Miten lausutte schleich-lelut?
Lapseni toivovat schleich-leluja joululahjaksi, mutten kehtaa kysyä niitä myyjältä, kun en tiedä miten schleich lausutaan.
Kommentit (33)
Vierailija kirjoitti:
shlaih.
Näin. Ja kun Suomessa ollaan, ei tarvitse tuota ässää suhautella sen kummemmin. Shlaih on just hyvä.
En kyllä ymmärrä mistä te olette tuon slaihin ottaneet.
Vierailija kirjoitti:
En kyllä ymmärrä mistä te olette tuon slaihin ottaneet.
On varmaan monta muutakin asiaa jota et ymmärrä :)
No sinä oot hauskalla tuulella :-)
Vierailija kirjoitti:
En kyllä ymmärrä mistä te olette tuon slaihin ottaneet.
No kerronpa. Ch:ta ei ikinä lausuta ts:ään päinkään, vaan pikemminkin voimakkaana h:na.
Minä en ymmärrä, miksi ap on tästä hätääntynyt.
Ch ääntyy voimakkaana h-kirjaimena. Saksan kielen sana tyttö, "Mädchen" lausutaan myös lähinnä "medhhen" kuin "metsen". Ch:ta ei äännetä koskaan ts:nä.
Vierailija kirjoitti:
En kyllä ymmärrä mistä te olette tuon slaihin ottaneet.
Shlaih. Sakasalainen merkki, saksalainen lausunta. Yksinkertaista
https://fi.wikipedia.org/wiki/Schleich
Siis, saksalainen firma, nimi lausutaan shlaih. Opiskelkaa kieliä.
Schleich lausutaan "shlaih" kuulostaa aikalailla joiltakin itä-saksan murteilta tuo shleis tai shlaits, ne kun tuppaa lisäämään ässiä... ;D
Me lelukaupan myyjät kuullaan tuosta vaikka mitä väännöksiä, eikä se haittaa. Ei tarvitse pelätä nolatuksi tulemista, ei oo niin vakavaa. Sano vaan slaish tai sleish, tai vaikka ihan vaan muovieläimet :D Rohkeasti vain nykäiseen hihasta, jos et vaikka itse Schleich hyllyä kaipastasi löydä. Sinua varten me siellä ollaan :)
Eksoottisin väännös jonka olen työssäni kuullut on Gaymobil, jolla tarkoitettiin tietenkin Playmobil leluja. Eikä ite asian "hassunhauskuutta" tajunnut mies joutunut huutonaurujen kohteeksi.
Tästä ketjusta sen taas huomaa: opiskelkaa enemmän kieliä, niin elämä on helpompaa.
Kyllä ne meillä on aina sleissejä olleet.
sleis