Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

perhanan lehtimyyjät!!

Vierailija
01.12.2005 |

Miten saa sellasen eston puhelimeen lehtimyyjiltä, jostain olen siitä kuullut, tietääkö joku????



Meni hermot noihin lehtimyyjiin, tunti sitten soitti joku miesmyyjä ja kauppas naistenlehtiä, ja heti alussa sanoin mitä lehtiä meille tulee ja että emme halua lisää tilata, kuitenkin jatkoi ja sanoi että nämä tilaukset alkaisivatkin vuoden 2006 alussa, johon taas sanoin etten siltikään halua tilata, mutta kun olisi niin hyvät edut ja ilmaislahjat, sanoin että niinhän niissä aina mutta en tilaa mitään, kun myyjä edelleen jatkoi tinkkaamista niin löin luurin korvaan, kun ei näköjään mitään kunnioitusta asiakkaan sanomisiin, tällaiseen lehtimyyjään en ole törmännyt ennen, no, ei siinä kaikki, hetken päästä puhelin soi, ja SAMA MYYJÄ, " mitenkähän tämä puhelu katkesi, onkohan linjoissa jotain vikaa" , sanoin että itse katkaisin puhelun, koska olin jo moneen kertaan sanonut etten mitään tilaa, enkä halua myyntipuheita kuunnella enää sen jälkeen, " sinua ei lukemiset kiinnostaa, ei taida oikein olla sinun juttusi" , voi jumaliste, no siihenkin sanoin vain että lehtiä tulee ihan tarpeeksi meille, sen jälkee myyjä löi mulle luurin korvaan, voi jumankauta nyt sain tarpeeks noista.



Sanokaa miten saan sen eston puhelimeen??????????????

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

et saa sitä estoa toimimaan millään enää, koska se estää vain yhtedenotot uusista paikoista. sieltä mistä sinulle tänään soitettiin saadaan soittaa jatkossakin.



itse oon tehnyt suoramarkkinointikiellon muistaakseni postista sai jonkun lapun.

sen jälkeen oon järjestelmällisesti kaikille puhelinmyyjille jne sanonut että poistakaa tietoni rekisteristänne.

Vierailija
2/6 |
01.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

itselläni nyt puhelinmarkkinointikielto ja jos joku eksyy soittelemaan minulle sanon että on kielto, lopettavat aika äkkiä puhelun.

Täältä lisää tietoa vielä: http://www.ssml-fdma.fi/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
01.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhelintarjonnan rajoituspalvelu

Yksityisillä henkilöillä on mahdollisuus rajoittaa kaupallista puhelintarjontaa soittamalla palvelunumeroon 0600 13404 ma-pe klo 8.30-18 (puhelun hinta 0,39 ¿/min +pvm), johon ilmoitetaan nimi, numero ja osoite.



Rajoituksen voi tehdä liittymäsopimuksen tehnyt täysi-ikäinen henkilö ja vain henkilökohtaisesti.



Rajoitus on kerrallaan voimassa 3 vuotta.



Kieltojen välittämiseen liittyvien järjestelyiden vuoksi kielto tulee voimaan n. 1-3 kuukauden kuluessa ilmoituksessa.







Vaikka ne olisivat soittaneet ennen ja teen kiellon ne eivät saa soittaa enää sinulle, jos soittavat ja kuuluvat tuohon Suomen Suoramarkkinointiliittoon, otat tiedot ylös kuka sua häiritsee ja ilmoitat eteenpäin, näin ne suosittelevat tekemään. Ja vaikka eivät kuuluisi tähän liittoon ja soittaisivat sinulle, voit sanoa että kiellät niitä soittamasta enää, niiden on lain mukaan noudatettava kieltoasi ja olla soittamatta!

Vierailija
4/6 |
01.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisithan voinut sanoa: En tarvitse nyt lehtiä, kiitos soitosta ja kuulemiin/heihei. Ja sitten vasta puhelu poikki.



Ei tarvitsisi lyödä luuria korvaan kellekään ja olis kaikille selvää, että puhelu ei ole vahoingossa mennyt poikki.

Vierailija
5/6 |
01.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten perun sähköpostitse. Näin meillä on aina ilmaista lukemista kotona. Parhaimmillaan saa jopa 5 viikon lehdet ilmaiseksi. Näin käy esi. akuankassa, annassa ja menaisissa. Mutta yleensä otan niitä kalliimpia, kuten Gloria tai joku sisustuslehti.

Tuo kuluttajasuojalain 14 vrk:n peruutusaika ekasta lehdestä tai tilausvahvistuksesta (kumpi tulee myöhemmin) on todella kiva juttu.



Vierailija
6/6 |
01.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja laitan sen kiellon. Yleensä lehtimyyjät ovat kyllä ymmärtäneet jos heti sanon etten halua tilata, sanovat vain kiitos ja hei, mutta tämä oli mielestäni jopa räikeän sinnikäs, en sitten oikein enää keksinyt muuta kuin katkaista puhelun, kun ei myyjä ottanut kuuleviin korviinsa sanojani EN HALUA TILATA MITÄÄN, mitään liirunlaarum loppuisia kiitos ja ei kiitos en tosiaan osannut siihen loppuun sanoa, sen verran ihmeissäni olin myyjän käytöksestä, todellakaan halunnut kuunnella väkisin myyntipuheita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi neljä