Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koiranpentu...

Vierailija
24.04.2012 |

Meidän koiranpentu ei millään tajua, että hänen pitäisi tehdä tarpeensa silloin kun mennään hihnassa lenkille.



Kasvattaja asui maalla, joten pentu oppi ulkoilemaan isolla pihalla.



Ja meillä taas on iso piha myös ja vaikka kuinka yritän nyt heti syömisen jälkeen kiikuttaa pentua hihnalenkille, niin tämähän panttaa! Edes vanhemman koiran esimerkki ei herätä nyt ahaa-elämystä.



Vinkkejä? Pentu on nyt 4 kuukautta.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla ei ole muuta mahdollisuutta kuin odottaa, että pentu tekee tarpeensa. Älä ota vanhempaa koiraa mukaan lenkille. Tee lenkistä mahdollisimman tylsä, kävele vaikka kymmenen metrin pätkää eestaas. Kun pentu tekee tarpeensa, kehu tosi reilusti.

Vierailija
2/10 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ole jatkuvalla syötöllä viemässä sitä ulos. ja elä koskaan toru, vaikka tekee tarpeet sisälle. pentu ei välttämättä ymmärrä, että se sisälle tekeminen on se väärä asia, vaan saattaa käsittää niin, että sinun nähden ei saa pissiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis erikseen lenkittämistä.



Tää pentu on täysjästipää, joka kulkee hyvällä mielellä lenkillä vaikka kolme tuntia ja sitten kun päästään kotiportille, rynnii sinne kakkimaan.



Enkä pääse kehumaan, kun ei koskaan kakkaa lenkillä...



Pissat tulevat lenkillä ja niistä kehutaan vuolaasti.



ap

Vierailija
4/10 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta pihasiisti ei ole. Meidän vanhempi koira ei koskaan pissaa eikä kakkaa omalle pihalle ja sen haluaisin opettaa nyt tälle pennullekin.



ap

Vierailija
5/10 |
21.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kunhan vaan rekkuu paskoo muualle, kuin OMALLE pihalle, niin kaikki hyvin.

Vierailija
6/10 |
16.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


Koiran pissa ja kakkahan on niin puhdasta ja ihanaa, ettei pitäsi olla mitään huolta..



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
16.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerätähän ne pitää joka tapauksessa, joten onko sillä väliä kerääkö pihasta vai tien vierestä? Pihasta on lyhyt matka roskikselle :)

Vierailija
8/10 |
16.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

minusta on ihan älytöntä ettei saa omalle pihalle tehdä tarpeita, vaikka siellä saa oleilla. Itse en ikinä yrittäisi tuollaistsa koirilleni opettaa.



Mutta jos nyt pakko on tuollaita opettaa niin ainoa keino lienee että et alkuun päästä sitä ikinä sinne pihaan, vaan ulkoilu vain hihnassa lenkillä. Silloin sen ainoa vaihtoehto tehdä tarpeet on hihnassa lenkillä, koska sisällä se ei kerran enää tee. Myöhemmin sitten asteittain pihassa olon totuttelua, mutta tässä täytyisi sitten kyllä pystyä alkuun valvomaan että jos koira aikoo tehdä tarpeet, ohjata se pihan ulkopuolelle merkiksi että pihassa ei ole hyvä tehdä, ja kehua muualle tekemisestä.



On kyllä mahdollista ettei koira tuollaista oikein millään opi, kun oman reviirin merkkaaminenkin on niillä niin verissä (myös kakalla, ei vain pissalla), ja ulkotilaa oman kodin ympärillä ihan varmasti tekee mieli merkata omakseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
16.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

koira pissaa kyllä omalle, ja sukulaisten jos kylässä ollaan, pihalle. Jonnekin laitamille menee aina lirut tekemään, mutta kakkaamaan se ei suostu, ei edes vaikka olisi kuinka paha ripuli tahansa. Jos on itsekseen pihalla ja tulee kakkahätä, niin tulee sisälle pyytämään että nyt tarttis lähteä lenkille. Ei olla tuota sille mitenkään opetettu, ja ihan automaattisesti on siis ruvennut tekemään sitä kaikissa paikoissa, jopa kesämökillä jossa olisi vaikka kuinka metsää ympärillä minne saisi kakata. Ei auta kuin lenkittää sielläkin, vaikka hassulta se tuntuu.



En lähtisi tuota tosin erikseen opettamaan koiralle, ei ole kiva jos sillä joskus on kamala hätä eikä pihalle saa tehdä eikä kukaan vie juuri silloin lenkille, koiraparka joutuu kärsimään silloin ihan turhaan kun koittaa pidätellä mahdollisimman pitkään.

Vierailija
10/10 |
16.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunhan ne jätökset ei vaan omassa pihassa ole, vaan muiden riesana. Aargh!!! Niin rasittavaa! Etkä varmaan itse edes huomaa mitään vikaa itsessäsi.