Mistä voi olla kyse, kun jo neljäs keskenmeno?
Muusta kuin älyttömän paskasta tuurista?
Yksi lapsi saatu kuitenkin siinä välissä ja hänen jälkeen kaksi keskenmenoa.
Voiko tälle tehdä mitään?!
En jaksa enää.
Ensimmäistä yritettiin 2vuotta ja toista yritetty vuosi jonka aikana nämä kaksi km...jos sillä on merkitystä.
Kommentit (28)
Mä en usko neljän keskenmenon olevan sattumaa. Puolessa tapauksista löydetään syy jota voidaan hoitaa. Sinuna menisin lapsettomuus/keskenmenoihin erikoistuneen gynekologin juttusille.
Mä en usko neljän keskenmenon olevan sattumaa. Puolessa tapauksista löydetään syy jota voidaan hoitaa. Sinuna menisin lapsettomuus/keskenmenoihin erikoistuneen gynekologin juttusille.
Ei ole tutkittu mitään.
Olemme menossa juttelemaan lapsettomuuslääkärille parin viikon päästä, halusin vain spekuloida mitä se mahdollisesti voisi olla ja voiko mitään tehdä, pitääkö näitä vain jaksaa? :(
ihan hyvä mennä tutkimaan, mutta useinkaan mitään ei kuitenkaan voida tehdä. Esim. meillä tämä tilanne.
Kannattaa tutkia. Olisiko esim. diabeteslääkkeistä raskauden alkuvaiheessa apua tai aspiriinista. Toinen auttaa PCOS-oireyhtymästä kärsiviä ja toinen tukoksista kärsiviä.
Mulla kolme alkuraskauden keskenmenoa, viikoilla 6-7. Mulla sen rakenteiset munasarjat, että lugesteronin eritys heikkoa. Lugekuurin toisella kierrolla tulin raskaaksi ja myöhemmin vielä kerran ihan luomusti ja vähän yllärinä.
Mulla kolme alkuraskauden keskenmenoa, viikoilla 6-7. Mulla sen rakenteiset munasarjat, että lugesteronin eritys heikkoa. Lugekuurin toisella kierrolla tulin raskaaksi ja myöhemmin vielä kerran ihan luomusti ja vähän yllärinä.
Toinen tuli ulos viikolla 7 mutta oli keskeytynyt jo viikkoa aikaisemmin, tänään oli 5+6 eli kuudes viikko, en tiedä koska kuollut, kun ei käyty ultrassa, oli niin selkeä keskenmeno.
Eli molemmat varmaan aika samoihin aikoihin menny joskus kuudennella viikolla... Aikaisemmista en edes muista, olisiko ollut tuulimuna ja rv 7?
useampi kesken. Hänellä kyse oli sikiön kiinnittymisen ongelmasta, sitä en enää muista johtuiko hormoneista vai mistä, että keho tavallaan "hylki" sikiötä. Sai jotain pistoshoitoa (hormonaalista ehkä? tästä on jo vuosia) ja sitkeästi koko raskauden ajan pistämällä kolme tervettä lasta. Eli lääkärille mars ja tsemppiä!
useampi kesken. Hänellä kyse oli sikiön kiinnittymisen ongelmasta, sitä en enää muista johtuiko hormoneista vai mistä, että keho tavallaan "hylki" sikiötä. Sai jotain pistoshoitoa (hormonaalista ehkä? tästä on jo vuosia) ja sitkeästi koko raskauden ajan pistämällä kolme tervettä lasta. Eli lääkärille mars ja tsemppiä!
Tässä on vain se "mutta" että olen saanut yhden vauvan syliin asti. Voiko silti olla kyse jostain tuollaisesta? TOIVON tavallaan että olisi, jos ongelman voisi muutamalla piikillä ratkaista, en enää jaksa yhtäkään keskenmenoa.
Mä pääsin lapsettomuushoitoihin erikoistuneelle gynelle, en varsinaisesti lapsettomuushoitoihin, vaan oikeastaan vain kysyäkseni mitä nää keskenmenot on, voiko olla jotain vakavampaa.
Mulle siis riitti hyvin kevyt hoito, tuo lugesteroni.
Tsemppiä! Noin varhaisen vaiheen keskenmenot voi olla hyvinkin hoidettavissa.
Mä pääsin lapsettomuushoitoihin erikoistuneelle gynelle, en varsinaisesti lapsettomuushoitoihin, vaan oikeastaan vain kysyäkseni mitä nää keskenmenot on, voiko olla jotain vakavampaa. Mulle siis riitti hyvin kevyt hoito, tuo lugesteroni. Tsemppiä! Noin varhaisen vaiheen keskenmenot voi olla hyvinkin hoidettavissa.
Kiitos vastaamisesta, toivottavasti saan edes jotain josta mahd olisi apua. :(
pitikö sua jotenkin tutkia että sait ne pillerit (onko pillereitä?) vai kirjottiko ekalla käynnillä ne?
pitikö sua jotenkin tutkia että sait ne pillerit (onko pillereitä?) vai kirjottiko ekalla käynnillä ne?
Tämä siis 7:lle
Eka lapsi luomusti, todennäköisesti ekalla yrityksellä.
Tokaa odoteltiin, sain pari keskenmenoa 6 viikolla. Sain keltarauhashormonihoitoa ja tulin raskaaksi, raskaudessa ei mitään ongelmia.
Kolmas tuli taas luomusti ja oikeastaan vähän tilaamatta, mutta oli siis ihana yllätys.
Elämä yllättää!
Gyne ultrasi munasarjat ja totesi niiden rakanteen olevan sellainen, että lugesteronia ei varmaankaan ollut erittynyt tarpeeksi.
Sain heti reseptin lugekuuriin. Kapselit asetettiin emättimeen kierron loppupuolella tiettyinä päivinä, en enää muista tarkasti, mutta toisella kuukautiskierrolla tärppäsi ja raskaus sujui ongelmitta.
Gyne ultrasi munasarjat ja totesi niiden rakanteen olevan sellainen, että lugesteronia ei varmaankaan ollut erittynyt tarpeeksi. Sain heti reseptin lugekuuriin. Kapselit asetettiin emättimeen kierron loppupuolella tiettyinä päivinä, en enää muista tarkasti, mutta toisella kuukautiskierrolla tärppäsi ja raskaus sujui ongelmitta.
Ok paljonko kustansi?
Ei sillä väliä, maksakoot vaikka miljoonan, mutta mielenkiinnosta kyselen.
Olin silloin opiskelijaterveydenhuollon piirissä, eli yths:llä. Sehän on melkein ilmaista, muutaman euron kai maksoi erikoislääkärin vastaanotto. Lääkkeiden hintaa en muista, mutta ei ole jäänyrt muistikuvaa, että olisivat maksaneet mitenkään paljoa.
Omalta terveysasemalta voi vaatia lähetettä erikoislääkärille, jolloin tulee halvemmaksi tai varaat ajan suoraan yksityiselle erikoislääkärille, jolloin maksaa enemmän.
Jos sinulla on siis jo lapsi ja nyt raskaus ei etene, luulen että pääset kyllä omalääkärin kautta erikoislääkärille. Haluavat varmasti tutkia ettei kyseessä esin kysta, endometrioosi, tms. Vaadit vähän jos ei muuten lähetetä heru.
Olin silloin opiskelijaterveydenhuollon piirissä, eli yths:llä. Sehän on melkein ilmaista, muutaman euron kai maksoi erikoislääkärin vastaanotto. Lääkkeiden hintaa en muista, mutta ei ole jäänyrt muistikuvaa, että olisivat maksaneet mitenkään paljoa. Omalta terveysasemalta voi vaatia lähetettä erikoislääkärille, jolloin tulee halvemmaksi tai varaat ajan suoraan yksityiselle erikoislääkärille, jolloin maksaa enemmän. Jos sinulla on siis jo lapsi ja nyt raskaus ei etene, luulen että pääset kyllä omalääkärin kautta erikoislääkärille. Haluavat varmasti tutkia ettei kyseessä esin kysta, endometrioosi, tms. Vaadit vähän jos ei muuten lähetetä heru.
Ok, eli mahdollista saada myös julkiselta puoellta jelppiä. Meinaan, jos ei sen suurempia toimenpiteitä tarvita, kuin jotkut pillerit, voisin julkiselle mennäkin.
Ja jos asiasta tulee isompi, lähdemme yksityiselle, ihan nopeuden vuoksi.
Se ongelma meillä on, että miehellä on vain 1% normaaleja siittiöitä, eli vaikeuttaa pelkkää raskaaksituloa, mutta ilmeisesti en edes pysy raskaana, jospa tulisinkin helpommin raskaaksikin jostain lääkehoidosta, niillä vähillä siittiöillä vaikka sitten...
Tutkimuksissa mitään varsinaista syytä ei ensin löydetty. Aikaisempia onnistuneita raskauksia oli takana 3 ja raskaaksi tuleminen oli edelleen helppoa mutta raskaudet menivät kesken varhaisilla viikoilla. Yhden puolitutun kehoituksesta kävin verikokeessa ja sieltä paljastui altistuminen vaarallisiksi luokitelluille homeille, jotka aiheuttavat mm. sikiön epämuodostumia ja keskenmenoja. Nyt en uskalla enää yrittää raskautta, ennen kuin homeongelma on selvitetty. Mitään muita terveydellisiä oireita ei perhemme jäsenillä ole ollut.
Ainakaan toistaiseksi asialle ei tehdä mitään. Voimia ja tsemppiä, tuo on tosi raskasta!