Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsellani suurentunut imusolmuke niskassa, onko kokemuksia?

Vierailija
24.01.2006 |

Toisella puolella niskassa, tuntuu noin alle sentin läpimittainen patti, joka liikkuu tunnusteltaessa. Sen alla pienempi. Patit ovat ollee jo jonkin aikaa paikallaan, muutoksia ei ole tapahtunut suuntaan tai toiseen. Neuvolalääkäri lähetti kuitenkin sekä verikokeisiin, että ultraäänitutkimuksiin. Olen kuitenkin ymmärtänyt, että patit ovat yleisiä ja useimmiten harmittomia. Onko kellään kokemuksia?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

huolestuin tästä kauheasti ja saimme lähtetteenkin HYKS:iin tutkimuksiin, mutta patti ehti kadota ennen tutkimuksiin pääsyä. Eli oli ihan vaaraton tapaus, onneksi. Se oli myös niskassa, toisella puolella.



Ilmeisesti tällaiset on melko yleisiä, mutta silti ne kannatta tutkia tarkkaan, koska pahimmassa tapauksessa ne eivät ole vaarattomia juttuja. Mutta useimmiten siis ovat täysin vaarattomia/harmittomia.



Toivottavasti tämä lohduttaa, tsekkaa asia kuitenkin!

Vierailija
2/6 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle lääkärit sanoneet, että normaaleja ovat ja kaikilla jossain kohtaa kehossa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ompi lapseni. Itsekin olen asiasta ottanut selvää, että yli puolella lapsista on joku imusolmukkeista suurentunut tulehduksen jälkeen siihen kasvavan sidekudoksen takia, mutta jotenkin lääkäri säikäytti. Tottakai tutkitutamme asian. Neuvolatäti sanoi, että nuori lääkäri haluaa varmistaa kaiken. Äitinä ei vain voi olla huolehtimatta.

Vierailija
4/6 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat sanoneet et jos on tulehus niin ne patit tulee korvien alle.

Vierailija
5/6 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän ne niskapuolellakin ovat tavallaan korvien alla... ap

Vierailija
6/6 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitkään patteja niskassa ja niskan ja korvan välissä ja käytin lääkärilläkin. Mutta lääkäri sanoi vaan että ihan normaaleja on. Siellä ne patit oli varmaan puoli vuotta ja mua vähän pelotti välillä että onko normaaleja vai ei.. Mutta niin ne sitten hävisivät joten ihan normaaleja olivat:)



Ja pojalla oli ikää n. 1.5v

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kahdeksan