Niinistö lievästi jeesustelee noilla uskon asioilla.
Kommentit (8)
haukkuu ja räksyttää, mutta eipä kerro mitään vaihtoehtoja nykytoiminnalle.
Jos hän tunnustautuisi ateistiksi, niin senkö hyväksyisit ja olisit tyytyväinen? Vai kalastelisiko hän silloin ateistien ääniä?
Antaa ihmisellä olla oma uskonsa ja näkemyksensä. Sitäpaitsi, Niinistöhän vastasi kun häneltä kysyttiin. Suora vastaus suoraan kysymykseen, ei hän ole kyseistä asiaa toitottanut kaduilla.
Tarja sen sijaan välttelee kertomasta, että on eronnut kirkosta. Hänen lausumansa enemmän nuoleskelulta vaikuttaa.
Halonen on muutenkin haastatteluissa ollut melko lipevä.
Niinistön jutussa ei kyllä ollut mitään nuolentaa tai lässyn lässyä. Sanoi suoraan, minkälainen vakaumus hänellä on (ja korosti sitä, että vakaumus ei ole kiinni instituutiosta). Sen sijaan Halonen korosti kuuluneensa aikuisikään saakka kirkkoon ja tehneensä yhteistyötä eri tahojen kanssa, aivan niin kuin se mistään omasta vakaumuksesta kertoisi!!!
Sain tuosta sen käsityksen, et Sauli ei ole mitenkään kovin uskonnollinen. Tarjalle on kyllä plussaa se, ettei kuulu kirkkoon, mut olis sitten rehellisesti ateisti tai mikä sitten onkaan.
Ite en kuulu kirkkoon ja toivon, että valtio ja kirkko erotetaan toisistaan mahdollisimman nopeasti. Eipä Tarja ole sen hyväksi toiminut, kun siinä menettäis kannattajia. Kirkolla on muuten uskomattoman paljon vaikutusvaltaa, onhan se rikas laitos, omistaa valtavasti maallista mammonaa. Tiedättekö, että suomalainen maksaa elämässään kirkollisveroa muutaman henkilöauton hinnan verran? Aika kova hinta kirkkohäistä ja hautapaikasta!
Niinistöhän on juuri tyypillinen suomalainen, usko kirkkoa tärkeämpi.