täytyykö kunnan jörjestää hoitopaikka lapselleni, jos
sanon (ja todistan) että olen saanut työpaikan ja duunit alkavat esim. 1kk päästä? vai mitä se subjektiivinen päivähoito oikeus tarkoittaa.. Pohdin vaan, kun ajattelin ruveta katseleen töitä. Että miten sitä työhaastatelussa sanoo lastenhoidon olevan järjestyksessä??
Kommentit (5)
(jos esim. työt alkaisi heti) niin kunnan pitää 2 vk:n sisällä järjestää hoitopaikka.
hakemuksen jättämisessä. Meillä lapsi laitettiin yksityiseen hoitoon muutamaksi kuukaudeksi ennen kuin saatiin kunnallinen hoitopaikka. Yleensä kunta järjestää ainakin jonkin hoitopaikan nopeamminkin, mutta siinä ei paljoa sitten valita.
vastauksista.. Tosiaan alkaa olle ajankohtaista tuo työnhaku piakkoin. Mieteinkin tässä, että toivottavasti nyt " virikelapset" eivät vie meitä hoitopaikkaa.. =D ei vaan, toiv. kukaan ei nyt suutu.
Lisää kokemuksia mielellään vielä lueskelen!
-ap-
Hakemus tosiaan suositellaan jättämään vähintään 4 kk ennen
hoidon tarvetta. Kiiretapauksissa paikan pitää järjestyä 2 vkossa.
Tällöin paikka voi olla vaikka toisella puolella kaupunkia. Mitä aikaisemmin haet paikkaa, sitä paremmat mahdollisuudet on saada se toivomastasi talosta.
kunnalla on velvollisuus järjestää hoitopaikka muistaakseni 4 kk sisällä. ainakin kun palasin hoitovapaalta töihin, oli näin.