Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen lähihoitaja ja mielestäni VANHUSPALVELULAKIIN TULEE KIRJATA MINIMIMIEHITYS

Vierailija
09.08.2012 |

Sdp on vaatinut vanhuspalvelulakiin sitovaa henkilöstömitoitusta, kuten erilaiset vanhusten yhdistykset ja hoitoalan liitotkin.



Jos halutaan antaa hyvää hoitoa pitää olla lakiin kirjattuna myös minimi hoitajamäärä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että siitä minimistä tulee maksimi eli yhtään enempää ei palkata kuin mitä laki vaatii.

Vierailija
2/7 |
09.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen sh vanhustyössä, tai paremminkin pitkäaikaishoidossa, sillä nuoriakin hoidetaan laitoksessa, jossa työskentelen.



On hoitajia, joilta työt sujuvat ripeästi ja joitten jäljiltä asiakkaat ovat rauhallisia ja tyytyväisiä.

Sitten on hoitajia, jotka pitävät ylipitkär tauot, tupakoivat useaan kertaan työvuoron aikana ja jotka eivät kerrassaan saa töitä tehdyksi siinä missä osa hoitajista ehtii.



Kun työpariksi osuu molemmat noista kahdesta erilaisesta hoitajasta, tekee se ahkerampi min. puolitoistakertaisesti töitä.



Jossain mättää, kun työt eivät kaikilta suju. Iällä ei ole tuon asian kanssa mitään tekemistä, vaan ahkeria on 20v ja 60v täyttäneissä. Samoin niitä loivaliikkeisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että näihin olemassaoleviinkaan vakansseihin ei tahdota ammattitaitoista henkilökuntaa saada. Että pitäisikö nyt ensin keksiä se viisastenkivi miten vanhuspalvelut saataisiin houkuttelevaksi ja varteenotettavaksi vaihtoehdoksi ammatti-ihmisille. Ehkäpä ne superin inhoamat hoiva-avustajat ovatkin hyvä juttu: "oikeiden" hoitajien työpanos saataisiin oikeasti hoitotyöhön ja vähemmän koulutetut voisivat sitten tiskata ja pestä pyykkiä.



Vierailija
4/7 |
09.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja erilaisten erilaisista tavoista tehdä työtä. Jos viikonlopussa on aina 4 työntekijää ja kiire ja ihmiset vaihtuu niin yksilön nopeudella ei ole merkitystä kuin huonoon suuntaan. Työntekijöitä voisi olla 5 ja asiakkaan luona käytetty 15 min voisi olla 20 min tai tarpeen mukainen.



Hoiva-avustajat toimivat tietyissä jutuissa, onhan näitä tukitiimejä missä tukityöllistetyt käy kauppa-asioilla jne. Mutta käytännön työssä kotihoidossa ei ole pula niistä jotka tekisi ruuan ja juttelisi vaan ammattilaisista, jotka tekee hoidollisia toimenpiteitä.



Ei auta jos kesätyöläinen menee vanhiksen luo ja lämmittää ruuan jos toinen joutuu menemään perässä ja antamaan lääkkeen tai pistokset.



Vanhuksille tehdään nyt se mikä tehtiin mielenterveyspotilaiden avohoidossa: hoidetaan kotona ja säästetään käynneistä koska on kiire.



ap



ap

Vierailija
5/7 |
09.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

eipä niitä nytkään palkata kuin minimi, joka on pienempi kuin lakiin vaadittu.



Lapsilla on päiväkodeissa lakiin kirjattu hoitajien määrä. Puhuttiinko silloin laadusta eikä määrästä?

Toinen puhuu että vain os aon hyviä työntekijöitä (jolaisia kaikkien pitäisi olla) ja toinen haikailee osaamatonta väkeä avuksi.



Pääasia, että itse asiasta ei puhuta.

Vierailija
6/7 |
09.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tiedän, millainen työvoimapula siellä on. Mielestäni hoitajien pitää enemmän antaa viestiä esimiehilleen, jos työt eivät suju ilman ammattilaisten peräkkäin kulkemista asiakkaitten luona.

Kyllä täällä lähihoitaja laittaa puurot ja leivät sekä jakaa lääkkeet, osa nappaa verinäytteetkin.

Käyntiajat on arvioitu ennakkoon ja käyntien pituus kirjataan sähköisesti. Jos aika ei tahdo riittää, siitä on puhuttava pomoille.



sh

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Jos aika ei tahdo riittää, siitä on puhuttava pomoille."

Ja pomohan tekee vain minimit mitkä kirjattu lakiin. Miehityksissäkin.

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kolme