Mikähän siinä on että 13-15vuotiaan on vaikea löytää kesätöitä?
Kyllä ihteeniki vitutti kun olin vaikka kuinka kypsä ja aikuistunu, oisin halunnu töitä tehdä, nii ei perkele. Minusta tehtiin joku lässykkä pentu ja kukaan ei palkannu...
Iso, mut silti vielä niin pieni.
SE ON JOTAIN NIIN JÄRISYTTÄVÄN ÄRSYTTÄVÄÄ!!!!
Kommentit (13)
Kyllä ihteeniki vitutti kun olin vaikka kuinka kypsä ja aikuistunu, oisin halunnu töitä tehdä, nii ei perkele. Minusta tehtiin joku lässykkä pentu ja kukaan ei palkannu... Iso, mut silti vielä niin pieni. SE ON JOTAIN NIIN JÄRISYTTÄVÄN ÄRSYTTÄVÄÄ!!!!
Oma bisnes pystyyn, nurmenleikkuuta, koirien ulkoiluttamista, kaupassakayntia mummoille jne.
Teinit hoiti meidan nurmikon vuosikausia, nyt ovat menneet yliopistoon ja piti palkata firma hoitamaan homma.
t.usalainen
nykyään eivät ota edes lehtiä jakamaan, jos ei vanhemista toinen käy allekirjoittamassa sopimusta. Eivät halua vastuuta alaikäisen duunista
Marjastamaan ottavat 16 vuotiaita ja päälle.. mutta tuntuu olevan virolaisia ja thaimaalaisia maat pullollaan. Ei nykypentu fyysisiin duuneihin kelpaakaan.
13-vuotias saa "työskennellä tilapäisesti esiintyjänä tai avustajana taide- ja kulttuuriesityksissä sekä muissa vastaavissa tilaisuuksissa", mutta vain työsuojelupiirin poikkeusluvalla.
14-vuotias saa tehdä kevyttä työtä, joka ei rasita terveyttä tai koulunkäyntiä, mutta enintään puolet loma-ajastaan.
Kun tähän lisää vielä sen, että ale 15-vuotias ei saa itse tehdä työsopimusta, vaan se on tehtävä vanhemman kanssa, harva työnantaja palkkaa sitä 14-kesäistä - se on työlästä ja 14-vuotiaalla voi teettää töitä aika rajoitetusti.
Mainosten jakaminen on minkäikäisestä tahansa varmasti turhauttavaa, koska tuntipalkaksi jää noin kaksi euroa, jos homman hoitaa tehokkaasti. Sikäli kun mansikanpoiminta on edes sallittua 14-vuotiaalle, tilat välttelevät nykyään suominuorten palkkaamista, koska on havaittu, että todennäköisesti työtahti on alhainen ja aikaa kuluu paljon kesäleirihenkiseen seurusteluun ja riekkumiseen muiden nuorten työntekijöiden kanssa. Kannattavampaa on palkata aikuinen - ja mieluiten ulkomailta tienaushengessä saapunut - työntekijä, joka on todennäköisemmin liikkeellä tosissaan, koska äiti ja isi eivät elätä vaan rahaa olisi oikeasti pakko tehdä.
Toki alle 15-vuotiaskin voi kysellä tutuilta, joska olisi pimeitä töitä - lastenhoitoa, pihan siivousta, ikkunanpesua jne - tarjolla, mutta tuo menee jo enemmän mukavien ja varakkaiden tuttujen harjoittaman tukityöllistämisen kuin oikean työnteon puolelle.
Vahan oma-aloitteisuutta! Oma bisnes pystyyn, nurmenleikkuuta, koirien ulkoiluttamista, kaupassakayntia mummoille jne.
Teinit hoiti meidan nurmikon vuosikausia, nyt ovat menneet yliopistoon ja piti palkata firma hoitamaan homma.
t.usalainen
perheessä hyvintoimeentulevassa naapurustossa kuin teinin varsinaisesta oma-aloitteisuudesta. Jokaisella ei ole vanhempia, joilla on nurmikko hoidettavaksi. Harva uskoo koiraansa, kaupparahojaan tai pihanhoitoaan tuntemattomalle teinille.
En tarkoita, että olisi mitenkään teidän teininne työkokemuksesta pois tai häneen arvoaan alentavaa tai että niin ei olisi saanut tehdä. Tarkoitan sitä, että jos verrataan ison pihan keskellä asuvaa teiniä ja kerrostalossa asuvaa teiniä, niin se, että ensimmäinen tekee rahaa hoitamalla nurmikkoa, mutta toinen ei, on enemmän kiinni siitä, kumpi asuu pihallisessa talossa kuin siitä, kumpi on oma-aloitteisempi. Ei siitä, että asiat ovat hyvin tarvitse tietenkään syyllistää, mutta vastaavasti on turhaa vähätellä niitä nuoria, joiden kasvuympäristö ei asetu siihen joko maaseutu- tai tukevasti ylemmän keskiluokkaiseeen ympäristöön, jossa palkollisia tarvitaan/halutaan hoitamaan arkiaskareita.
Vai olisitteko itse maksaneet nurmenhoidosta mieluummin vieraalle teinille, joka ei ole omanne, tuttu tai naapurustosta?
Vahan oma-aloitteisuutta! Oma bisnes pystyyn, nurmenleikkuuta, koirien ulkoiluttamista, kaupassakayntia mummoille jne. Teinit hoiti meidan nurmikon vuosikausia, nyt ovat menneet yliopistoon ja piti palkata firma hoitamaan homma. t.usalainen
perheessä hyvintoimeentulevassa naapurustossa kuin teinin varsinaisesta oma-aloitteisuudesta. Jokaisella ei ole vanhempia, joilla on nurmikko hoidettavaksi. Harva uskoo koiraansa, kaupparahojaan tai pihanhoitoaan tuntemattomalle teinille. En tarkoita, että olisi mitenkään teidän teininne työkokemuksesta pois tai häneen arvoaan alentavaa tai että niin ei olisi saanut tehdä. Tarkoitan sitä, että jos verrataan ison pihan keskellä asuvaa teiniä ja kerrostalossa asuvaa teiniä, niin se, että ensimmäinen tekee rahaa hoitamalla nurmikkoa, mutta toinen ei, on enemmän kiinni siitä, kumpi asuu pihallisessa talossa kuin siitä, kumpi on oma-aloitteisempi. Ei siitä, että asiat ovat hyvin tarvitse tietenkään syyllistää, mutta vastaavasti on turhaa vähätellä niitä nuoria, joiden kasvuympäristö ei asetu siihen joko maaseutu- tai tukevasti ylemmän keskiluokkaiseeen ympäristöön, jossa palkollisia tarvitaan/halutaan hoitamaan arkiaskareita. Vai olisitteko itse maksaneet nurmenhoidosta mieluummin vieraalle teinille, joka ei ole omanne, tuttu tai naapurustosta?
Ei ollut omia eika tuttujen teineja nama tyontekijat. Joka kevat ennen koulun loppua jakoivat lehtisensa ovenkahvoihin ja kun ruoho alkoi kasvaa olivat taystyollistettyja.
$20/nurmikko jonka leikkaamiseen meni 20 minuuttia, kylla siina ihan hyville ansioille paasi.
$20/nurmikko jonka leikkaamiseen meni 20 minuuttia, kylla siina ihan hyville ansioille paasi.
Näillä seuduilla kasvaa nurmikko sen verran hitaasti ja naapureitakin on niin vähän, ettei homma löisi leiville. Satanen kesässä olisi kova sana. Koirat asustavat ulkona häkeissään tai ulkoilevat lainmukaisissa juoksunaruissaan päivät pitkät, ja yöt myös.
Kaikki eivät ole tainneet havaita, että monissa muissakin Euroopan maissa kuin Suomessa on nykyään aika paha työttömyys.
Aikuiset ja useamman ammattitutkinnon suorittaneet eivät saa ihan helpolla työtä.
Jos joillakin paikkakunnilla olisi työpaikkoja, ei ole sitten asuntoja ainakaan kohtuulliseen hintaan.
myös vanhempien nuorten on tosi vaikea saada töitä.
Mun 12v poika on aivan onnessaan kun saa tehdä töitä traktorilla pelloilla. Iso apu jo hänestä onkin. Hyvin tekee työnsä. Täytyy vain vielä odottaa muutama vuosi, että saa traktorikortin ja voi tehdä muillekkin urakkaa kun saa ajaa tielläkin eikä tarvi poliiseja pelätä
Lyhyesti siitä poimittua: työaikalainsäädäntö rajoittaa aika paljon, mutta myös monet simppelit työt, jota voi tehdä ilman jatkuvaa valvontaa ja opastusta ovat yhteiskunnassamme vähentyneet.
Aputöiden väheneminen on yhteiskunnassamme muutenkin ongelma. Kaikista meistä ei ole notkeiksi tietoyhteiskunnan kiipijöiksi.
lyhyttä päivää.
En itse ainakaan työnantajan edustajana halua vaikeuksia. Laki määrittelee nämä asiat hyvin
selkeästi.
Järjestä itse lapsellesi kotona pientä työtä, josta maksat sitten palkkaa. Itse säästät aikaa ja raha ei tule lapselle itsestään.
Ei ollut omia eika tuttujen teineja nama tyontekijat. Joka kevat ennen koulun loppua jakoivat lehtisensa ovenkahvoihin ja kun ruoho alkoi kasvaa olivat taystyollistettyja. $20/nurmikko jonka leikkaamiseen meni 20 minuuttia, kylla siina ihan hyville ansioille paasi.
ovat kyllä yritteliäitä, mutta paljon auttaa myös se, että sikäläiset ovat valmiita maksamaan palveluista. Suomessa ei monessa paikassa kukaan ole valmis maksamaan latiakaan nurmikon leikkuusta tai koiranulkoilutuksesta. Kauppareissujakaan on teinin vaikea hoitaa ilman autoa, jos sattuu asumaan vähän kauempana kaupoista. Ja aika harva niistä ilmeisesti on valmis toisille maksamaan. (Täällä kun ei saada 16-vuotiaana ajokorttia kuten USA:ssa ja monella 18-vuotiaallakaan ei vielä ole autoa käytettävissä.)
Täällä ei siis ole tapana ostaa ulkopuoliselta pieniä palveluita ja toisekseen suomalaisilla on taloudellisesti huomattavasti huonompi ostovoima kuin keskiluokkaisilla amerikkalaisilla, joten mahdollisuuksia maksaa niistä on myös paljon vähemmän. Kolmannekseen USA:ssa tuollaista yritteliäisyyttä arvostetaan, joten naapurusto helpommin maksaa teinille palveluksista jo sen osoittaakseen, että arvostaa yrittämistä.
Eli paljon on kiinni siitä sattuuko asumaan USA:ssa vai Suomessa, USA:ssa tuollaisia pikkuhommia ja lastenvahdinhommia saa, vaikkei edes yrittäisi. Suomessa voi olla vaikeaa, vaikka yrittäisi. Kokemusta on, molemmista maista.
Tuo aputöiden vähentyminen on ainakin omalla kohdallani vaikeuttanut työnsaantia. Vaikka en olekaan enää nuori. Kun pitäisi tehdä mieluummin 100 asiaa yhtaikaa päällekkäin ja limittäin. Enkä sairauteni vuoksi pysty näin tekemään.
ei 20-vuotiaatkaan välttämättä saa...
ovatko mainoslehtien jakelua kyselleet.
Onko heidän pukeutumisensa ja työnhakutaitonsa asianmukaisia? Ovatko reippaita, katsovatko silmiin, hymyilevätkö, kättelevätkö reippaasti jne. Millainen koulutodistus?