Onko mitään järkeä ottaa sivuaineeksi taidehistoria?
Onko mitään järkeä ottaa sivuaineeksi taidehistoria?
klo 11:34 | 11.12.2015
Pääaine yhteiskuntatiede ja toinen sivari kauppatiede. Kiinnostaisi vaan kovasti...
Pääaine yhteiskuntatiede ja toinen sivari kauppatiede. Kiinnostaisi vaan kovasti...
Ladataan...
sivuaineeksi just onkin, ei pääaineeksi, ei työllistä yksinään, mutta on kiinnostavaa ja voi olla avuksi myöhemmin
Timo Soini valitteli kun kansainvälisesti suomalaiset eivät enää pärjää kun eivät osaa eurooppalaisten kanssa puhua taiteesta. Jos ekonomistina bisnestä siis ajattelit tehdä, ota ihmeessä taidehissaa kanssa.
Tietenkin on järkeä, jos kiinnostaa. Sivistävä aine, josta voi olla ihan ammatillista hyötyä.
Muutenkin kysymys on vähän sama, että onko järkeä tehdä kivoja asioita vai pelkästään järkeviä asioita. Et kai ole kaikkea kivaa lopettanut vain opiskellaksesi.
Kauppatiede ja taidehistoria on hyvä combo, mutta skippaa toi yhteiskuntatiede. Ihan hyödytöntä diiba daabaa. Sit jompikumpi noista kahdesta pääaineeksi ja toisesta laaja sivuaine eli jotain 60+ opintopistettä. Älä hajoita itseäsi liikaa. Jos olet yhteiskuntatieteitä jo ehtinyy suorittaa, ne voi laittaa muihin opintoihin. Tsemppiä ja onnea opintoihin!
Ota vaan! Pääaineena se ei tosiaan ole kauhean työllistävä, mutta toi sun yhdistelmä vaikuttaa aika hyvältä. Varsinkin jos aihe kiinnostaa, niin sivuaineen verran on just hyvä tutustua siihen tarkemmin.
Ei tuommoista järjellä opiskella. Sama jonkun naistutkimuksen kanssa. Ne vaatii ideologian että niihin pystyy paneutumaan koko teholla.
Ota ihmeessä. Itse olen menossa tuota opiskelemaan näin jälkeenpäin. Teen matkaoppaan ja museo-oppaan hommia keikkoina ja siinä työssä taidehistoria olisi kyllä hyödyksi.
Harrastuksena fine, mutta jos haluat työllistävää vaikutusta, niin valitse toisin.