Mihin lapset laitetaan vanhempien kahdenkeskisen vuorokauden ajaksi?
Sellaista ei ole ollut kohta kymmeneen vuoteen. Olisi oikeasti tarpeen. Mihin sinä laitat lapsesi, jos kukaan sukulainen ei suostu auttamaan, ja ystävät valittavat jatkuvasti, kuinka eivät meinaa jaksaa itsekään arkea, joten heidän puoleensa on aivan turha kääntyä. Onko ihan oikeita kokemuksia, eikä vain lonkalta heiteltyjä.
Kommentit (26)
niitähän ap kai halusi. Ei ole ketään meilläkään.
- MLL, sieltä saa hoitajia
- alan oppilaitokset
- monesti ilmoituksia näkee kauppojen ilmoitustauluilla
- ilmoituksen voi laittaa esim yliopiston ilmoitustaululle
Kun on hyvissä ajoin liikkeellä, ehtii lapsi ja hoitaja tutustua toisiinsa jo etukäteen!
tuloksena pari teiniä, jotka eivät eläessään ole vaippoja vaihtaneet ja pari alkoholisoitunutta naista.
Miten niin perheellisellä ei ole siihen mahdollisuutta.... kuulostaa melkoiselta yleistykseltä!! Meillä on mahdollista saada lapset hoitoon mummin ja ukin luokse lähes tulkoot aina kun vaan haluttais, mutta en todellakaan tiedä miten pää kestäisi jos ei kukaan auttaisi tuossa asiassa... jaksamisen kannalta se on kuitenkin tosi tärkeää välillä irtaantua!!
anopilla vois pyyhkiä perseensä,se ei uskalla kahden lapsen kanssa olla hyvä kuin max2-3h kerran kax vuodessa jos sitäkään.
Hyödynnämme sitten kaikki illat/yöt/päiväuniajat yms.
Jaksamisen takia olisi todella tarpeen irtaantua. Meillä on tilanne se, että kahteen vuoteen ei ole ollut yhteistä KAHDENKESKISTÄ aikaa kuin pari kauppareissua, vajaan tunnin mittaisia. Ja nekin on olleet sellaisia, että molemmat huitelee yksikseen pitkin kauppaa ja kassalla tavataan.
Nyt alkaa pinna olla niin tiukalla, että arki on yhtä tiuskimista ja olen niin uuvuksissa, että ero tuntuu enää ainoalta mahdolliselta ratkaisulta.
Typerää, mutta en minä enää jaksa :(((
on mekin jaksettu ja näin mennyt pian 5v eli siittä asti kun esikoinen syntyi. Hyödyntäkää aamut kun lapset nukkuu ja illat ja yöt ja päiväuniajat ja kaikki sellanen.
-9-
Vanhempi lapsi on tokalla ja nuorempi menee eskariin. Eivät nuku enää päiväunia, illalla käyvät nukkumaan noin klo 20.30 ja aamulla ylös klo 7, viimeistään myös viikonloppuna puoli kahdeksalta kirmaavaat sänkyymme.
Olen iltauninen ja maksimissaan tunnin jaksan valvoa eli 21.30 saakka (valmistellen seuraavan aamun lähtöä ja vaatetusta ym.) ja aamulla herätys 6.15 ja töihinlähtö on 7.15...
Kunpa helpottais...niin äidiltäni kysyin, voisiko pojat tulla mummon luo pariksi tunniksi (viimeksi olleet reilut 2 vuotta sitten) , että saisi käydä jouluostoksilla miehen kanssa kaksin, vastaus oli " hoida lapsesi, kun olet hommannutkin, eikös ne ole sinun lapsiasi. älä vaadi minua niitä hoitamaan"
t. epätoivo nro 10
Kuulostaa kamalalta tapaukselta..
Otan osaa.. :(
ihana nuori ihminen ja hän ainakin kertoi olleensa töissä useamman kerran koko yön eli eiköhän MLL:lta saisi hoitajan.
jos oot aivan epätoivoinen niin mee soskuun ja kysy tukiperhettä.
Silloin joku koulutettu aviopari voi ottaa lapsenne vaikka kerran kuukaudessa viikonlopuksi kotiinsa.
voin ostaa ne!
Niin sitte saatte olla kahestaan miehen kanssa.
katsomassa ja otti pojan yöksikin. Kun aloin odottaa toista, hän tyrmäsi heti lapsen. Hänen mielestään on kamalaa ja ajattelmatonta tehdä " liuta kakaroita" riesaksi. Kun kuopus syntyi ja mummo tuli sairaalaan, tokaisi " ei varmaan tunnu tämä kakkonen niin ihanalta vai tuntuuko edes miltään" . Tämän jälkeen huomioi jonkin aikaa vain esikoista.
Sitten ilmoitin, että jos molemmat ei ole tervetulleita, niin ei tule kumpikaan sitten. Riitaa ja taukoa jonkin aikaa siitä seurasi.
Nykyään käy noin parin kuukauden välein, soita ei koskaan (ettei tule laskua) eikä pyydä meitä luokseen, koska asunto sotkeutuu ja tulee sormenjälkiä joka paikkaan (on siivoushullu). Viimeksi kävi viikko sitten, mutta ei muistanut eikä ehtinyt poikien kanssa seurustella, vaan tuli " lainaamaan" nettiyhteyttämme hetkiseksi, kun etsi jotain linkkiä (ei siis omista omaa liittymää)
Kuitenkin kehuskelee tuttavilleen, miten hienoja lapsenlapsia hänellä on ja niin rakkaita hänelle. Olen kuullut näitä juttuja hänen työkavereiltaan ja sukulaisiltamme.
T. 10, joka edelleen haaveilee kahdenkeskisestä ajasta miehensä kanssa edes kerran
Ps. tällä paikkakunnalla ei ole MLL:n hoitajia :(
enkä tarkoita, että haluaisin jatkuvasti olla kahdestaan mieheni kanssa.
Vaan ihan sen irtioton arjesta, ehkä 1-2 krt vuodessa.
Tuohon hintaan voisin vastata, että voisin maksaa luotettavalle hoitajalle, joka tulisi kotiimme hoitamaan n. 200¿ vuorokaudesta.
t: 10
Sieltä saa yleensä lastenhoitoapua, ja taitaa vielä kuulua kotitalousvähennyksen piiriinkin :)
päin Suomea 10 on? Minä olen reilu parikymppinen nainen, nyt työharjoittelussa lasten parissa, ja ihan taatusti tulisin hoitamaan lapsia viikolopun ajaksi (vaikka pidennetyn sellaisen...;) jos saisin siitä korvauksen. Tuo 200e kuulostaa itse asiassa todella isolta rahalta, ainakin minulle:)
Löydettiin mukava opiskelija lastenhoitajaksi sitä kautta.