Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Cannelonien päälle kastike vai ei?

Vierailija
02.11.2012 |

Minä en ole tavannut laittaa mitään kastiketta niiden päälle uuniin, mutta tuppaavat olemaan vähän kuivakoita. Oletteko laittaneet päälle jotain muuta kuin juustoa? Muita vinkkejä kuivuuden ja "sitkeyden" karkoittamiseen? On nää kyllä näinkin ihan hyviä :)

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
02.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

johon hienonnan tuoretta basilikaa. Päälle raastan juustoa. Kastike ei peitä siis canneloneja kokoaan, joten ovat sopivan meheviä mutta päältä rapsakoita.

Vierailija
2/8 |
02.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Cannellonien perusjuttu on että tarvitaan kaksi kastiketta, kuivempi ja kosteampi. Kuivemmalla täytetään itse cannellonit, kosteampi on sekä vuoan pohjalla että cannellonien päällä, että annos pysyy mehukkaana. Kosteampi kastike on yleensä joko valko- tai tomaatikastike tai toisinaan jopa molempia, kuten esim. klassisessa Cannelloni al Ragùssa.



Minusta myöskään ne juustot ei kuulu cannellonien päälle vaan sinne sisälle täytteeseen, jos juustoja käytetään eikä ole esim. lihakastike täytteenä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
02.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitetaan siis kasvismössö sisään ja pohjalle sen nesteet. Päälle muu perhe ei laita mitään, tai no vähän sitä kastiketta ripottelevat, ja minä mätkin juustoa, koska rrrrrrakastan sitä :) Valkokastike on näin ollen ongelmallinen ja mies on tomaateille allerginen. Ehkä mä ens kerralla virittelen jonkun kastikesysteemin tohon päällekin. ap

Vierailija
4/8 |
02.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Semmoinen perus maidosta ja voista joka maustetaan muskottipähkinällä ja valkopippurilla on hyvää. Osaan cannelloneista voi silloin laittaa täytteeseen juustoa jos haluaa, osaan ei.



Myös sellaisen ei-perinteisen valkokastikkeen tapaisen voi tehdä johon tulee vain kermaa ja kana- tai kasvislientä, munaa ja lopuksi mausteeksi voita, suolaa ja pippuria.



Tuo tomaattiallergia on kyllä tosi harmi, herkullisimmat cannellonireseptit kun käyttää tuoreyrttisiä tomaattikastikkeita.

Vierailija
5/8 |
02.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Montaa täytettä en jaksa värkätä, varsinkin, kun tehdään aina iso satsi ja osa pakkaseen jne. Mulle toi juusto päällä ei ole ongelma :) Mutta tuota valkokastiketta täytyy tosiaan kokeilla. Ja teen joskus tomaattijuttua mulle ja lapsille, kun mies on poissa :)

Vierailija
6/8 |
02.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

(ainoat??) cannelonit saa Escafesta Tapiolasta torstaisin ja ne on niiiiin hyviä! Päällä tomaattikastike ja mozzarellajuustoa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
02.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa tosin on tomaattia eli miehettömiin iltoihin ap:lle ;)



Cannelloni alla Norma



Tomaattikastiketta (Tehdään hauduttamalla voissa alkuun silputtua punasipulia 10 min, sitten sekaan tomaattimurska ja suolaa, haudutetaan vartti. Lisätään puska tuoretta basilikaa, soseutetaan vaikka sauvasekoittimella. Lisätään(tarvittaessa suolaa), mustapippuria ja nokare voita)



Munakoiso

Mozzarellaa

Ricotta salata -juustoa (ei välttämätön, tämä se kiinteä ricotta)

Parmesania

Basilikaa

Oliiviöljyä



Kuutioi ja paista munakoisot oliiviöljyssä. Sekoita munakoisot yhteen kuutioidun mozzarellan, raastetun ricottan ja silputun basilikan kanssa.



Laita vuoan pohjalle tomaattikastiketta. Täytä cannellonit munakoiso-juustoseoksella ja jokaiseen myös pieni määrä tomaattikastiketta. Kaada päälle loput tomaattikastikkeet ja raasta päälle parmesania. Paista 175-asteisessa uunissa 30-40 minuuttia.

Vierailija
8/8 |
02.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

olla vielä edes siivottu pöytää päivällisen jäljiltä :) ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä yksi