Tunnetko ketään sinkkua, jolla olisi kapea sänky, korkeintaan metrin levyinen?
Kommentit (9)
n. 25-v nainen, eronnut pitkästä suhteesta noin vuosi sitten.
Ja olen ihan ääneenkin ihmetellyt ko. henkilölle. Jos itse olisin sinkku, niin nauttisin siitä kaikesta tilasta, mitä saisin sängyssä itselleni, enkä takuulla nukkuisi "ahtaasti". Mutta ystäväni ostaa itselleen max. 90 cm sängyn aina uudelleen. Hän on 30-vuotias nainen ja on asunut aina yksin.
Asuin yksiössä ja käytin sänkyä myös sohvana, tuo oli juuri sopiva leveys siihen tarkoitukseen.
nyt nukun patjalla lattialla ja aion ostaa 80cm sängyn itselleni. Mahdun siihen mainiosti, enkä tarvitse enempää tilaa. Aikomustakaan ei ole parisuhteeseen tai mihinkään suhteeseen, ja 80cm leveä sänky estää sen tehokkaasti jos tulisi aikomus :)
En ole vuosiin nähnyt yhtä kapeaa vuodetta muuta kuin lastenhuoneissa ja nekin näyttää laitojensa vuoksi leveämmiltä. Tämä on runkopatja. Mä pelkäsisin että putoan.
Mutta surullinen tarina on, että äitini menehtyi syöpään tänä syksynä ja heillä oli aina yhdessä kiinni olevat kaksi 80cm sänkyä. Toinen oli ihan roskiskunnossa, joten leski-isäni säästi vain oman puoliskonsa.
Aluksi isä sanoi, että oli tosi outoa. Joka kyljenkäännöllä oli sellainen olo, että tippuu sängystä, mtuta on jo tottunut ja pärjää kyllä. Ihan heti en usko, että voisi edes ajatella ketään äidin tilalle.
t:nainen 36v.