MIKSIKÖHÄN vauvani ei huoli tuttia?!;imemistarve on kuitenkin suuri,koko ajan pitäis äidin olla " huvituttina" ..
Kommentit (9)
joten imetä lasta silloin kun lapsi sitä haluaa. Noin pieni tarvitsee läheisyyttä ja lohtua ja mikäs sen parempi tapa antaa sitä kuin rinta. Imemistarve vähentyy, kun vauva tulee vähän isommaksi.
Eli vauva aina rinnalle kun se sitä tuntui tarvitsevan. Rinta on paljon muutakin kuin se pelkkä maito, se on sitä läheisyyttä ja turvallisuutta! Kyllä se tuosta kuule kohta sitten vähenee. Koeta kestää vielä parisen kk niin eiköhän se imemistarvekin ala siitä kohta vähetä.
Eipähän sitten tarvinnut taistella miten saa sen tutin pois kun ei ollut ikinä tuttia huolinutkaan. Siskollansa jouduin kokeilemaan kauan ennen kuin saimme tutin pois ja öisinkin itki kun ei saanut tuttia. Parempi olla ilman sitä tuttia vaan.
Kyse oli siitä, että huoli kyllä tutin, mutta se tipahti heti.
Kun on vielä pieni, niin harso kevyesti tutin eteen (kun lapsi kyljellään). Anna olla ´jonkun aikaa näin. Jos pelottaa, että tukehtuu - kevyt harsorulla ei pitäisi aiheuttaa sitä - niin valvo. Aikanaan sitten tutti alkaa pysyä suussa.
Nuk-tutti oli riittävän pieni ja kelpasi lapsellemme heti.
Alkoi jo käydä voimille toimia huvituttina yötä päivää puolentoista tunnen välein, kun poju ei huolinut mitään muuta suuhunsa kuin tisun. Tarjosin sinnikkäästi tuttia ihan hellävaroen monen monta kertaa, lopulta sitten huoli. Helpotti elämää, kun mieskin pystyi hoitamaan lasta vaikka minun kauppareissuni ajan ilman että lapsiraukka karjui naama punaisena. Tutin seurauksena alkoi myös tuttipullo ja vellit kelvata ja lopulta myös kiinteät.
Eroon tutista päästiin myös helpolla alle 2 vuotiaana, leikkasin tutista palan pois. Ei tarvinnut luopua tutista mutta imeminen menetti hohtonsa.
Eroon tutista päästiin myös helpolla alle 2 vuotiaana, leikkasin tutista palan pois. Ei tarvinnut luopua tutista mutta imeminen menetti hohtonsa.
[/quote]
Meillä ei kelvannut tutti ensimmäisen 2 kk:n aikana, enkä kyllä hirveesti tuputtanutkaan. Myöhemmin lutkutti sitäkin enemmän.