Mitä maksaa kaupungin vuokra-asunnot Espoossa?
Onko halvempia kuin yksityisen?
Paljon halvempia?
Kommentit (26)
[quote author="Vierailija" time="03.11.2012 klo 00:06"]
kallista!!!!
saako noihin asumustukea jos on köyhä?
[/quote]
Miksi köyhällä pitäisi olla subjektiivinen oikeus asua Espoossa? Miksi köyhä ei voisi muuttaa jonkun pikkukunnan edullisempaan kämppään 80 km päähän?
Yksityinen on melko varmaan kalliimpi kuin kaupungin vuokra-asunnot. Mutta jos hyvä tsäkä käy, voi löytyä edullinen ja pitkäikäinen vuokra-asunto yksityiseltä.
Itse missasin sellaisen 3 vuotta sitten. Perikunta laittoi mummon mökin vuokralle, edullinen vuokra, vanha iso talo, iso piha. Olisin tullut valituksi siihen siitäkin huolimatta, että olin hoitovapaalla ja kahden lapsen yh, mutta en halunnut muuttaa kesken eskarivuoden lapsen takia (en ala kertomaan yksityiskohtia miksi ) ja jälkeenpäin harmitti ja vielä enemmän harmitti kun selvisi, että sen eskarin olisi voinut käydä loppuun pääkaup.seudulla kuntarajan toisella puolen olevassa eskarissa... huohhoijaa.
No nin, mikä on edullinen ja mikä ei. Arennan asunto, 3 h + k + parveke + takapiha + sauna, noin 80 m2 ja vuokra on alle 1100 e / kk.
kallista!!!!
saako noihin asumustukea jos on köyhä?
espoon kaupungin asunnot on kalliita, valitettavasti ja uudetkin niistä tehty huonosti.. Me asuttiin espoolla vuokralla ja vuokra oli lähes 1000 euroa n. 60 neliön kolmiosta. vuokra nousi joka vuosi vähintään 50 euroa, vaikka kyseessä oli alle 10 vuotta vanha talo eli mitään korjauksia tai muuta sillä rahalla ei tehty.
sen sijaan onneksemme löysimme hyvän n 10 neliötä isomman asunnon yksityiseltä ja vuokra on 300 euroa pienempi.
tosin suurimmalla osalla yksityisiä vuokrat on jonkin verran kalliimpia kuin kaupungilla...mutta ei paljoa.
tuollahan maksais jo jotain mökkiä takas!
kallista!!!!
saako noihin asumustukea jos on köyhä?
sanottasko että sossunasiakas voi asua, mutta jos olet sopivasti vaan pienituloinen niin vaikeaksi menee. Nimittäin näissä kaupungin asunnoissakin vuokrat ylittää sen rajan, minkä kela on asettanut asunnon hinnalle/koolle. Tarkoittaa siis sitä, että tyyliin kela laskee sun vuokran olevan maksimissaan 600 euroa, vaikka todellisuudessa se olisi lähempänä tuhatta euroa. Saat siis asumistukea vain siitä pienemmästä summasta ja loput on sitten kokonaisuudessaan maksettava itse, riippumatta sun tuloistas.
tuollahan maksais jo jotain mökkiä takas!
mökkiäpä hyvinkin, jos sattuis asumaan jossain kaukana pääkaupunkiseudulta. vuokrat on hirveitä, mutta kun sitä perhettä on vaikea asuttaa johonkin 20 neliön omistusasuntoonkaan.. pääkaupunkiseudlla kun hyvä jos yksiön saa sillä hinnalla millä siellä maalla saa koko omakotitalon.
Eikö kukaan asu Espoossa kaupungin vuokrakolmiossa tai kaksiossa?
Eikö semmonen kolmio maksa noin 600e plus vesi ja sähkö?
En asu itse, mutta sen mitä olen kuullut niin saunallisen kaksion (uudehkon) vuokra melko hyvällä alueella reilut 700 €/kk. Ovat selvästi halvempia suhteessa saman tasoiseen yksityiseen vuokra-asuntoon samalta alueelta, vanhemmissa taloissa ero saattaa olla vähän pienempi mutta luultavasti kaupungin luukun eduksi edelleen.
Halvempaa ainakin kuin Kirkkonummella. Kirkkonummella ei olla yli kymmeneen vuoteen rakennettu uusia kunnan asuntoja. Ihan hirveistä 70-90luvuilla rakennetuista luukuistakin huonolla alueella saa maksaa tonnin esim. kolmiosta.
Espoon vuokra-asunnot on pistetty osaomistusasunnoiksi tai omistusasunnoiksi viimeisen 10 vuoden aikana. Espoon Keskuksesta radan varrelta saattaa löytyä jotain kolmiota tonnilla.
Up. Asuuko kukaan enää kaupungin vuokra-asunnossa Espoossa?
Kolmio Leppävaarassa vähän alle 1000e
up