Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koska omenapuun oksia saa leikata?

Vierailija
23.06.2008 |

Pitäs karsia koristeomenapuun oksia mutta onko ajankohta ihan väärä? ENtä kitukasvuinen sireeni? Voiko sitä leikata tuuheamman kasvuston toivossa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta syksylläkin voi leikata jos ei leikkaa kovin paljon. Parasta leikata pakkasella. Nyt heinäkuulla ja syksyllä on paljon lahottajasieni-itiöitä, jotka tunteutuu puun haavasta ja voi sairastuttaa puun, joten ei kannata leikata kuin ihan minimi.



Syreenin voit kyllä leikata nytkin. Paras aika olisi ollut huhti-toukokuun vaihteessa ennen kasvuunlähtöä, mutta käy se nytkin.

Vierailija
2/4 |
23.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omenapuita leikataan varhaiskeväällä. Pari vinkkiä täällä: http://www.viherpiha.fi/vastaa/7544.html ja http://puutarha.net/index.asp?s=/keskustelu/keskustelu.asp?id=9536.



Syreeniä kannattaa myös leikata keväällä. Syreeni kyllä kasvaa nuorena hitaasti, esim. 4-5 vuotias pensas on vielä aika pieni. Muuten kitukasvuisuuteen voi vaikuttaa väärä kasvupaikka tai lannoitus. Syreenistä voi kyllä leikata kuivuneet kukinnot pois. Antaisin kyllä itse syreenin kasvaa melko vapaasti, voisin harventaa silloin tällöin vanhoja oksia pois. Kuolleet, sairaat jne oksat pitää tietenkin aina poistaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että nykykäsityksen mukaan puiden kannalta paras leikkausaika on juhannuksesta elokuun lopulle. (s.53, vastaajana oli hortonomi)

Vierailija
4/4 |
23.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitääpä lukea toi Suomela artikkeli kun ajankohta osuis just nappiin. Onkohan kellään tietoa Syreenin siirtämisestä? Mulla ilmeisesti kasvupaikka ihan väärä kun ei saa ala oksistoon yhtään valoa ja näin ollen ei lehtiäkään. Kasvaa piha aidan varjossa ja en viitsi aitaa nykästä liian matalaksi joten ainoa keino ois siirtää koko puu. Onkohan kukaan onnistunut siirtämään? Kyseessä on puu joka on varmaan kasvanut paikassaan jo kymmenen vuotta

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kahdeksan