Sain lahjaksi kuu kupin.
Ärsyttää suunnattomasti. Kaverini on niin egolokinen, etten kestä kun se vielä tuputtaa mulle peri aatteitaan mukamas joululahjan muodossa. Ei kiinnosta olla luonto ystävällinen, en osaa edes kierrättää!
Mitä tolla kuu kupilla voi tehdä muuta kuin tunkea sinne minne aurinko ei paista? Vittu, en mä tollasta halua edes tunkea SINNE!
Kommentit (7)
en jaksa aina edes kierrättää ja lapsilla on aina käytetty kertis vaippoja yms. Mutta kuukuppi minulla on ollut käytössä ja vuosia ja ihan oman mukaavudenhaluni vuoksi. En kyllä ikipäivänä vaihtaisi sitä tamppooneihin saatikka siteisiin.
Suosittelen siis edes kokeilemaan, saatat vaikka ihastua siihen :)
En saanut kuu kuppia. Mutta sain paistin pannun, yö puvun, villa sukat, suklaa rasian, viini pullon sekä muita joulu lahjoja. En kestä.
Minä tykkään käyttää tampooneja. Eivät tunnu missään. Tuo kuppi on niin iso että voisin käyttää sitä lapsellani hattuna. Antennikin siitä törröttää, että lapsi voi leikkiä vaikka avaruus oliota.
Turha kysymys joo, kun keksin itse käyttö tarkoituksen mokomalle kapistukselle.
antaa joku kuukuppi lahjaksi, niin henkilökohtainen asia kuitenkin kyseessä. Musta tuntuis tosi omituiselta jos kaverini olisi miettinyt mun kuukautisiani.
Yhdyssana- ja oikeinkirjoitusopas olisi ollut ap:lle hyödyllisempi.
Toki jos itse pidät mielummin hiostavia ja ällöttäviä terveyssidevaippoja tai vielä ällöttävämpiä vanutamponeja, niin tottakai on oma asiasi.
onko tämäkään nyt ihan asiallista kommentointia?
Itse ajattelin jossain vaiheessa kokeilla kuukuppia, mutta en vaan saa tungettua sisääni mitään "ylimääräistä", en tiedä miksi. Jos olisin saanut lahjaksi kuukupin, olisin varmasti kokeillut, joskin minustakin on vähän hassua antaa lahjaksi kuukuppi, ellei satu tietämään, että toinen toivoo sellaista. Ostin kestositeitä, mutta käytän niitä vain kotona, koska kertakäyttöiset ovat minusta miellyttävimpiä - eivät ne ainakaan minua hiosta, enkä mitenkään erityisemmin tunne niiden olemassaoloa. Eivät siteet minusta sen ällöttävämpiä kuin kuin kuukupitkaan, siis eivät lainkaan ällöttäviä. Kuukautiset nyt ovat ihan arkinen ja normaali asia.
Tai no itselläni on jo kuu_kuppi, mutta tiedän kyllä kenelle voisin antaa.
Toki jos itse pidät mielummin hiostavia ja ällöttäviä terveyssidevaippoja tai vielä ällöttävämpiä vanutamponeja, niin tottakai on oma asiasi.