Menisitkö synttäreille ilman lahjaa?
Mulla on eräs sukulainen joka ei ikinä vielä ole tuonut mun lapsille mitään lahjaa kun tulee juhlimaan. Ei sillä että olisimme niinkään lahjojen puutteessa mutta joskus mietin että kehtaisko sitä itse....en kehtais :D
Kommentit (7)
En tietenkään. Ainoastaan siinä tapauksessa, että asia olisi sovittu ja hyväksytty etukäteen. Asuimme aikanaan Kumpulassa, varsin ekohenkisessä isossa taloyhtiössä. Meitä lapsiperheitä oli pihapiirissä useita ja synttäreitä oli tuon tuostakin. Synttärit olivat etukäteen sovitusti ns. korttisynttäreitä, sankari ei saanut ainuttakaan krääsälahjaa vaan itsetehdyn kortin. Toimi hyvin!
mutta uskon, että silläkin on merkitystä kuinka kutsutaan. Jos tyyliin tuletko silloin ja silloin meille kylään, syödään ja vietetään aikaa yhdessä, samalla voidaan vähän niin kuin juhlia x:n synttäreitä, kun ollaan kaikki koolla, mutta ei siis varsinaiset juhlat ole kuitenkaan... Joskus kuulee tän tyylistä selitystä, kutsuja "vähättelee" juhlia, kun ei halua liikaa stressata ja valmistella tai jotain, ja silloin ei välttämättä jokainen tajua, että siis oikeesti kyse juhlista ja tarkoitus tuoda lahja.
"juhlimaan sen ja sen 7-vuotis jne syntymäpäivää"....eli ei ole ollut puhetta mistään pelkästä mukavasta iltakahvittelusta....ap
en todellakaan kehtais mennä juhlimaan ilman lahjaa...
On tullut lasteni synttäreille ilman lahjaa. Nykyään ei tule synttäreille ollenkaan. Aina jotain muuta menoa.. Sinkku nelikymppinen mies. En minä niistä lahjoista, mutta tulisi edes paikalle..
minusta on päivänselvää että jonkinlainen lahja viedään aina kun osallistutaan synttäreille tai mihin tahansa vastaaviin juhliin.