Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä pojalle asunto? Isä ei halua enää asua pojan kanssa

Vierailija
13.01.2012 |

Poika on siis 18-vuotias. Tänään kertoi meille vanhemmille että on homo. Minulle se ei ollut mikään järkytys, olin jo vähän arvellut sellaista suuntautumista. No miehelleni pojan homous on kova paikka. Sanoi heti että saa etsiä oman asunnon, että täällä ei homot asu.



Tiedän, että kuulostaa tosi tylyltä mutta tuo mies on vaan niin vanhanaikainen. Kuitenkin aivan ihana mies ja kyllä se tuosta varmaan kohta leppyy. Minä kyllä miehelle sanoin, että ei se voi meidän poikaa kotoa häätää. No siihen mies sanoi, että minulla ei ole asiaan sanansijaa kun miehen tuloilla elän. Olen siis kotiäitinä ilman tuloja.



Että mistäs sitä nyt lähdetään katsomaan pojalle asuntoa? Mies sanoi kyllä maksavansa siitä ainakin osan. Mutta mistä tuon ikäinen saa vuokra-asunnon kun ei ole työpaikkaakkaan kun vielä opiskelee lukiossa?

Kommentit (29)

Vierailija
1/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

opiskelija-asuntoja? Kyllä 18-vuotias voi myös päästä kunnan vuokra-asuntoon, eikö vain?

Vierailija
2/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa ehkä vähän taistella miestäs vastaan. En ainakaan itte häätäis ikinä lastani tuommoisessa tilanteessa, enkä antaisi kenenkään muunkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja näin ei tarvitsisi miettiä raha-asioita. Ylioppilaskirjoitusten jälkeen mietitte asian uudestaan, ennen armeijaa kannattaa kämppä hommata, puolustusvoimat maksaa sen vuokran.

Vierailija
4/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla on 18-vuotias poika ja olet kotiäiti vailla tuloja.



Nyt mars ryhdistäydy.



Tilaat heti maanantaina ajan a) yleiselle oikeusavustajalle b) omalle sosiaalityöntekijälle.



Sitä ennen panet avioeron vireille, jos lastasi rakastat. Hommaat itsellesi oman elämän ja se onnistuu noitten viranomaisten avulla. Se on sinun velvollisuutesi äitinä.



Tulet saamaan työttömyysturvaa, asumistukea ja toimeentulotukea. Selviät kyllä aluksi ja voit asua poikasi kanssa yhdessä. Sitten voit alkaa vähitellen etsiä töitä itsellesi tai kouluttautua.

Vierailija
5/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asuntoja on saatavilla monesta paikasta - myös 18-vuotiaalle lukiolaiselle.

- opiskelija-asuntosäätiöt

- oppilasasuntolat (ei tosin ole kovin monessa paikassa)

- yksityiset vuokranantajat

- kunnan asunnot



Juu ja vaikka ei saisi opintorahaa vanhempien tulojen vuoksi, niin saa asumistukea kyllä. Ei tuo nyt mikään ongelma ole. Varautukaan vain pulittamaan parin kuukauden takuuvuokra ja vanhemmat takaa asunnon, niin se on siinä.

Vierailija
6/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

olette kamalat vanhemmat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jorma myllärniemi- joku psykologi yms kirjoitti häpeästä ja isyydestä ja mieheksi kasvamisesta- laita miehes lukemaan! Miehen kasvun huipentuma on isyys ja isällisyys, menee ihan pyllylleen sun miehellä toi homma. Älä ihmeessä puolusta häntä yhtään jos hän on hylkäämässä poikaansa. Tuollainen mies ei todellakaan ole lapsen kannalta ihana. "Vanhanaikaisen" synonyymi on keskenkasvuinen, itsekeskeinen. Hälle tuli kova haaste joka paljastaa sen onko hän mies ja isä vai itsekeskeinen luuseri.

Vierailija
8/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. espoo pilvin pimein

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuossa on sulle sitten ovi, niin ei tarvi asua saman katon alla. Äijä on hyvä vaan ja lähtee.



Miehen tuloista kuuluu avioeron ositukseen asti sulle puolet. Jos olet kotiäiti tai olet muuten teistä pienempipalkkainen ja käyt helpommassa työssä, niin sillä ratkaisulla autat ja tuet miestäsi käymään kovempipalkkaisessa työssä, mahdollistat hänelle uran tekemisen ja siksi miehen tuloista on puolet ihan sinun omaa ansiotasi ja ansaitset ne. Yhteistä aikaansaannosta siis tuo miehen hyvät tulot. Avioliitossa ei elellä toisen siivellä, vaan työssäkäynitkin on yhteisprojekteja. Ja vaikka mies muuttaisi asumuseroon hän joutuu ositukseen asti maksamaan sulle koko ajan puolet palkastaan, ja samoin sinä puolet omistasi hänelle, jos jotain tuloa on.

Vierailija
10/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma nuoremme, joka suorittaa sekä amis- että ylioppilastutkintoa, asuu jo toista vuotta 300 km:n päässä kotoa. Koska opiskelupaikkakunnan opiskelija-asuntoihin oli pitkä jono ja koska poika ei halunnut soluasuntoon, hän vuokrasi asunnon yksityisiltä markkinoilta. Ihan kiva yksiö, jossa vuokra 360 e/kk sähkö + vesi mukana. Alle 18-vuotiaana ei ole saanut siihen asumistukea kun meidän tulot on liian isot, mutta kun täyttää helmikuussa 18 v, alkaa saada rapiat 200 euroa asumistukea. Vuokrarahoja on saanut kotoa tietysti ja myös tehnyt välillä työtä ja tietysti ollut pari kesää kesäduunissa ja säästänyt rahaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa tuetaan sen verran hyvin, että kyllä pärjää. Niukkaa ja tiukkaa on, mutta menee tuollaisen pöljän miehen edelle.

Vierailija
12/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta hirveä tapa miehelläsi suhtautua asiaan. Miltä mahtaa pojasta tuntua, kun isä heittää ulos siksi että poika on homo. Eli toisin sanoen oma lapsi on miehen mielestä jotakin alhaisinta pohjasakkaa, jota ei voi katsella kodissaan. Ja oma lapsi on niin arvoton, että hänelle voi puhua noin. Ja äiti myötäilee että kun se isä on niin vanhanaikainen... Vaikka miehesi leppyisikin, niin poikasi tuskin koskaan unohtaa tuota tapausta, ja miehesi joutuu sitä vielä vilpittömästi pyytämään anteeksi, jos aikoo pysyä jonkinlaisissa väleissä lapsensa kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kirjoitti tulojen jakamisesta jne. Ei se taida ihan niin kuitenkaan mennä...

Vierailija
14/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kirjoitti tulojen jakamisesta jne. Ei se taida ihan niin kuitenkaan mennä...

Tuo toisen tulottomuus avioerossa huomioidaan haittana vain jos avioero on lyhyt eli kesto alle 2 vuotta. Sen kahden vuoden jälkeen menee fifty-fifty. Yllätys juuri tuollaisten perheiden sikaniskoille ja ovat hiirulaisvaimonsakin saaneet uskomaan, että hänen tuloillaan eletään, joten hän määrää. Mutta kun laki on toista mieltä.

terv. 13

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

äiti ei asetu tässä pojan puolelle, niin hyvässä lykyssä poika panee välit poikki molempiin.



Ja se on kyllä oikein.

Vierailija
16/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rahallako teidän perheessä ostetaan äänivaltaa? Ette tee päätöksiä yhdessä kuten kaksi aikuista, vastuullista vanhempaa? En katselisi päivääkään tollasta miestä.



Mutta poikasi on nyt se joka joutuu isästään kärsimään, eli sinun on lähdettävä hänen kanssaan ja jätettävä kusipää miehesi yksin äänivaltansa kanssa.

Vierailija
17/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin peli on menetetty. ET IKINÄ saa välejäsi enää ennalleen, et vaikka tekisit mitä taikatemppuja.



Kyseessä on sinun poikasi, älä sinä hylkää häntä.

Vierailija
18/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuka 18v haluaa muuttaa äidin kanssa asumaan? Jos siis lapsuudenkodista joutuu muuttamaan. TUossa iässähän viimeistään aletaan hinkua omaan asuntoon ja omaan elämään.

Vierailija
19/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on äidin silti päätettävä kumman puolella on. Suhde lapseen menee aina ohi parisuhteen. Jokainen lapsi ansaitsee sen, oli minkä ikäinen tahansa.

Vierailija
20/29 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just tyypillinen paska punaniskainen juntti.

Se ei kuulu teille kummallekaan vanhemalle, onko poika lintu vai kala.

Jos et äitinä puolusta poikaasi, ansaitset saada turpaasi. Toivottavasti poikasi ehtii alta pois ennekuin homovastainen luuseriäijäsi siellä pimahtaa ja tarttuu puukkoon .Kun on nyt niin loukattu miehen miehuutta. Yhyy. Tuntee äijä epäonnistuneensa ja aikoo kostaa pahan mielensä perheenjäsenille.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kahdeksan