Voi jumalauta ruoka on kallista. Pidin Lidliä muka halpana!

Vierailija

30e meni lidliin. Ostin banaania, omenia, yhden paketin kaakaomuroja, 3 l maitoa, jäävuorisalaatin yhden, yhden kurkun, perunoita 2kg, 2 x 700g jauhelihapakettia, 2 x 400g pussia makaronia, rapsiöljypullon, kananmunapaketin, yhden paketin kahvia, Oululainen jälkiuunipalapussin, yhden 200g keksisuklaalevyn, paketin Arla voita.

Nyt kun kattoo jääkaappiin, tuntuu, ettei siellä oo yhtään mitään! Ihan ku ei ois kaupassa käynykkää. Aaarrgghhh !! En vaan osaa..!!

Sivut

Kommentit (35)

Käyttäjä134
Seuraa 
Liittynyt21.10.2015

No ihan enstex, kurkku ja jäävuorisalaatti on niitä kaikkein ravintoköyhimpiä vihanneksia. Jos on rahasta toukkaa niin älä niihin tuhlaa senttiäkään vaan osta esim kaaleja, juureksia ja jos rahaa jää niin tomaatteja, avokadoja jne. Ja toki jotain hedelmiä lisäksi. Tähän aikaan vuodesta kannattaa ostaa sitrushedelmiä esim klementiinejä. Jätä keksit ja kaakaomurot pois ja paista vaikka lättyjä tai pannaria jos tarvii saada herkkuja.

Martti Vettenmaa
Seuraa 
Liittynyt10.1.2015

Katsopa tuolla, kuinka paljon tuotteita palkalla sai (suunnilleen sivun puoliväli) vuonna 1975 verrattuna vuoteen 2005. 

Ruoka ehkä tuntuu kalliilta, mutta ennen se vasta kallista oliskin, jopa monta kertaa kalliimpaa kuin nykyään. Silloin myös kaikki raha meni peruselämiseen.

Nykyään ihmiset tuntuvat ajattelevan, että ruoka on itsestäänselvyys ja kaikki raha pitäisi saada laittaa huvituksiin. Ennen niitä huvituksia ei juuri ollut.

http://tilastokeskus.fi/tup/tietotrendit/tt_03_06_hinnat.html

Vierailija

No eihän noista sun ostoksista suurin osa mene jääkaappiin, joten eihän siellä pitäisikään tuollaisen ostosreissun jälkeen olla paljon mitään.

Vierailija

Ostin muutama päivä sitten pari täyttä ksssia ruokaa Lidlistä ja maksoi 22 euroa. Herkkuakin oli mukana. Riippuu tosiaan onko tarjouksessa. Ostin tarjousten mukaan. Ruokalistaa voi varioida niiden mukaan.

Vierailija

Kaakaomuroihin, kahviin ja suklaaseen menee kai jo kolmasosa tuosta summasta. Jauhelihakin on pari euroa rasialta. 15 euroa lopuista ostoksista ei ole mielestani paljon. Omasta mielestani lidlin hintataso on enemman kuin ok, mutta asunkin hollannissa. Jos ostaa terveellista ruokaa, saa enemman vastinetta rahalleen, epaterveelliset tuotteet tuntuvat olevan kalliimpia siella. Ostin viikonloppuna kympilla ruokaa lidlista ja 6 euroa tuosta meni jaateloon ja cheddariin.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Mikäs olisi seuraava halpakauppa mikä voitas tuoda suomeen euroopasta? Joku lidlin kilpailija.

Niin halpaa kauppaa ei ole, ettei suomalainen hintaruikuttaja sitä kalliiksi haukkuisi. Kun se on niin väärin, että rahaa menee  ruokaan, vaatteisiin, liikkumiseen, asumiseen jne. Kun oikeasti rahan pitäisi mennä...niin mihin?

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Kaakaomuroja!!! Hirvittävämpää sokeripommia saa hakea!

Anteeks mut miten tämä liittyy aiheeseen mitenkään? Pitikö sun vaan päästä sanomaan? Jos ois ap ostanu karkkipussin niin olisitko siitäkin huomauttanut?

Vierailija

Kyllikki kirjoitti:
No paljonko tämä ap:n setti maksoi? Sulla taisi jääkaappi olla aika tyhjä jo ennen kaupassakäyntiä?
Katso avausviestistä kolme ensimäistä merkkiä.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mikäs olisi seuraava halpakauppa mikä voitas tuoda suomeen euroopasta? Joku lidlin kilpailija.

Niin halpaa kauppaa ei ole, ettei suomalainen hintaruikuttaja sitä kalliiksi haukkuisi. Kun se on niin väärin, että rahaa menee  ruokaan, vaatteisiin, liikkumiseen, asumiseen jne. Kun oikeasti rahan pitäisi mennä...niin mihin?

Ruoka ON Suomessa kallista ja siitä saa ja pitää rutista.

Sivut

Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.

Uusimmat

Suosituimmat

Uusimmat

Suosituimmat