Laihiksella... Mitä edullista hyvää voisin puputtaa?
Nyt olen purkan suurkuluttaja, vaihtelua kaipaisin :)
Kommentit (12)
Jotain karkin ja kukkakaalin välimaastosta :)
ap
ja laita siihen sekaan vähän sulaneita vattuja tai mansikoita. Ei lihota.
sokeroimattomia mansikoita. saa k-kaupasta.
Tähän hätään vaikka ananasta, porkkanaa, lanttua, omenaa..
Syöt kunnollista ruokaa n. 3 tunnin välein. Katsot vain mitä syöt ja kuinka suuria annoksia. Kuitenkin syöt oikeaa ruokaa niin, että nälkä lähtee. Silloin lähtee se napostelun himokin. Unohda napostelu jos kerran laihdutat.
Jos kuitenkin joskus tekee mieli makeaa, kokeile näitä: pakasta banaaniviipaleita ja syö kohmeisena, laita lasiin puolet sokeritonta mehukeittoa ja puolet maitoa, syö taateleita - jo pari taatelia vie makeanhimon ja niissä on paljon kuitua.
Rasvanpoltto katkeaa aina, kun laitat jotain suuhusi.
pitää syödä, että menee ns säästölle? Vai onko se teidän mielestä humpuukia?
Joka tapauksessahan kaava menee niin että kun kulutat enemmän kuin syöt niin laihdut....
Mistä säästö johtuu ja miksei anorektikot mene säästölle eli tuleeko siinäkin sitten joku raja vastaan, että kun syöt TOSI vähän niin pääset säästön toiselle puolelle ja alat taas laihtua?
Miten saa selville mikä ruokamäärä on hyvä että laihtuu mutta ei mene säästötilaan?
jos se tarkoittaa että jatkuvasti pitää jotain jauhaa suussa. Syö aterioilla riittävästi ettei tarvitse puputtaa niiden välillä nälän poispitämiseksi. Itse siirryin syömään vain 3 kertaa päivässä mutta niillä kerroilla kunnolla, ja mulla se toimii. Joillekin sopii pienemmät ateriat 3-4 tunnin välein. Minusta taas esim. 1300 kcal päivän ateriat käyvät kovin ankeiksi jos niitä jakaa moneen osaan. Mieluummin vetäisen kunnon 700 kcal päivällisen illalla ja jätän välipalat pois itse, tuntuu ylellisyydeltä että laihiksellakin voi vetää kotitekoisen pizzan ja lasin viiniä päivällisellä :)
Rasvanpoltto katkeaa aina, kun laitat jotain suuhusi.
Ja yösyöminen lihottaa ja liikunta kasvattaa lihaksia niin, että laihtumisesta ei tule mitään. Joo-o.
pitää syödä, että menee ns säästölle? Vai onko se teidän mielestä humpuukia? Joka tapauksessahan kaava menee niin että kun kulutat enemmän kuin syöt niin laihdut.... Mistä säästö johtuu ja miksei anorektikot mene säästölle eli tuleeko siinäkin sitten joku raja vastaan, että kun syöt TOSI vähän niin pääset säästön toiselle puolelle ja alat taas laihtua? Miten saa selville mikä ruokamäärä on hyvä että laihtuu mutta ei mene säästötilaan?
Ns. säästöliekki eli laihtumisen hyötysuhde on todellinen ilmiö mutta sen merkitystä liioitellaan rajusti. Se alkaa vaikuttaa AINA laihdutettaessa eli kun energiankulutus ylittää saannin, ja syvenee kun kalorivaje kasvaa. Kuitenkaan loputtomasti se ei syvene, koska elimistö ei pysty tiettyä peruskulutustasoa pienemmällä energiamäärällä pitämään edes perustoimintojaan käynnisä. Eli ei ole mahdollista olla esim. sellaista säästöliekkiä ettei 800 kcal / vrk laihtuisi. Sellainen voi, ettei 1500 kcal / pv laihdu, jos on istumatyötä tekevä naisihminen.
Säästöliekin aiheuttaa monet pienet kehon nälänhätään sopeutumismekanismit jotka aktivoituvat laihdutustilanteessa. Tärkein kalorinkulutuksen kannalta on se että on todettu että ihminen automaattisesti vähentää ei-tahdonalaista kehon liikahtelua, jonka aiheuttama kulutus voi olla jopa satoja kilokaloreita päivässä, tosin vaihtelu eri henkilöiden välillä on suurta, 100-400 kcal / pv. Lisäksi kehon lämpötila voi hieman laskea ja muutenkin toiminnot hidastua.
Jos säästöliekkiä ajatellaan, paras olisi laihduttaa vain joko hyvin pienellä kalorivajeella (max 500 kcal päivävaje kulutukseen) tai sitten niin reilulla vajeella että säästöliekki ei pysty nollaamaan kuurin vaikutusta. Esim. VLCD ja LCD kuurit ovat viimemainittuja.
Porkkana-, tuorekurkkutikkuja, salaatteja, kukkakaalia