Mitä ajattelisit, jos lapsesi kaveeraisi down lapsen kanssa?
Kommentit (5)
hienoa että hän on niin empaattinen luonne että jaksaa kaveerata.
mutta jos se down tai se nuorempi olisi ainoa kaveri niin huolestuisin vähän että onko lapseni jotenkin jäljessä kehityksestä tai muuten epäsuosittu.
ite oon kohta 30v nainen ja kaveeraan 22v ikäsen Down-tytön kanssa, jaksan kaveerata koska mulla itellänikin on oppimisvaikeuksia, ei kuitenkaan niin vaikeita kuin mitä on kehitysvammasten oppimisvaikeudet.
Hyvä se on kun downeilla on muitakin kavereita kun downeja.
niin ok. Kouluikäisen kohdalla alkaisin kyllä miettiä, että miksi, mitä hän siitä saa. Riippuen tietysti kaveruuden tiiviydestä, siis suotavaahan se on jossain määrin. Mutta jos tosiaan olisi ainoa ystävä, ja olisivat tiiviisti yhdessä, niin ihmettelisin, ja pitäisi varmaan pitää silmällä.
Meillä on päiväkodissa kaksi Down-lasta hoidossa ns. terveiden lasten joukossa ja minusta nämä kaksi erityislasta ovat ihania ja aurinkoisia lapsia. Oma tyttöni 2 v. leikkii näistä lapsista toisen kanssa.