Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia Lassie-haalareista?

03.02.2006 |

Katsoin tuossa lehdestä lähikaupan tarjousta Lassien supertwill- haalareista. Ovh on 60 e ja nyt 25 e, joten mietin, että ostaisinko tytsylle (nyt 1,5v) ensi talveksi tuollaisen haalarin. Onko kokemuksia, kestääkö hyvin käyttöä, onko lämmin, entä vedenpitävyys?



Tänä talvena käytetty on reimatecin haalaria, mutta en taida raaskia ostaa ensi talvena yhtä kallista.

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
03.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ollaan sitä muutama viikko käytetty. Niitä Lassie-haalareitahan on monenlaisia mutta otin sellaisen, missä puvun kangas vaikuttaa hyvin vettähylkivältä, on lupaus vedenpitävyydestä- LassieTec nimeltään (eli teipatut saumat mielestäni), ja on ainakin pieniä hetkiä lumessa istumista kestänyt ihan hyvin. Ei tule vesi läpi ja lapsen iho säilyy lämpimänä. Vaikuttaa ihan yhtä hyvältä kuin aikaisempi reimatec, vaikka ostinkin aiemmin vain sellaisen 70 e maksaneen (minulle hirveän kallis silti sekin!) enkä kaikkein kalleinta enkä tiedä siis kaikkein parhaimpien reimatecin laaduista. Tämä maksoi nyt 30 e tarjouksessa, tämä Lassietec, ja vielä ollaan ainakin tyytyväisiä.

Vierailija
2/18 |
03.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, ovat vähän niinkuin " köyhän miehen Reimatecejä" . ;-) Siis totuus on, että eivät kestä ihan tolkuttomia (Reimatecithän ovat melkein " isältä pojalle" -kamaa!), mutta minusta ainakin ovat ihan hyviä. Ja totuus on kuitenkin, että saa 3kpl Lassieita alesta 1 Reimatecin hinnalla... Nojoo, kerskakulutusta sekin, tietty.



Lämpimiä ovat olleet, minusta, ja ihan suht hyvin kosteudenkestäviäkin - erityisesti tietty melko uutena. Pesukertojen (useiden!) myötä pitävyys ehkä vähän huononee, kuten kai kaikissa " tavallisissa" haalareissa?



Kaiken kaikkiaan minusta Lassiet ovat oikein hyviä haalareita. Ja etenkin noin pienelle aivan maanmainioita. Sitten kun polvillaan lasketaan hiekoitettuja mäkiä 5-6v:nä, niin Lassiet/Jonathanit ym. eivät oikein kestä, mutta vielä 3-4v:nä ovat jees!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
03.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuljun Kartanosta haettiin tänään Lassien Supertwill -haalari tytölle ensi talveksi.



Viime talvena hänellä oli Lassien Supratech, ja se piti silloin 1,5-vuotiaan käytössä kosteuden ja on yhä kuin uusi. Silloin haalari oli sinikeltainen, ja nyt kun tiedetään että pikkukakkonenkin on tyttö, ostin sen nätin violetti-harmaa-valkoisen haalarin.



Siitä en kyllä ole yhtään varma mitä eroa on Supratechillä ja Supertwillillä, minun nähdäkseni ovat ihan samanlaiset haalarit. Ja tosiaan laitan rahani mieluummin vaikka useampaan Lassieen kuin yhteen Reimateciin, ei ainakaan tarvitse ostaa syksyllä liikaa kasvunvaraa kun voi vaikka ostaa isomman haalarin keskellä talvea jos siltä näyttää.

Vierailija
4/18 |
03.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lassie on hyvä!



meillä ollut 5 vuotta nyt kaikki talvipuvut lassien ja hyvin on kestänyt ja hyvin menee seuraavalle lapselle. nyt tänä talvena on sellaiset puvut joissa pyllystä alaspäin on kurakangasta pääliosa ja ne todella ainakin kestävät vettä.

Vierailija
5/18 |
03.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tyytyväisiä ollaan.



Kareen & pojat (1v ja 2,5v)

Vierailija
6/18 |
04.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja siellä sanotaan, että just tää malli supertwill ei ole varsinaisesti kosteussuojattu eli ei ole sama asia kuin tuo supratech. Taidan siis jättää ostamatta. Reimatecin ostin muuten viime vuoden tammikuussa alesta ja hintaa oli 60e. Sekin on aika kallis, vaikka ale olikin -40%.



Herkkupupu: Sama lähikauppa :) Ja ihan nää lähimmät rivarit tässä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
04.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Signorina-Iiris:


ja siellä sanotaan, että just tää malli supertwill ei ole varsinaisesti kosteussuojattu eli ei ole sama asia kuin tuo supratech.

Niinpäs onkin, että Supetwillissä ei ole polyuretaanikalvoa sisällä niin kuin Supratechissä, mutta kangas on kuitenkin Teflon-käsitelty " kosteutta hylkiväksi" . No, ei parane pahimmille loskakeleille ko. haalaria pukea. Sen saa tosin rumpukuivata toisin kuin Supratechin, mikä on kiva kun rumpukin löytyy.

Kääntelin muuten Lassietec-haalaria (jossa on ne saumatkin alaosassa teipattu) Anttilassa, ja olin katsovinani ettei siinä ole ollenkaan jalkalenkkejä ja lahkeensuutkin ovat suorat. Kuinkahan siinä mahtaa pysyä lahkeet alhaalla..? Tai sitten katsoin ihan väärin, mikä on hyvin mahdollista :o)

Vierailija
8/18 |
04.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis piti sanomani että meillä on ollut koko talven käytössä tytöllä Lassien Supratech-haalarit ja en voi kuin olla tyytyväinen.



Aivan turha maksaa pelkästä merkistä kuten esim. juuri Reiman kohdalla on. Tai mikäs siinä jos jollakulla sattuu olemaan liikaa rahaa...ei ainakaan minulla!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
05.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on hyviä varsinkin tec.

Vierailija
10/18 |
05.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis se, jossa on kuminen alaosa, ikäänkuin kurikset ois jaloissa. Ei ole tarvittu laittaa kurahousuja koko talvena, sillä haalari on ajanut tämän asian erinomaisesti!

Kestävää laatua on, ei mitään kulumisen merkkejä vielä, haalari ollut käytössä nyt 5kk kovalla menijällä.



sitruska

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
05.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On lämmin ja kestää HYVIN kulutusta! Mielestäni laadukkaampi tai ainakin paljon kestävämpi kuin reimatec, josta meillä VAIN huonoja kokemuksia.

Vierailija
12/18 |
05.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tytöllä (2,5v ) nyt käytössä Supratech, ja on kestänyt hyvin myös päiväkotimenoa..

Kyseisen Supratech-haalarin ostin Anttilasta hintaan 30e (ovh n.60e), ja on kyllä hintansa väärti. Haalarissa ei ole kumilenksuja lahkeissa, ja epäilinkin hieman miten pelkät kumiresorit toimivat, mutta ovat itse asiassa paljon kätevämmät käytössä kuin lenksut jotka usein vielä katkeavatkin! Lahkeensuu lumilukossa on ainakin vielä tosi napakka ja pysyy tosi hyvin kengän päällä, eikä tarvitse pujotella mitään lenksuja kengän alle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
05.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni huonon mallisia, lahkeet jotenkin oudot ja vetoketjut epämääräisiä (jäävät tosi helposti jumiin). Omilla lapsilla on ollut Remua ja Reimatecia ja mielestäni paljon käytännöllisemmät haalarit!



Varsinkin se Lassien kurahousualasainen haalari on ihan kammotus. Voiko jäykempää haalaria enää ollakaan?

Vierailija
14/18 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mielestäni erittäin hyviä ja suorastaan halpoja laatuun nähden. Pitää aika hyvin vettäkin. Vaikka haalari näyttää ulkoapäin litimärältä niin harvoin on kastunut sisävaatteet alla. Lisäksi ovat tosi lämpimiä. että varahaalari on hyvä olla jos plussan puolella kelit. Suosittelen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja olen ollut todella tyytyväinen. ei ole tullut vastaan sellaista loskakeliä/paukkupakkasta että puku ei olis palvellut käyttäjäänsä ihan täydellisesti. tyttö pian 3v ja hyvin kestää remuaiset pihalla :P



suosittelen.

Vierailija
16/18 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne ovat Lassie supertec. maksoi uutena vajaa 40e ja on ollut tosi hyvät. kuivana tyttö pysynyt, ja lämpimänä.



Amaria ja emma 2v1kk

Vierailija
17/18 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt oli Parkanossa Reiman tehtaanmyymälässä alessa myynnissä Lassieta 21 e (35 e - 40 %), katsoin tavallista toppaa, en sitä sadehousualaosaa. Ostin kakkoslaadun reimatechit, joissa ei tarvitse olla mitään vikaa tai kangas voi vähän falskata jostakin kohdasta 35 e (heidän aiempi hintansa 59 e). Mulla kipuraja haalarissa on tuo 30-35 e.



Lassie-haalareihin olen ollut tosi tyytyväinen, mulla on kokemusta neljästä haalarista. Anttilasta niitä on myös saanut 30 eurolla näin kevään korvalla.

Vierailija
18/18 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä jo toinen Lassie-haalari käytössä - molemmat ovat olleet käytettyjä meille tullessa ja sitä ei juurikaan huomaa. Ei kulumia, JALKALENKSUT KESTÄVÄT ja riittävän lämpimiä. Tavalliseen Reiman haalariin (ei Reimatec) verrattuna miljoona kertaa paremmat.



Tosin - eipä näissä laatuvaatteissa (Reimatec, Lassie) taida suuria eroja olla. Makukysymys!