Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huhhei, aika epätoivoista tää mun jouluun säästäminen

Vierailija
13.11.2012 |

Hirveästi tulee laskuja joka tuutista vaikka miten yrittää pihistää kaikesta. On kaverisynttäreitä ja kummilasten synttäreitä, koulu- ja päiväkotikuviin menee niihinkin 100€..

Ja nyt tuli viestiä koululta että koulupaidat tulee myyntiin. Ja mikä älyttömintä, niin ensin järjestetään tilaisuus jossa lapsilla sovitutetaan paidat ja lapset valitsee mieleisen värin ja sen jälkeen kotiin laitetaan lapsen mukana tilauslomakkeet. Mun mielestä pitäisi ensin kysyä HALUAAKO vanhemmat lähteä tilaamaan lapsille paitoja eikä ensin valituttaa värit, koot ja muut. Nyt tulee olo että paidat on pakko ostaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi firman joulubonus pelastaa aina kaiken lopuksi :)

Vierailija
2/4 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ihmettelen suuresti, miten koulut ovat menneet tuohon bisnekseen mukaan. Mutta ymmärrän kyllä, että lapset niitä haluavat, kun tosiaan sovitellaan ja valitaan, ja "kaikki muutkin" tilaavat.



En tiedä montako lasta sinulla on, mutta voisiko noista kuvista säästää? Että ottaa vaan osan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllähän sitä tarjotaan ostettavaa vaikka ovista ja ikkunoista, mutta sun se on tehtävä päätös ettet osta. Jos säästät jouluun, et ota esim. koulukuvia kuin vaikka ne pakolliset tarrakuvat (jos lapsen kuva hyvä) niitähän ne lapset kinuavat. muutoin parempia kuvia lapsista saa itse ottamalla paljon halvemmalla. ja paidat jätät ottamatta. Jos lapset tästä suuttuu, osaat heille selittää, ettei äidillä ole kaikkeen vara, joko saavat joululahjat tai paidat ja kuvat, heidän valinta. Ja valitettavasti ne elävät yhä ton päätöksen jälkeenkin



en ymmärrä tällaista. minäkin sanoin rehellisesti eilen mun kaverille, ku oli ehdotellu et lähetään harrastaa yhtä juttua, että en voi koska minulla ei ole siihen juuri nyt vara. sen sijaan ehdotin, että jatkamme yhdessä lenkkeilyä kuten ennenkin. ja ystävä ymmärsi tämän täysin. tietää ettei meillä taloja maksella ja tehdä juttua, jos en pidä tiukkaa kuukausibudjettia.

Vierailija
4/4 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllähän sitä tarjotaan ostettavaa vaikka ovista ja ikkunoista, mutta sun se on tehtävä päätös ettet osta. Jos säästät jouluun, et ota esim. koulukuvia kuin vaikka ne pakolliset tarrakuvat (jos lapsen kuva hyvä) niitähän ne lapset kinuavat. muutoin parempia kuvia lapsista saa itse ottamalla paljon halvemmalla. ja paidat jätät ottamatta. Jos lapset tästä suuttuu, osaat heille selittää, ettei äidillä ole kaikkeen vara, joko saavat joululahjat tai paidat ja kuvat, heidän valinta. Ja valitettavasti ne elävät yhä ton päätöksen jälkeenkin en ymmärrä tällaista. minäkin sanoin rehellisesti eilen mun kaverille, ku oli ehdotellu et lähetään harrastaa yhtä juttua, että en voi koska minulla ei ole siihen juuri nyt vara. sen sijaan ehdotin, että jatkamme yhdessä lenkkeilyä kuten ennenkin. ja ystävä ymmärsi tämän täysin. tietää ettei meillä taloja maksella ja tehdä juttua, jos en pidä tiukkaa kuukausibudjettia.

teinkin just päätöksen etten ota niitä paitoja. Laitoin opettajille viestiä että tarviiko lasten valita niitä paitoja vaikkei ole halukkuutta ostaa niitä.

Edelleen on joitain pakollisia menoja vaikka yritän karsia minimiin. Kummilapsetkin on jo niin isoja ettei ihan mikään 10€ lahja ole ok.

ap = pa ;)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi yhdeksän