G: lapsuuden lemmikkisi?
mulla kääpiäkani ja hamsteri jotka sain sitkeän inttämisen jälkeen ja joita rakastin syvästi
Kommentit (7)
Koiria, kissoja, hiiriä, hamstereita, kaneja, veljellä oli jopa kesy varis. Eikä asuttu edes maatalossa, maalla kylläkin. Olisin halunnut myös hevosen, minulla oli selkeä suunnitelma autotallin muuttamisesta hevostalliksi...:) Eivät vanhemmat oikeen lämmenneet ajatukselle..:)
Rakkain elukka ihan lapsena taisi olla Huki-koira.
sitten bokseri ja kissa joka jouduttiin antaa pois kun bokseri ei antanut sille hetken rauhaa ;) Ei nämä toki ihan omia ollut vaan koko perheen yhteisiä.
Enimillään kerralla oli seitsemän. Yksi kissa oli erityisesti mun mussukkani. Tuli meille kun olin n. 6-vuotias ja oli sellainen, että minä sain vääntää sen vaikka solmuun ja kissa vaan kehräsi. Nukkui aina mun kanssa sai kerran pennutkin mun sänkyyni... Rakas kisu eli 17 vuotta, kunnes sairastui äkillisesti ja vietiin viimeiselle matkalle pari vuotta sitten :' (
Sita ennen oli jo siskollani kani, ja han antoi sen mulle. Minttu-kani eli 9-vuotiaaksi. Kanit ei yleensa ela niin vanhaksi. Se oli todella rakas mulle.
Sittemmin oli pieni kynsisammakko joka ostettiin elainkaupasta ja kuoli viikossa... taisi olla sairas jo kun ostettiin se.
Sitten oli kaksi punakorvakilpikonnaa. Ne oli meilla n. vuoden, mutta annettiin sittemmin ne pois.
Kun olin ihan pieni, meilla oli kissa nimelta Misse, mutta siita en muista juuri mitaan.
- mummo osti mulle akvaarion ollessani 9 tai 10, platyja, miekkapyrstöjä, miljoonakaloja. Tekivät jopa poikasia.
- hitusen myöhemmin mulla oli gerbiili
- sitten tuli 3 hamsteria, kaikki eri aikoina, yksi niistä sai poikasia ja myin ne 20mk/kpl lemmikkieläinkauppaan
- sitten mulla oli yksi maatiaiskani ja toinen kääpiökani
- 2 marsuakin oli
- saksanpaimenkoira
- 4 kissaa (2 edelleen elossa)
- 3 seeprapeippoa
Oliskohan ne sitten siinä? Asuttiin maalla ja vanhemmat olivat hyvin suostuvaisia lemmikkeihin.
-neljä koiraa (kaikki eri aikoina ja oikeestaan yhden muistan vain hyvin)
-kolme kissaa (kaikki eri aikoina.. aine ne jäi autonalle ja kuoli :()
-marsu
-kani
-isällä on ollut hevosia, mutta ne ei oo ollu meillä kotona..
Olisin halunnut koiran, kun muillakin oli koira. Sain ensin undulaatin, ja sitten kun se sairastui ja kuoli, sain kissan. Kissaihminen minusta sitten sukeutui :)