Paljonko laitatte kuussa SÄÄSTÖÖN ja minkälaiset
on nettotulot?
Meitä on 3 ja nettotulot tällähetkellä n. 2500e. Yritetään 200e kuukausittain säästää, mutta aina ei edes onnistu...tiedän vaan tuttavani, joka suht samoilla tuloilla pystyy säästämään 500e kuussa,enkä kyllä ymmärrä,miten mahdollista... Heilläkin siis yksi lapsi ja asumiskulut jo pelkästään lähemmäs tonnin kuussa.
Kommentit (14)
lapsia viisi ja nettotulot noin 1800e
Säästöön ei varsinaisesti mene mitään, mutta nytkin hankittiin just kesäksi matka, jota maksellaan joka kuukausi eli tavallaan varmaan 200-300 euroa/kk saisi säästettyä.
Muuten eletään mukavasti, maksetaan asuntolainaa yms. pois sekä matkustellaan 2-3 kertaa vuodessa.
Pitäisi varmaan säästää enemmän, mutta ollaan kai tuhlareita.
Olen yhden lapsen yh-äiti, käteen jää rahaa 2200 e / kk.
Olen miettinyt, että enemmänkin pitäisi voida säästää, sillä asumiseen ja autoon menee n. 1000 / kk. Loput rahat vaan katoaa, ostelen kyllä vaatteita itselle ja lapselle, matkustellaankin lomilla. Toisaalta olis kivaa säästää, toisaalta en halua että lapseni joutuu elämään niukasti.
Asumiskuluina lähinnä vain kohtuullinen yhtiövastike.
-4-
Pienituloinen yh, joka rakastaa matkustamista, eikä käytä rahaa vaatteisiin tai esim. baareihin.
Ne menee automaattisesti tililtä, muuten ei jäisi kyllä " säästöön" mitään...
minulla opintotuki 434 e
mies osa-aikatöis, n. 1000¿/kk saa hän
nettotulot meillä on yli 4000¿/kk eli aikamoisia tuhlareita ollaan, kun niistä saadaan säästöön vain se 200¿...
ja ei jää säästöön mitään. Asumiseen 1200 + muut pakolliset kulut kovat. :(
Mulla nettotulot 700 ja miehellä 1800. Asumiskustannukset tonnin.
yleensä säästöön jää väh. 2000eur/kk.
Velkoja ei ole ja omistusasunnossa pienet kustannukset.
Yksi lapsi on ja hänen lapsilisänsä menee säästöön omalle tililleen.
Näin omakotitaloasujana taloon ja puutarhaan tuntuisi menevän jokainen liikenevä sentti.... Säästöön saadaan 200¿/kk ja aina joudutaan jokainen hankinta miettimään etukäteen
Tuloja en on laskenut mutta rahat on riittänyt.