Voiko itse valmistaa 100% kokojyväleipää? Kaupasta ei saa
Kaikissa nsn. 100% kokojyvätuotteissa näyttäisi olevan muutakin jauhoa seassa, samoin makaroineissa ja pastoissa.
Miten voisi tehdä itse 100% kokojyvtuotteita? Jauhoja kylla saa, mutta esimerkiksi sämpylät ovat kyllä aika koppuroita vaikka kuinka taiteilisi.
Kommentit (8)
vai kelpaako sellainen leipä, missä on mahd. paljon täysjyväjauhoa ja sitten ohenteena jotain muuta, että tuote on syötäväksi kelpaava?
Kaupoissahan niitä myydään, mutta kun lukee tuoteselosteen, niin yleensä on muutakin seassa. Kuluttajan harhauttamista siis.
Mutta minä tosiaan olisin kiinnostunut tekemään 100% kokojyväleipää kotona, ehkä sitten joo samalla periaatteella kuin kaupan leipä jos mikään muu ei onnistu. Mutta siis mahdollisimman paljon kokojyvää.
Entä 100% ruisleipä, sitä saa ainakin kotiseudullani. On vain vettä ja ruisjauhoa, ei siis hiivaakaan kun on nostatettu juurella (joka siis on hiivaa mutta eri muodossa). Onko tällainen leipä matalahiilihydraattista?
T: AP
"pöytämylly" tai mikä nimi onkaan. Myynnissä on pieniä "myllyjä" kotiin, joissa pyörii ihan kivet ja millä saa tehtyä itse jyvistä jauhoa. Tuo "mylly" on suunnilleen yleiskoneen kokoinen, eli ei vie paljoa tilaa.
No haluaisin 100% kokojyväleipää. Kaupoissahan niitä myydään, mutta kun lukee tuoteselosteen, niin yleensä on muutakin seassa. Kuluttajan harhauttamista siis.
Saako mistään enää 100 %:sta ruisleipää?
Tämä kysymys herättää paljon keskustelua sekä muutamia väärinkäsityksiä. 100 %:sta ruisleipää ei ole olemassa, sillä tuote, joka sisältää 100 % ruisjauhoja, on pelkkää jauhoa. Leivässä sen sijaan on muitakin ainesosia, kuten esimerkiksi vettä. Leivän vesipitoisuus on leivästä riippuen noin 20-30 %.
Ruisperäisten ainesosien osuus jauhoista kertoo leivän ruispitoisuuden. Leivässä saattaa olla ruisjauhojen ohella useita muita ruisperäisiä ainesosia kuten ruismallasta, -rouhetta ja -hiutaleita. Nämä kaikki aineisosat yhteenlaskemalla saadaan rukiin osuus leivästä. Jos ruisjauhoja on vähemmän kuin puolet jauhoista, kyseessä on ruissekaleipä.
Esimerkkileivässä on raaka-aineita seuraavasti:
47 % = 47 g ruisjauhoja
30 % = 30 g vettä
18 % = 18 g ruismallasta ja ruisrouhetta
5 % = 5 g hiivaleipävehnäjauhoja
Näin ollen ruisperäisten raaka-aineiden yhteismääräksi tulee
47 % + 18 % = 65 % tuotteen painosta ja
47 g + 18 g = 65 g/70 g = 93 % jauhojen kokonaismäärästä.
tämä ainakin on täysjyväleipä:
http://www.vaasan.com/portal/fi/tuoreet_leipomotuotteet/tuotteet/vaalea…
Ja täysjyväpastojakin on olemassa, niitä joissa on 100% täysjyvävehnää eikä vain 51%.
Meriläisen leipomo tekee mielettömän hyvää reikäleipää, jonka pussissa lukee:
100% ruisjauhoja. Heidän omilla sivuillaan on maininta:
"aito ruisleipä, joka leivotaan juureen ilman leivontahiivaa ja pelkästään ruisjauhoihin"
Onko tämä nyt huijausta? Jos seassa onkin mallasta, niin miten eroaa jauhoista?
Ja vaikka niissä olisikin ruisjauhon lisäksi vettä ja suolaa, on leivät silti leivottu 100%:sti ruisjauhoista, vaikka aineisosat eivät ole 100%:sti ruisjauhoa.
A) miksei saa kokojyvävalmistuotteita?
B) jauhoja kyllä saa, mutta niistä tehdyt tuotteet on aika koppuroita
Laske yhteen a ja b. Olisiko niin, että ne kokojyvätuotteet on sitten aika kovia koppuroita, eikä niitä kukaan osta, kysyntä/tarjonta -laki.