Kysymys teille jotka ette jätä koiraa ja lasta hetkeksikään kaksin...
Miten se teillä käytännössä onnistuu? Seuraatteko lasta herkeämättä..entä jos heitä on kaksi ja ovat erihuoneissa. Vai eristättekö koirat aina jonnekkin, tai lapsen. Rajoitatte porteilla ym heidän liikkumistaan?
Kun täällä kaikki aina sanovat etteivät jätä koiraa ja lasta hetkeksikään kaksin.
Meillä on vilkas taaperon alku ja kaksi koiraa. Kaikki liikkuvat talossa vapaasti eikä minulla ainakaa riitä aika vahdata noita kokoajan enkä ketään halua eristyksiin laittaa..
Tottakai tiedän että mitä tahansa voi sattua. Mutta luotan koiriini enkä ala jatkuvasti pelkäämään. Jos joutuisin pelkäämään että koirat satuttaisivat lasta etsisin niille varmasti uuden kodin.
Miten te siis käytännössä toteuttatte tämän? Seuraatte lasta herkeämättä ettekä edes vessassa käy ilman että suljette koiria pois?
Kommentit (7)
Petohan se koira kuitenkin on. Koira voi olla ihmisen mainio apuri huume-/raunio-/ruumis-/metsästys-/vahtikoirana, mutta en samaan tilaan pienten lasten kanssa ottaisi, vaikka maksettaisi.
paitsi silloin kun mennään lenkille, tietenkin.
erikseen tottakai, mutta vain siitä syystä että suojellaan koiria,
ei lasta ( koirat = kaksi Chihua)
Silti koira ja lapset eivät ole koskaan keskenään. Koira kun seuraa minua kuin hai laivaa, jopa sinne vessaan.
toinen, vanhempi, ei ole ollut tottunut lapsiin, siihen luotan tästä syystä vähemmän vaikka kaikinpuolin mukava koira onkin. Nuorempi koira on alusta asti ollut lapsen seurassa voi olla että ajan myötä tulen luottamaan siihen enemmän.
ria pidä mennä halimaan.
Ja tietty sen estänkin, mutta jonain päivänä jos tarkkaavaisuus herpaantuu niin...
tähän sillä lähinnä vaan komppaan sua. Meillä kanssa kaks koiraa ja konttaamaan oppinut lapsi. En tokiaan jättäis heitä keskenään, niin että esim. ulos lähtisin, en edes postilaatikolle mutta kyllä he usein ovat huoneessa keskenään, kun minä olen/käyn toisessa.
Tuliko AP teille tylsiä kommentteja koirista ja lapsesta odotusaikana? Meiltä esim. jotkut kysyivät meinataan pitää molemmat koirat kun lapsi syntyy?! Ja mieheni mummo tokaisi suoraan, että kai ne koirat ennen lapsen syntymää hävitetään!!!