Tilanneviesti

Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Vierailija

Äsken kun joku moitti iltiksen "ruoat viikoksi 50e" juttuja, niin ajattelin että tehdään oma. Sellanen missä on lapsiperheelle sopivia ruokia ja kaikki ateriat.



Tai oikeastaan taitaa olla melkoinen mahdottomuuus. Jos vaikka olisi viikon ruoat 100e, niin sekin olisi jo tosi hyvä :)



Mä tuumaan hetki omaa ehdotustani ja listaan sitten. Keksikää te muutkin :)

Sivut

Kommentit (140)

aamupala omenat + itse tehdyt sämpylät juustolla, kaakao/tee/kahvi ( n 1e/ hlö)



ruoka: kipparikiusaus (2 prk tonnikalaa, valio kipparikerma, peruna-sipuli-sekoitus, sekaisin ja uuniin) 4e/vuoka, lisäksi porkkanaraaste 1e



iltapala: mannapuuro ja sämpylät, maito tai tuoremehu 1e/hlö



jos lapset syö koulussa/hoidossa päiväruoan ja välipalan, tulisi tällä 4 henkiselle perheelle kuluja 13e/päivä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Sitä pitää heti laittaa haastetta ja tuo 50€ viikoksi!! :P



Just miehelle jupisin (kun hoitaa meillä kaikki ruokaostokset ja ruokajutut) kun tuhlaa niin paljon ruokaan rahaa. Osti juuri viikonlopun ruokasäkin 60€ ja minä uhosin että olisin saanut tuolla koko viikon ruuat.



Mies totesi että haluaa kyllä nähdä kun minä teen 60€.lla viikon ruuat :)



Mutta oma panokseni tähän listan tekoon voi olla aika minimaalinen. :D Puuro ja marjasoppa? :D

mutta pikkujuttu viitseliäälle 4 henkiselle perheelle (ei hevosruokaisia teinipoikia).



Tietenkin normaalisti kuivakaapissa on esim. tarvittavat mausteet, ketsuppia, sinappia, jauhoja jne.



Eli ostat varmaankin



WC-paperia, pyykinpesuainetta, talouspaperia pkt, mahdollisesti menkkavälineet, ja vauvalle vaippoja 1 pkt, ne ostat Lidlistä halvimmalla mitä saa.



Sitten ruuaksi esim. keittoruokia: kalakeitto Seistä, nakkikeitto tarjousnakeista, jauhelihakeitto tarjousjauhelihasta, makkarakeitto, hernekeitto, kaalikeitto. Valitse joku näistä keitoista ja teet viiden litran kattilallisen ruokaa. Josta perhe syö ainakin kaksipäivää töistä ja tarhasta/koulusta tullesta n. klo 17-18.00.



Illalla lapsille iltapalaksi puuroa ja maitoa (itsetehtyä Lidlistä ostettu puurohiutaleet ja maidot). Ja teineille iltapalaksi teetä/kaakaota ja voileipiä, voi olla myös Lidlin litran pakkaus-jugurttia (leivät ostettu leipomon tehtaanmyymälästä, tai itse tehty, tai erittäin hyvästä kaupan tarjouksesta).



Ma-ti keittoruokaa päivälliseksi, ja illallinen ks yllä



ke-to voisi olla tarjous uunilohta/ tai tarjous uunimakkaraa ja itsetehtyä perunamuusia. Tee isompi santsi, että riittää kahdeksi illaksi.

Illalla marjakiisseliä ja voileipää/riisipuuroa. Kaikki itsetehtyä! Marjakiisseli mehusta, ja itsepomituista marjoista.



Pe-la voitte syödä spagettia ja jauhelihakastiketta, tee itse ruskeakastike, tai paseeratusta tomaatista tomaattisempikastike.

Tee taas isompi santsi, että syödään kaksi päivää neljän hengen taloudessa. Illalla illalliseksi tarjoushedelmiä ja voileipää.



Su ruuaksi Kanakeittoa tarjousbroilerista tai broilerinkoipia uunissa ja uuniperunalohkoja (itsetehtyä) ja itsetehtyjä sämpylöitä.

Illalla lapsille Lidlin muroja ja maitoa.



Nämä tuotteet saatte mahtumaan budjettiin.



aamupala: banaani+ jugurtti (litran pakkauksesta, mutta ei halvinta sokerilitkua)70senttiä/hlö (tai varmaan sama, jos pyöristää euroon ei tästä kumminkaan niin tarkkaa saa)



ruoka: lohikeitto (3e pala lohta, 2pss keittovihanneksia 80 senttiä, kalaliemi kuutio + pari pippuria 20senttiä, perunaa 1e, ruokakerma 50 senttiä, yhteensä 5.5e) ruisleipää juustolla ja kurkulla 2e, jälkkäriksi mansikkarahka (en tiedä yhtään mitä mansikat maksaa kaupassa,meille ilmaisia, rahka+kerma 1,5e) yhteensä 9e



Iltapalaksi kinkkupannari (kinkkusuikaleet 2e, munat 30senttiä, maito+jauho+mausteet 70senttiä) yhteensä 3 euroa.



koko päivä yhteensä 17 euroa.

aamupala puuro kauden marjoilla



päivällinen kipparikallen voimavuoka kypsennä 400g jauhelihaa öljyssä mausta mustapippurilla ja suolalla. Lisää (valkosipulia) 1prk tomaattipyrettä, 50-100g pinaattia tuoreena tai pakasteena, 1/2dl vettä, 200g rakettispagettia ja pakasteherneitä jos haluat. Kiehauta ja kaada voideltuun uunivuokaan ripottele pinnalle juustoa 200 asteessa puoli tuntia.



iltapala jugurttia litran purkeissa lisäksi kauden kasviksia naposteltavaksi.. porkkanaa, kaalia, kurkkua..

ostin tänään viikon ruoat 4lle: saldo 49 euroa



puuroa, hedelmä

kanasalaattia avokadolla ja halloumilla, leipää



jogurttia, marjoja, ruisleipää

uunilohta, vihanneksia, salaattia



muroja, hedelmä

lohikeittoa, ruisleipää



leipää, hedelmä

lasagnea, salaattia



jogurttia, marjoja, ruisleipää

lasagnea, salaattia



puuroa, hedelmä

pinaattikeittoa

kebabwokkia



brunssi

paahtopaistia, uunivihanneksia, salaattia

omenapiirakkaa



mukana myös paketti nenäliinoja ja hammastahnaa

-Aamupalana ruisleipää päällä juustoa ja tomaattia ja juomana lasi tuoremehua. Arkijuusto 5€, kilo tomaatteja 2,50€ 2litraa tuoremehua 5€ leivät 2,50€

=10€



-Uunijuurekset (lanttu,porkkana,nauris) yh. 1,5€ lihapullat 3,50€

=5€



-Pinaattikeitto, pakastepinaatti 1€ litra täysmaitoa 1€ munat 1€

=3€



-Lohikeitto, pala kalaa 3€, keittojuurekset ja perunat 1€

=4€



-Pekonipasta, pekoni 1,50€ pasta ja kerma 1,50€

=3€



-Kaalipata, kaali 1€ jauhelija 3€ tölkki maitoa 1€

=5€



-Naudanlihakastike 5€ kermaperunat 2€

=7€



-Pitsa kinkku 1€ ananas 1€ pohja+tomaattikastike 1€ juusto 1€ ja paprika/oliivi tmv. täyte 1€

=5€



Yht. n. 42€

Lisäksi pakasteesta vihanneksia "salaatiksi" (esim. pitkiä vihreitä papuja ym.) 2€, kolme litraa maitoa 2,50€, ja 4,50 eurolla hedelmiä, esim. omenia tarjouksesta, tekee n. 50€.



Noista syö esim. 2+2 perhe, jos vanhemmat syövät töissä yhden aterian (mahdollisesti eilistä ylijäänyttä ruokaa) ja lapset päiväkodissa/koulussa.

Lainaus:

ostin tänään viikon ruoat 4lle: saldo 49 euroa



puuroa, hedelmä

kanasalaattia avokadolla ja halloumilla, leipää



jogurttia, marjoja, ruisleipää

uunilohta, vihanneksia, salaattia



muroja, hedelmä

lohikeittoa, ruisleipää



leipää, hedelmä

lasagnea, salaattia



jogurttia, marjoja, ruisleipää

lasagnea, salaattia



puuroa, hedelmä

pinaattikeittoa

kebabwokkia



brunssi

paahtopaistia, uunivihanneksia, salaattia

omenapiirakkaa



mukana myös paketti nenäliinoja ja hammastahnaa


50-60e. Sisältää kanaa, paistijauhelihaa, kalapaloja, kurkkua, tomaattia, kananmunia, juustoa, leipää ja välillä ranskanperunoita, riisiä, perunoita, ruokakermaa ja en edes muista mitä. Paistijauhelihaa ostan useamman paketin ja teen perusruokaa esimerkiksi makaronilaatikkoa ja lihapullia tai jauhelihapihvejä tai jauhelihapizzaa. Hedelmät ostan yleensä lähikaupasta ettei niitä tarvitse viikkoa säilöä.

niin pärjää tuolla budjetilla. Ainakin meidän perhe!



Mutta se vaatii muutamia juttuja:



Ei osteta mitään turhaa. Ei osteta kuin tarjouksesta lihat ja pyritään muutenkin ostamaan aina tarjouksesta. Ostetaan huipputarjoustuotteita pakkaseen lisää, ja tehdään niistä tarvittaessa.



Ei osteta mitään kalliita merkkituotteita. Ei osteta mitään turhia ei-täyttäviä, ei ruokajuttuja. Eli ei osteta koskaan mitään Danonino minijugurttipakkauksia, jotka kalliita, ja joissa ruoka-ainetta sormuksellinen.



Ostetaan vain ruokaa: lihaa, kalaa, vihannekset, juurekset, leipää, halpaa makkaraa ja kinkkua, halpaa juustoa, perunaa, maitoa. Ja näistä raaka-aineista tehdään itse se ruoka. Tehdään riittoisia ruokia. Kalliiksi tulee, jos ruokaa pitää aina tehdä joka päivä uudelleen. Pitää tehdä riittoisia ja halpoja laatikkoruokia, keittoruokia, kastikeruokia.



Tehdään ruoka halvoista raaka-aineista! Peruna, juurekset, tarjousliha (broileri, jauheliha), tarjouskala, makkarasta, tarjousnakeista.



Katsotaan ja vertaillaan aina hintaa. Ostetaan sieltä mistä saa halvimmalla, esim. Lidl, ja kaupan omat halpismerkit (Rainbow, X-tra, Euroshopper jne), tai ostetaan hyvistä tarjouksista esim. jauhelihaa, broileria, kahvia, vaippoja.



Ei osteta turhia mehuja, kallita jugurtteja, mussutettavia (pullaa, sipsiä, limsaa, karkkia, keksiä, kalliita juustoja, kalliita leikkeleitä, kalliita leipiä jne).



Kiinnitetään huomioita halpohin välipaloihin ja iltapaloihin, itsetehtyä leipää/sämpylöitä pakkasesta, halpaa leikkelettä esim. tarjousmakkaraa ja tarjousjuustoa, kaakaota, teetä, puuroa, kiisseliä, tarjoushedelmiä jne)

Lapset syövät lounasta koulussa ja ottavat maitoa, hedelmiä ja/tai voileivän jos nälkä yllättää iltapäivällä. Harvemmin niitä välipaloja kuitenkaan tulee syötyä

Jos siis käy kaupassa. Minusta sanonta vain tymä maksaa liikaa pitää paikkansa. Hyvä tietää mitä mikäkin maksaa, niin ei maksa tyhjästä. Usein tismalleen sama tuote (okoon sitten ruoka tai vaikka kodinkone) maksaa jossain kaupassa vähemmän ja toisessa enemmän. Vuosi tasolla tekee ison säästön jos on hintatietoinen.



Ja kyse ei ole edes siitä paljonko rahaa on, vaan siitä että miksi maksaa samasta asiasta enemmän? Ruuan hinnat oppii äkkiä, varsinkin niiden tuotteiden mitä ostaa usein. Eikä tarvitse edes opetella, vilkaisee sen hinnan kun tuotteen ottaa hyllystä.



Moni valittaa kun rahat on loppu, ei ihme jos ei hinnoista mitään käsitä. Ja olen huomannut, että usein ne joilla rahaa on (varsinkin ns. vanhaa rahaa) ovat erityisen tarkkoja hintojen suhteen. Arvotalu voidaan ostaa "silmää räpäyttämättä", mutta ruokakaupassa ei makseta tuotteesta tuplahintaan jos muualta saa edullisemmin saman.

Pahinta on se, että pakastinkin alkaa ammottaa tyhjyyttään.



Tässä talossa menee kyllä kunnon ruokaan aina rahaa. Mutta jospa pysytään omissa perunoissa, ei osteta lihaa eikä kalaa, ja käytetään vanhoja varastoja kuiva-ainekaapista, voidaan päästä ainakin alle satasen.

Kahviin ja juustoon menee iso osa, mutta niitä ilman meillä ei olla. Leipää voisi tehdä itsekin ja käyttää pakastimessa olevia. Myöskään levitteenä ei käytetä mitään kevyt-halpatuotteita.

Pitääkin tutkia, mistä aineksista saisi edullisinta ruokaa.

Tänään oli euron lenkki päivällisenä, ja se oli tosiaan pahaa. Huomenna ehkä jauhelihasta jotain, kun sitä on jo valmiina, vaikka lasagnea tai jos maitoa riittää. Tai sitten vaan pelkkää makaroni-jauhelihamössöä, sitten maanantaina viimeisiä hirvenlihoja lihakeittoon. Huomenna käydään ongella, toivottavasti kala syö ja käy pyydykseen. Tai otetaan (taas) pakastimesta haukea, tehdään kalamureketta.



Hintatietoinen pitää todella olla, sillä yhden kaupan tarjoustuote voi olla kalliimpi kuin toisen kaupan normaalihintainen. Sekin kannattaa huomioida, kuinka paljon jostain annoksesta riittää syötävää. Esimerkkinä juuri se lenkki, jos siitä jäisi osa syömättä, niin annoksen hinnaksi tulisi koko lenkin hinta. Myös yhdestä pihvistä voi riittää sopivassa ruuassa, vaikka merimiespihvinä vaikka viidelle.

Lainaus:

-Aamupalana ruisleipää päällä juustoa ja tomaattia ja juomana lasi tuoremehua. Arkijuusto 5€, kilo tomaatteja 2,50€ 2litraa tuoremehua 5€ leivät 2,50€

=10€



-Uunijuurekset (lanttu,porkkana,nauris) yh. 1,5€ lihapullat 3,50€

=5€



-Pinaattikeitto, pakastepinaatti 1€ litra täysmaitoa 1€ munat 1€

=3€



-Lohikeitto, pala kalaa 3€, keittojuurekset ja perunat 1€

=4€



-Pekonipasta, pekoni 1,50€ pasta ja kerma 1,50€

=3€



-Kaalipata, kaali 1€ jauhelija 3€ tölkki maitoa 1€

=5€



-Naudanlihakastike 5€ kermaperunat 2€

=7€



-Pitsa kinkku 1€ ananas 1€ pohja+tomaattikastike 1€ juusto 1€ ja paprika/oliivi tmv. täyte 1€

=5€



Yht. n. 42€

Lisäksi pakasteesta vihanneksia "salaatiksi" (esim. pitkiä vihreitä papuja ym.) 2€, kolme litraa maitoa 2,50€, ja 4,50 eurolla hedelmiä, esim. omenia tarjouksesta, tekee n. 50€.



Noista syö esim. 2+2 perhe, jos vanhemmat syövät töissä yhden aterian (mahdollisesti eilistä ylijäänyttä ruokaa) ja lapset päiväkodissa/koulussa.


Muuten tuo voisi olla meidänkin lista, mutta aamu- ja iltapala puuttuu. Kun ollaan kotona, tarvitaan lisäksi jotain lounaan tapaista, eli siihenkin menisi pari euroa.



Kahvi puuttuu listasta, samoin tee tai kaakao, jota varsinkin lapset juovat. Niihin menee noin viitonen viikossa. Levitteitä ei ole myöskään mainittu. Välipaloja meillä ei paljon harrasteta, mutta työeväänä ja kotona aamu-, ilta- ja välipaloina menee viiliä ja jugurttia parin euron edestä viikossa.

MAANANTAI



teeleipiä, levitettä, vettä tai kahvia



perunasoselaatikko, porkkanaraaste (jauhelihan sijaan soijarouhetta)



Perunavelli, omatekoiset sämpylät, voi, juusto



joita myös iltapalaksi, välipalana vispipuuro (jos ei ole pakastemarjoja, vaikka omenamehusta)



TIISTAI



kaurapuuro, marjat



perunat ja tomaattinen nakkikastike, kurkkua



välipalana pullaa (jos on säilöttynä, niin hilloa)



hernekeitto ja pannari



Iltapalana herkkusienipiirakka



KESKIVIIKKO



aamupalana peltileipää ja bonjour greme, kurkku

kahvia, maitoa



ruokana soijarouhekastike ja makarooni

tomaattia



välipala, ruispala, juusto



päivällinen kesäkeitto, ruisleipä



iltapala kurkkua, porkkanaa, tomaattia, jugurttidippi



TORSTAI:



mannapuuro



lounas: soijarouhekastike ja perunat



välipala omenakaurapaistos (turkkilaisesta jugurtista kastike)



päivällinen: sienimunakas, raaste





PERJANTAI:



Omatekoinen hiivaleipä, tee



lounas: makarooni/peruna , tomaattinen tonnikalakastike, keitetyt porkkanat



välipala marjapiirakka



päivällinen paistinpannulla tehty pitsa, tonnikalakastikkeen jämistä



iltapala marjoja (kaurahiutalelisuke, mahd)



LAUANTAI:



Sämpyölöitä tai hiivaleipää (itse tehtyä)



lounas pasta ja tomaattikastike



yhdistetty välipala ja päivällinen marokkolaiset fetatäytteiset leivät (itse tehden toki), lapsille voi nakkipäivältä isosta paketista säästää muutaman nakin (pakkasessa) tätä varten, jos ei feta uppoa)





SUNNUNTAI



aamupala riisipuuro



lounas perunamuussi ja soijarouhepihvit (porkkanaa joukossa),



välipala jäätelö



päivällinen jauhelihakastike ja makarooni



iltapala juustoiset teeleivät





neljän hengen taloudessa, on ongelma se, että ei osata/haluta tehdä oikeanlaisia ruokia.



Jos halutaan ostaa kalliita leikkeitä, eikä suostuta siihen halpistarjontaan. Tai perheessä totuttu syömään eksoottisia, kalliita raaka-aineita ja ruokia.



Esim jugurtiksi ei kelpaa se halpisketjun litrapakkaus, vaan pitää juuri ostaa niitä extrakalliita minipakkausjugurtteja.



Ostetaan kalliita muroja, kallista lihaa, luomukasviksia ja -juureksia. Kallista wc-paperia, kallitta vaippoja.



Ruokaa ostetaan liikaa ja sitten heitetään osa aina roskikseen. Ei juoda vettä, vaan kalliita tuoremehuja ja limsoja. Sipsiä, karkkia, keksiä ja pullaa ostetaan herkuiksi lähes joka päivä.



Ei jakseta vertailla hintoja, ja kytätä tarjouksia. Ei tehdä itse ruokaa alusta asti, vaan ostetaan ranskalaisia, pakasteruokia, eineslämmitettäviä. Lapset syövät päivittäin makuviilejä, eksottisia jugurtteja/muroja/karjalanpiirakoita yhdistettynä kalliisiin leikkeleisiin.



Ruuasta vain pieni osa mitä ostetaan, on itse ruokaa ja välipalaruokaa: lihaa, kalaa, perunaa, vihanneksia, juureksia, maitoa, piimää, leipää, puurohiutaleita. Nämä tuotteet siis ostoksissa vähemmistönä. Ostoskärryssä on sen sijaan sipsiä, pullaa, limsaa, viiliä, karkkia, muroja, lettujauhopakkaus, creme bonjour levitettä, sinihomejuustoa, kallista leikkelettä, oliiveja, kapriksia, ananaspurkkeja, jne

Sivut

Poiminnat

Suosituimmat

Uusimmat

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Uusimmat

Suosituimmat