Mikä merkitys mielestäsi ruoalla on lapsen terveyteen?
Olen itse huomannut hyvin kasviksia, marjoja ja hedelmiä syövien lasten olevan paljon terveempiä, siis vähemmän flunssia. Toisaalta sattumalta juuri heillä voisi olla parempi vastustuskyky muutenkin, mutta kun taasen miettii huonosti syöviä joille annetaan piparia, vanukasta ja muuta vastaavaa kun ruoka ei maistu, niin voiko sitä vastuskykyä ollakkaan hyvin, eli vaikuttaako mielestäsi ravinto paljon?
Kommentit (5)
ruoan mukana tulee rakennusaineet. Voi kuvitella millaista jälkeä tulee jos talon tekee lahoista puista. Voi näyttää hyvältä hetken mutta pitkällä tähtäimellä tulee ongelmia.
Jos lapsi ei saa kalsiumia esim. niin luusto ei kehity. Liika sokeri aiheuttaa monenlaisia ongelmia ja ylipaino esim. 2. tyypin diabetista ja elinikäisiä ongelmia. Suomessa tosin kouluruoka ja pk ruokailut pitävät huolen ettei kukaan ihan nälkään kuole.
että kaikki kansanedustajat on huonoluisia. Nehän eli pula-aikaan ja eivät saanaaet niitä "rakennusaineita" kasvun aikana.
Meillä lapset saa oikeaa ruokaa, sopivassa suhteessa lihaa/kalaa/kanaa. Paljon vihanneksia, salaattia. Ainoat lisät tulee Deestä ja kalanmaksaöljystä. Ja vastustuskyky ilmeisesti on todella hyvä, koska ihan läheisesti tekemisissä olevat lapset ovat kuitenkin kokoajan kipeinä. Ja niin, meillä syödään ravinteikkaan VHH:nmukaan ;) Jo neljättä vuotta..
mutta myös perimä vaikuttaa. Itselläni 4 lasta ja yksi on tähän mennessä parhaiten välttänyt tauteja tai sairastanut lievimmin. Eniten sairastanut hän, jota vähiten imetin ja joka tähän mennessä ainoana ollut päiväkodissa.
eikä ole kipeinä oikeastaan koskaan. Vihanneksi ei tosiaan ole joka päivä ei edes joka viikko ole tarjolla vihanneksia.