Nyt loppui naapurin lapsen vahtiminen ulkona ja ruoan
tarjoaminen!
Naapurilla on samanikäiset lapset kuin minulla. Nuorempi eli 4-vuotias jätetään monesti ulos yksin, kun minä (totaali-yh) olen lasteni kanssa ulkona.
Lapset leikkivät mukavasti keskenään, mutta minusta ei ole ollut kovin kivaa olla aina auttamassa tuota naapurin 4-vuotiasta, kun ei osaa esim. ottaa keinussa vauhtia tai kiivetä yksin kiipeilytelineeseen. Koska minun samanikäinen lapseni osaa nuo asiat, niin naapurin 4-vuotias pyytää jatkuvasti minun apuani näissä asioissa.
Naapurin 8-vuotias viihtyy meillä monta kertaa viikossa. Leikkivät kauniisti yhdessä ja ruoka-aikaan saa meillä ruoan (soittaa aina ensin kotiinsa ja kysyy luvan) noin 2-3 kertaa viikossa. Monesti vanhemmat saattavat olla vielä töissä, joten lapsi ei tuohon aikaan lämmintä ruokaa saisi kotonansa. Meillä on syönyt jo kahden vuoden ajan. Ovat nyt siis kolmannella luokalla ja tuo naapurin lapsi on käynyt meillä siis jo ekaluokan alusta alkaen.
Vanhemmat lapset eli 8-vuotiaat käyvät samassa harrastuksessa. Eilen pyysin, että voisivat viedä minun lapseni tänään heidän kanssaan harrastukseen, koska oma autoni on huollossa maanantaihin asti. Lupasivat viedä.
Kun tulivat takaisin, niin toivat lapsen kotiin ja pyysivät sekä bensaraa 10 euroa (harrastukseen 9 km ajomatka) ja ruokarahaa 7 euroa, koska olivat pysähtyneet matkalla mäkkärissä. (Olin pakannut omalle lapselleni eväät mukaan. Naapuri oli ehdottanut, että mennäänkin mäkkäriin syömään ja eväät voit jättää kotiin syötäväksi.)
Maksoin rahat koska pyydettiin.
Olenko mielestäsi nipo, jos tästä lähin en tarjoa ruokaa vanhemmalle lapselle enkä auta tuota 4-vuotiasta vaan käsken pyytämään omaa isää tai äitiä apuun?
Kommentit (18)
MInäkin tarjosin ruokaa naapurin lapselle monta vuotta. Lopulta kyllästyin kun se oli yksipuolista, heillä ei voinut edes leikkiä. Aikansa sitä jaksaa ja joskus sitten napsahtaa tajuntaan että minua on hyväksikäytetty vuosia.
Niinpä, on törkeää. Minulla semmonen kokemus, että 9 v. oli kaverinsa pihalla muutaman kerran. Äippä soitti ja alkoi kysellä juomisten perään. Oli tarjonnut lapselleni jotain mitä-lie normimehua. Laitoin sit omalle juomapullon mukaan, mutta on se vaan kummallista, että hanavesi maksaa maltaita muuallakin kuin välimäen ravintolassa.
Jatkossa lähde sisälle, kun äiti jättää lapsen sulle pihalle ja palaa hetken kuluttua takaisin. Tai sitten käsket lapsen mennä hakemaan äiti avukseen. Ja ruoan tarjoamisen lopetat just nyt! Käske lapsen odottaa lastenhuoneessa tai eteisessä tai jossain.
Todellakin loppuu ruoan tarjoaminen tai sitten laskutat jokaisesta annoksesta. Eivätkö nämä vanhemmat muista että olet vuosikaudet ruokkinut heidän lapsensa?
Joten uskon, että jauhat paskaa. Sorry vaan.
asiaa, jota itse olisin just siäälä hetkellä tekemässä. 8-vuotiasta en enää ruokkisi, enkä veisi harrastukseen ilman maksua (jos sellaista on tapahtunutkaan).
Todella ajattelemattomia ja ikäviä naapureita.
lapsen odottaa lapsesi huoneessa tai laitat pihalle.
Muista kanssa.
Sitten kun se 4v. pyytää apua niin sano että hakee apua äidiltänsä.
Sano vielä että on liian pieni olemaan ulkona yksin ilman vanhempia.
Tollaisia jotkut on, että ottavat, mutta eivät anna.
t. toinen, joka ruokki ja auttoi läksyissä naapurin lasta kahden vuoden ajan.
Sen ainoan kerran, kun oma lapseni kutsuttiin heidän harrastukseensa mukaan, oli maksettava 5 e:n maksu.
Ja tosiaan mistään hoidosta ei ole koskaan sovittu, mutta eipä sitä raaski laittaa pientä ekaluokkalaista yksinkään kotiinsa pelkäämään.
Nämä kys. vanhemmat lypsävät kaiken mahdollisen irti kaikista mahdollisista ihmisistä ja säästävät, useimmiten toisten kustannuksella.. (taloyhtiön talkoista karkit lastenjuhliin, juomat aikuisten juhliin, virpomiskarkit pääsiäisnoidille... niin noloa, ettei kukaan edes viitsi huomauttaa..).
olipa röyhkeetä!
ei tähän muuta voi sanoa..kiittämättömyys on.
Muutenkin olen huomannut, että ihmisistä on alkanut tulla yhä enemmän ja enemmän tuon henkisiä kaikkialla. Eli siis laskutetaan tuttavia kaikesta mahdollisesta, suurin piirtein kyläkäynnin yhteydessä tarjotuista kahveistakin.
Ei kyllä kuulunut ennen tapakulttuuriin.
Onpa uskomattoman tollo perhe! Meidän naapurissa asuu myös erikoinen sakki. 4 lapsesta nuorin on kulkenut omia polkujaan noin 2-vuotiaasta, ihme että on hengissä. On käynyt tahtomassa meillä ruokaa ja limsaa ja kameraa yms, mutta olen sanonut että hänen pitää syödä omassa kodissa jne. Lapsi on myös leikkinyt "hauskaa" leikkiä piiloutumalla meidän auton taakse, kun lähdimme peruuttamaan pihalta yms. On myös touhunnut meidän pihalla vaikka mitä kun emme olleet kotona, saa koko ajan pelätä mitä keksii. Aika paljon on saanut kasvattaa, kun ei tunnu vanhemmat tajuavan. Vanhemmat kerää pihaansa täyteen mitä kummallisempaa romua, kai sinne pihalle ei mahdu leikkimään. Eivät ole alkkiksia, vain kummallisia. Esim pyöräremppaa tehdään keskellä tietä ja jätetään romut siihen moneksi päiväksi... Ja jos jotain menet sanomaan niin hyvä ettei tulla kurkkuun kiinni. Yritämme olla tekemisissä mahdollisimman vähän.
asiaa, jota itse olisin just siäälä hetkellä tekemässä. 8-vuotiasta en enää ruokkisi, enkä veisi harrastukseen ilman maksua (jos sellaista on tapahtunutkaan).
Todella ajattelemattomia ja ikäviä naapureita.
Mä en kyllä enää 4-vuotiastakaan auttaisi, onhan sillä omatkin vanhemmat, ja nähtävästi varsin piittaamattomat.
kertomuksestasi se ei selvinnyt. Mutta et ainakaan tulevaisuudessa suostu ilman maksua.
Ruuan tarjoilun voit lopettaa ja laitat lapset menemään kotiin syömään tai sitten odottamaan kun syötte. Jokainen syököön kotonaan näin on sovittu meillä koulutoverien vanhempien kesten.
Selittäisin ikätasoisesti molemmille lapsille, miksi teillä on nykyään eri säännöt ja tyyli.
En tarjoaisi ruokaa, mutta 4-vuotiaalle olisin ystävällinen Selittäisin ikätasoisesti molemmille lapsille, miksi teillä on nykyään eri säännöt ja tyyli.
Lopettaisin ruuan tarjoamisen ja kuljettamisen. Mutta kyllä sille 4-vuotiaalle voi olla ihan asiallisen ystävällinen. Ei ole lapsen syy eikä sille tarvitse kostaa että sillä on kusipää vanhemmat.
Mä varmaan menisin sitte pyytämään niiltä ne kahden vuoden ruokarahat, jotka on maksamatta, kun tuo naapurin lapsi on syönyt teillä! Olis kiva kyllä nähdä niiden naama siinä tilanteessa :) Ota kamera mukaan!
Mä varmaan menisin sitte pyytämään niiltä ne kahden vuoden ruokarahat, jotka on maksamatta, kun tuo naapurin lapsi on syönyt teillä! Olis kiva kyllä nähdä niiden naama siinä tilanteessa :) Ota kamera mukaan!
ei osaa edes ajatella toisten olevan niin härskejä, kuin ovat! Jälkeenpäin tulee aina monta hyvää repliikkiä mieleen.. omalla naapurillani myös lapsi on ihana ja mukava eli on pudonnut omena tosi kauas puusta!
t. 9
Onpa törkeitä ihmisiä. Olen kanssa totaali yh ja minulla ei ole koskaan vapaata. Ottaa todellakin pannuun pihalla muutamien lasten vanhemmat, lähettävät liian pienet lapset yksin selviämään elikkä käytännössä sen aikuisen hoidettavaksi ketä pihalla on. Heillä joilla on perheessä kaksi aikuista luulisi olevan aikaa hoitaa lapsiaan paremmin kuin minulla, mutta tosiaan huomaan, että minulle jolla ei lepoa ole koskaan nakitetaan näin muidenkin lasten hoito taikka valvonta. Toisessa perheessä on oikeita pikku tuholaisia jotka tuohoavat ja rikkovat ja kiusaavat muita. Toisen perheen lapset yrittävät olla kavereita kaikkien kanssa joten heitä sietää paremmin. Kun sitten on ollut pakko puuttua tilnateisiin ja vanhempi on pakotettu tulemaan ulos niin minä olen se hankala ihminen. Kuvitteleeko joku oikeasti, että alle 6- vuotiaat selviävät ilman aikuista?