Demareiden (Halosen) ja kokoomuksen (Niinistön) yksi ero
Vasemmisto (demarit) antavat köyhille ja huono-osaisille rahaa. Oikeisto (kokoomus) auttaa köyhiä ja huono-osaisia saamaan työpaikan jotta ANSAITSEVAT itse rahansa.
Kumpi on parempi?
Jyrkkä -ei ihan suoraan verrannollinen- vertaus kehitysmaiden avustamiseen; onko parempi viedä sinne viljaa vai opettaa paikallisia viljelemään itse viljansa?
Kommentit (73)
Oikeisto päinvastoin huonontaa sosiaaliturvaa ja lakkauttaa työpaikkoja.
Oikeistoliberaalit hallitsevat USA:aa, Viroa ja Venäjää. Siellä ihmiset kerjäävät kaduilla.
on olemassa kansaonsa, joka pitää huolta rikkaiden mukavuudesta. Köyhän osa on uhrata itsensä palvelemiseen ja rikkaiden sotkujen siivoamiseen pienellä palkalla. Onko tämä jonkun mielestä oikein? INHIMILLINEN TOIMEENTULO MYÖS SIIVOOJILLE!
Oikeisto nimenomaan haluaa vaikuttaa työlllisyystilanteeseen luomalla uusia työpaikkoja. Suomeen saadaan työpaikkoja kun vientiä lisätään. Tähän Sauli Niinistö pystyy vaikuttamaan osaamisellaan, kokemuksellaan sekä suhteillaan.
Miten demarit parantaisivat työllisyyttä ja loisivat uusia työpaikkoja?
Älä keksi omasta päästäsi näitä juttuja.
Sairauttaan työkyvytön on talouden kannnalta täysin hyödytön yksilö, joten hänen hyvinvoinnistaan ei tarvitse kantaa mitään vastuuta...
Kokoomus ei ole tuollaista kantaa esittänyt, tekstistäsi kuultaa katkeruus. Varmasti kaikki arvostavat siivoajia ja kokoomus ajaa sinunkin asiaa. Kokoomus haluaa lisää työpaikkoja ja firmoja eli siivoajallakin on työpaikka turvattavana. Jos et halua jatkaa samassa ammatissa, voit harkita uudelleen kouluttautumista esim. iltaisin.
Vierailija:
on olemassa kansaonsa, joka pitää huolta rikkaiden mukavuudesta. Köyhän osa on uhrata itsensä palvelemiseen ja rikkaiden sotkujen siivoamiseen pienellä palkalla. Onko tämä jonkun mielestä oikein? INHIMILLINEN TOIMEENTULO MYÖS SIIVOOJILLE!
Vierailija:
Oikeisto päinvastoin huonontaa sosiaaliturvaa ja lakkauttaa työpaikkoja.Oikeistoliberaalit hallitsevat USA:aa, Viroa ja Venäjää. Siellä ihmiset kerjäävät kaduilla.
Kyllä on hienoa, kun sosiaaliturva pienenee sen verran, että ihmiset uskaltavat mennä töihin. Oikeastaan ei vain uskalla vaan on jopa pakko mennä töihin. Mielestäni tässä asiassa oikeisto on oikealla asialla.
Nuo sun aiemmat aloitukset sentään oli mojovia. Keksi jotain piristystä loppupäiväksikin!
Kokoomus pyrkii helpottamaan yritysten sosiaali- ym. maksuja, jolloin ihmisten palkkaaminen tulisi kannattavammaksi. Nyt palkkaaminen ei kannata, kun firmojen rahat menee sossujen masinoimaan sosiaalikoneistoon...
Tällä hetkellä vasta ei siivoojia arvostetakaan. Olen moneen kertaan kirjoittanut siitä, että jos tuet olisivat pienempiä, niin minäkin menisin vaikka siivoamaan. Tällä hetkellä siivoojien työtä ei arvosteta, koska tuilla eläminen on kannattavampaa kuin siivoojan työn vastaanottaminen. Mielestäni siivoojien vasta pitäisikin äänestää Niinistöä, jotta heidän työnsä arvo tulisi niin isoksi, että niihin töihin löytyisi yhä enemmän tekijöitä.
Niinistö sanoo selkeästi, että hyvinvointia lisätään lisäämällä työtä, ja työn lisäämiseen hällä on konkreettisia toteutusideoita.
Eli ero on siinä, että Halonen unelmoi, Niinistö toimii.
Ei yhtään, päinvastoin. Ei siinä auta mitkään veronkevennykset, eikä muutkaan löpöhöpinät niin kauan kun Kiinassa on silti halvempaa tehdä.
Sitähän se Saulikin mainosti, haluavansa olla mahdollisemman monessa Business delekaatiossa mukana. Ja missä nämä sitten kiertävät? Jos ootte uutisia seurannut niin nimenomaan maissa, jotka valmistavat halvalla ja joissa työnteko on halvempaa.
Niinistö itse oli valtionvarainministerinä kun tämä trendi alkoi, joten voitte vain kuvitella mitkä ovat arvonsa.
Ja eikös se Tanja (vaikka nyt sanoikin äänestävänsä Niinistöä) eronnut herrasta, koska hänestä herran arvomaailma oli liian kova.
Voitte heittää hellät hyvästit kodinhoidontuille, " ilmaiselle" terveydenhuollolle ja koulutukselle kun kokoomus pääsee jyräämään.
Vierailija:
Sairauttaan työkyvytön on talouden kannnalta täysin hyödytön yksilö, joten hänen hyvinvoinnistaan ei tarvitse kantaa mitään vastuuta...
Mieheni on työkyvytön ja olen kymmenen vuoden aikana nähnyt tämän " hyvinvoinnin" . Kahden olemme asioiden kanssa taistelleet ja pitäneet toisistamme huolta. Yhteiskunta tuli apuun vasta kahdeksan vuoden päästä työkyvyttömyyden alettua eli mieheni vihdoin pääsi tärkeään leikkaukseen. Sen jälkeen ei ollut minkäänlaista kuntoutusta. Vain yksi jälkitarkastus, missä lääkäri totesi, että hyvin menee. Minkäänlaista B-todistusta hän ei suostunut miehelleni kirjoittamaan, vaikka tämä oli työkyvytön. B-todistuksen saimme vihdoin yleislääkäriltä kaksi vuotta tämän leikkauksen jälkeen ja niin hän vihdoin sai kelan työkyvyttömyyseläkkeen. Tai tämä on virallisesti kuntoutustuki, mitä pitäisi edeltää kolmen päivän tsekkaus, pystyykö ihminen töihin vai ei Miestäni ei kutsuttu minkäänlaiseen kuntoutusarvioon eikä häntä edes yritetty kuntouttaa, vaan annettiin suoraan vain kuntoutustuki, joka pitää hakea vuoden päästä uusiksi.
ja näitä ihmisiä tapaan, kun koulutan työttömiä. Jo koulutus ja aamuheräämiset ovat niin kamalia ja vaikeita, että ei niistä työntekijöiksi olisikaan. Helpompaa olla kotona tekemättä mitään, kun rahaa tulee niinkin.
Puistattavaa, mutta totta.
Kokoomus rules! Niinistö presidentiksi!
Vierailija:
ja näitä ihmisiä tapaan, kun koulutan työttömiä. Jo koulutus ja aamuheräämiset ovat niin kamalia ja vaikeita, että ei niistä työntekijöiksi olisikaan. Helpompaa olla kotona tekemättä mitään, kun rahaa tulee niinkin.
Puistattavaa, mutta totta.Kokoomus rules! Niinistö presidentiksi!
Olen itse työllisyyskurssilla. Olemme innokkaita kurssilaisia. Totuus on, että elämme paremmin työttöminä kuin jos menisimme töihin. Useat suunnittelevat vain, mikä on seuraava kurssi, minne hakea, koska töihin ei kannata mennä.
Siksi äänestän Niinistöä.
ja puhuu tukien nostamisen puolesta!
ja minulle vastataan, ettei heillä ole rahaa palkata ketään. On kuulemma sellainen periaatepäätös ihan valtakunnan tasolla, että sijaisuuksiin ei palkata. Kunhan pian valmistun työttömäksi ja tulen työllistämistuen kanssa kysymään, on mahdollisuudet huomattavasti paremmat. Näin valtion laitoksissa hoidetaan työvoimapolitiikkaa.
Niinistö on myös ottanut oikean kannan pätkätöihin ihmetellessään julkisten töiden pätkittämistä kun tehtävä työ ei kuitenkaan ole muuta kuin jatkuvaa. Hetki sitten tuli esiin, että pätkätöiden yleisimpiä tekijöitä ovat nuoret koulutetut julkisen sektorin naiset. Yksityisellä puolella, jossa riskit ja tilauskanta ovat vaihtuvimpia, asia on sen sijaan päinvastainen: lyhytaikaiseksikin tarjottu työ on parempi kuin ettei työtä voida tarjota kenellekään koska sen määrä ei riitä vakituisen työsuhteen perustamiseen.
aloilla kokopäivätyön palkka niin pieni ettei sillä pärjää alkuunkaan. Mutta verotus on kyllä keveä niin keski- ja hyvätuloiselle ja yrityksille.
Ei kiitos, sanon minä.
Juuri näin. Sairaita tai OIKEASTI työhön kykenemättömiä ei olla heittämässä heitteille ei-sosialistienkaan näkemyksissä.
Ja lisäksi demarit haluavat jakaa rahaa, mutta eivät tiedä mistä sitä saisi.