Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos tukistaminen on väkivaltaa, eikö myös väkisin kädestä kiinni pitäminen ole myös?

Vierailija
23.01.2006 |

Ajattelinpa vain, kun olimme kaupungilla, ja lapsi olisi halunnut juosta oman pään mukaan. Pidin tiukasti kädestä kiinni. Ei lapseen mitään mustelmia jäänyt, enkä murskannut luita...

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
23.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

suojellaan kuten vaikkapa sillä kädestä pitämisellä.

Vierailija
2/7 |
23.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisin kuin tukistamisessa, jossa on suoraan tarkoitus tuottaa kipua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
23.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän aika moni vanhempi ole joskus tarttunut lasta hieman tukasta ja varmasti ihan syystäkin. Toisaalta sitten on heitäkin, jotka ihan oikeasti pahoinpitelevät lasta eli tukasta revitään ihan niin, että lasta todella sattuu.



Samoin kädestä kiinni pitäminen lapsen turvallisuuden vuoksi on tietysti sallittavaa, mutta ei missään nimessä pahoinpitelyä.



Ero tällä normaalilla tukistamisella ja kädestä pitämisellä on pahoinpitelyyn se, että yleensä vanhempi vain ottaa napakasti kiinni ja lapsi itse reuhtoo ja riehuu niin että sattuu. Jos lasta taas kunnolla tukistaa tai kättä vääntää niin se on pahoinpitelyä.

Vierailija
4/7 |
23.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi kärsii siitä enemmän ja lasta sattuu enemmän jos pidät lasta väkisin kädestä kiinni.

Koska lapsi rimpuilee ja vetää kättänsä vapautuakseensa.

ja sehän satuu perkeleesti, eikös?

Mutta jos jos läimäyttää tai tuksitaa, kipu on hetkelline. Kestää ehkää vain sekunnin tai pari.



Minä läimäytän, tukistan tai nippaan sormille , kuin että tarttuisin lasta kiinni mistään kohtaan. Ja vielä yrittäisin pitää sitä lasta tai lapsen kättä ottessani.



Voitte arvata kummasta lapselle jää pahempi muisto? se kun isä/äiti pitää kiinni väkisin kättä tai koko lasta ja lukitsee lapsen raajat kokonaan vanhemman kovassa otteessa vai sekö että saa lämärin posekelle tai tukkpöllyä, jos teki väärin?



Jos mun äiti tai isä olisi mua väkisin sylissä pitänyt ja mukamas mua estänyt tekemästä jotakin? oisin varmaan isompana uhannut ja tehnyt vaikka mitä.

Mutta kun sain lätsärin poskeeni(harvoin) tai uhkauksen remmistä tai tukkapöllystä ja niitääkään saanut (mitään saanut kuin ehkä kerran pari kun hajotin telkkarin ja kaadoin siskoni mutakuoppaan...)

Minusta kasvoi nainen, joka takuulla noudatta samaa linjaa lastensa kanssa.

Meillä ei litsarit, tukistukset ja tarvittaessa remmillä uhkailu ole vieraita ollenkaan. Jos tarve vaatii, niin sitten.



Vierailija
5/7 |
23.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

toivottavasti et saa koskaan lapsia.

Vierailija
6/7 |
23.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

puistattaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just noin sen pitääkin mennä. Älä välitä näistä jeesusmammoista.



*itsekin samanlaisia kasvatusmetodeja käyttävä*

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi yksi