9kk, vauva söi letun, onko väärin?
Kaveri päivitteli että ei ton ikäiselle nyt lettua anneta. Mä en ymmärrä että miksi ei? letun päällä ei ollut hilloa, ei sokeria ei mitään, eikä se sitä koko lettua syönyt vaan jonkin verran.
Mikä siinä nyt on niin pahaa? se vai että taikinassa on vähän sokeria ja suolaa, lehmän maitoa?
Kommentit (29)
Itse en ehkä antaisi kuin puolikkaan :)
Itse on todellakaan antais mitään missä on sokeria ja maitoa alle yksi vuotiaalle..
ruokaa kuin muutkin. Maitona on edelleen suurimmaksi osaksi korvike, ja perhe syö suhteellisen vähäsuolaista ruokaa. Lapsi voi hyvin, kasvaa tasaisesti, ei allergioita eikä vatsavaivoja. Joten en näe syytä kauheesti rajoitella.
tulee päiväkodissakin eri ruuat kuin muille?? Ei tod! 9-10 kk:n ikäiselle on ihan ok antaa jo samoja ruokia, kuin muukin perhe saa.
Jos et, niin ei minusta ole kamalaa. 9-10 kk ikäisestä meillä on syöty ihan tavallista ruokaa, ainoastaan suolaa on vältetty.
Kananmunaahan ei suositella nykyään vältettävän, vaan voi alkaa antaa samaan aikaan kuin lihaa ja kalaakin. Sokeri, huoh, ei ole mitään kamalaa pahaa, jota kaiken keinoin täytyisi välttää (päinvastoin, voisi ajatella että ko. suhtaumisella aiheuttaisi lapsellekin neuroottisen asenteen syömiseen).
Tavallinen maito on ainoa, mikä voisi aiheuttaa vatsanväänteitä tms. Meilläkin tosin on sen kokeilu aloitettu n. 9 kk ikäisenä ja on hyvä aloittaa juurikin ruuanvalmistuksen osana olevalla maidolla.
eihän neuvolassa erikseen ole sanottu, minkä ikäisenä lettuja voi antaa, siksi ei tietenkään saa antaa ennen kuin on tasan 12kk!! ;D
Meillä poika on 10kk iästä syönyt lähes samaa ruokaa kuin mekin, tietyin poikkeuksin. Ja taisi siinä 9kk tienoilla maistaa pannariakin. Ideanahan on, että lapsi syö vuoden ikään mennessä samaa ruokaa kuin muu perhe, ihan hyvin voi siis eri ruokia maistella! Eikai teilläkään niitä lettuja kuitenkaan joka päivä syödä..
oma tyttö söi aikoinaan jätskiä kun oli 9kk (on valokuva mis istuu ravintolassa syöttötuolissa jätskiTUUTT - totta - kädessä ja maistoi sitä) ja terve 17v hänkin on....
ei varmasti letuilla elä päivästä toiseen, joten ehkä silloin tällöin tuon ikäiselle sallittu myös :D
Meillä molemmat siirtyneet 10 kk samaan ruokaan kuin muu perhe...
Yhdessä letussa on koko taikista jaettuna aikas vähän sitä maitoa ja kananmunaa :D
Mega allergiselle meillä on tehty lettuja jo pienestä pitäen :D Aminohappopohjaisesta maidonkorvikkeesta, ilman munaa, riisijauhoja ja camelina öljyä ja sokeria..
Itse on todellakaan antais mitään missä on sokeria ja maitoa alle yksi vuotiaalle..
Mitä se lapsesi sitten syö? Jääkuutioita? Kaikessahan on sokeria. Marjoissa ja hedelmissä esim.. Ja maito sitten, mitä olet antanut jos et ole imettänyt etkä antanut korviketta?
Silloin alkoi maistella maitotuotteita (tavallisia) ja sai siis jo ihan tavallista ruokaakin pienemmiksi paloiksi pilkottuna.
Tuo lettu on paistettu ja paistettua ruokaa pidetään epäterveellisenä. Huoh. Minusta taas koko maistelun idea on tehdä lapsesta mahdollisimman monipuolinen syöjä. Lapseni ovat saaneet 10 kk:n iästä lähtien maistella samoja asioita, mitä me muut syömme ja molemmista on tullut monipuolisia syöjiä, jotka syövät lautasensa tyhjiksi lähes aina.
Oman kokemukseni mukaan ne lapset, joilla on ollut pitkään ruokavaliota ja joille ei ole annettu samaa ruokaa kuin muilla hyvin pitkään, ovat niitä nirsoja, jotka eivät syö mitään, mikä vähänkään on koostumukseltaan eri näköistä kuin äidin tekemä.
SINÄ olet lapsesi äiti ja toimit sen mukaisesti. Nykyään äitiys on yhtä suorittamista ja maalaisjärki unohtuu. Lapsesi ei saa traumoja eikä mitään vauriota syömästään letusta. Relax!
Onko nykyään perusoletus se, että kaikki vauvat ovat allergisia tai jollakin tavalla ruokarajoitteisia?
Yksi lettu tuon ikäiselle on aika vähän, meillä syötettiin riistalintua 4kk:n ikäiselle. Ei mitään haittaa, paitsi että nyt aikuisena ei suostu metsälintua syömään, broileria vain.
Ei haittaa mitään. Ajattelepas että ihmiskunta on selvinnyt tähän päivään vaikka vauvoille on historiamme aikana varmasti syötetty vaikka mitä, mikä nykyään on kiellettyjen listalla.
lapsille ruuan seassa jo ennen vuoden ikää. Vähän sellaista pientä siedätystä sille. Suolaa ja sokeria olen vältellyt, mutta en nyt niin tiukkapipoisesti että en olisi voinut antaa lapsien lettuja maistaa.
Ihme kouhotusta. Ei se lapsi rikki mene, vaikka se vähän sokeria sais alle 1-vuotiaanakin..
voita ja paistoin lohta pannulla...ja 9kk ikäinen söi sitä hyvällä ruokahalulla...meillä 3 lasta ja kaikki terveitä kuin pukit, kasvaneet tasaisesti ja alkaneet käyttämään hapanmaitotuotteita pikku hiljaa 9-10 kk iästä lähtien ilman mitään ongelmia. Ja se sokeri...joskus jotain saa maistella, jossa hieman sokeria (esim. rahka tai mehukeitto). Ja on myös esim. pannaria hieman syönyt, johon siis sokeria laitettu taikinaan.
En ole ikinä voinut ymmärtää näitä pilkulleen ja päivämäärilleen noudattavia äitejä ruoan suhteen. Eli lapsi 11kk 3vkoa EI saa edes maistaa vaikkapa kevytmaitoa, mutta viikon kuluttua kun ON 1v. tilanne on eri.
esikoisen kanssa oltiin tarkkoja syömisistä. Silti sai maistaa lettua 10 kk iässä. Siirtyi myös juomaan tavallista maitoa noihin aikoihin. Toka lapsi söi jätskiä 10 kk:n iässä ja samaa ruokaa kuin muutkin. Ja tämä kolmas (joka nyt 11 kk) syö jo seuraavia:
-maitoon tehdyt ruoat
-jäätelö(saa maistaa kun muutkin syö)
-keksit
-suklaa(satunnaisesti murunen)
-vanukas(maistaa kun sisaretkin syö)
Kaikki terveitä, ei allergioita.
Ei tuossa kai muuten mitään ole, mutta oma vauvani saisi kauheat vatsanväänteet..
Kyllä se ehtii vielä niitä mättämään myöhemminkin.
esikoisen kanssa oltiin tarkkoja syömisistä. Silti sai maistaa lettua 10 kk iässä. Siirtyi myös juomaan tavallista maitoa noihin aikoihin. Toka lapsi söi jätskiä 10 kk:n iässä ja samaa ruokaa kuin muutkin. Ja tämä kolmas (joka nyt 11 kk) syö jo seuraavia:
-maitoon tehdyt ruoat
-jäätelö(saa maistaa kun muutkin syö)
-keksit
-suklaa(satunnaisesti murunen)
-vanukas(maistaa kun sisaretkin syö)Kaikki terveitä, ei allergioita.
mutta onhan se epäterveellistä ja varsinkin jos et ostanut sitä lettua pilttipurkissa vauvanruoka hyllystä vaan teit ihan itse.