Tilanneviesti

Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

tetralysal ja kuivat silmät

Vierailija

Hei! Aiheuttaako aknelääke tetralysal silmien kuivuutta, turvotusta, kipua ja kutinaa? Olen syönyt lääkettä kolme viikkoa ja parin viikon kärsinyt noista silmäoireista :(

Kommentit (8)

Vierailija

Voi aiheuttaa. Se ei ole varsinaisesti aknelääke, ihan tavallinen antibiootti, jonka yksi indikaatio on akne

Vierailija

Nyt kun sanot, niin on kyllä pahentuneet mun silmäoireet. Olen syönyt nyt nelisen kuukautta sitä. Silmät oli kuivat jo sitä ennen. Pahoinvointia esiintyi alussa, mutta se meni ohi maitohappobakteerien ansiosta.

Vierailija

Hei,
silmien kutina on yksi ko. lääkkeen sivuoire.Kannattaa lopettaa heti lääkkeen käyttö ja pyytää lääkäriä vaihtamaan toiseen.
Silmätippojakin kannattaa pyytää lääkäriltä,saat ne edullisemmin.

Uusimmat

Suosituimmat

Uusimmat

Suosituimmat