Kaikki ärsyttää!! Miten saan tämän loppumaan!
Voisin kirjoittaa varmaan sata juttua jotka ärsyttää aivan suunnattomasti! Siis olen todella raivoissani ja nalkutan/ilkeilen! Tätä on jatkunut jo pitkään! Miten hemmetissä tästä raivoamisesta pääsee eroon? Miten voisin olla taas joskus iloinen ja onnellinen?
Kommentit (21)
(kelpaisi kyllä jos siihen on kerta läkitys) Laihduinkin 10kg kun pidin kirjaa ruokavaliostani. Aattelin että mulla olis hiivasyndrooma, mutta ei sekään ruokavalio auttanut. Oikeesti raivostun kaikesta nykyään. Nyt vielä on anoppikin perheineen kylässä. Ärsyttävähän se oikeastikin on, mutta raivostuin hänellekin oikein kiitettävästi! Nyt juuri ilkeilin miehellekin.
Kaikilla ei ole kaikkia oireita. Enpä usko että sulla on ainakaan vajaatoimintaa kun mikään tyypillisimmistä oireista ei täsmää. Liikatoimintakin voi kai aiheuttaa ärstyisyyttä. Tai jos se on vaan se anoppi? :)
Sun viestisi olisi voinut olla mun kirjoittamani ja minä juurikin sain kilpirauhastuloksena että liian matalat arvot ja lääkityksen nosto. Mitään muita noita oireita ei ole ollut, pikemminkin olen laihtunut jne. Eli testiin!
Liikutko säännöllisesti kunnolla hikeen?
Ettet olisi vaan henkisesti loppu?
Minulla on ollut monia vastoin käymisiä ja olin tosi kiukkuinen ja äreä kokoajan. Mitään en jaksanut tehdä ja motivaatiota ei ollut mihinkään. En silti tajunnut pysähtyä ennen kuin työterveyslääkäri laittoi minut lepäämään.
itsessäni ihan saman homman. Välillä tuntuu, että osa syy raivoamiseeni ja jatkuvaan tyytymättömyyteen on se, että koko ajan joku on minulta vailla jotain ja minun pitäisi revetä joka paikkaan ym. Jos taas minä jotain pyydän niin saan odottaa ties miten kauan, että pyyntöni huomioidaan. Koen myös, että mieheni vähättelee kaikkea mikä on minulle tärkeää ja joudun hirveästi puolustelemaan itseäni ja minulle tärkeitä asioita ja se syö hirveästi energiaa. Ihan kuin minun haluillani ja toiveillani ei olisi mitään merkitystä. Tuossa on ainakin itselläni osa syy siihen, että olen vähän väliä raivona ja huonolla tuulella. Asiallehan pitäisi jotain tehdä, mutta en tiedä mitä, kun tunteistani puhuminen ei ole tuottanut tulosta :(
kun stressiä on liikaa elämässä.
Kun olen stressaantunut liian kauan niin oikeasti ihan joka ikinen asia alkaa ärsyttämään ja olo vaan pahenee siitä koko ajan.
Itselläni ei auta muu kuin oman ajan ottaminen ja rentoutuminen. Kun stressi alkaa helpottamaan niin vitutuskin lakkaa.
Liikutko säännöllisesti kunnolla hikeen?
Liikun ainakin kuusi kertaa viikossa kunnolla hikeen, mutta ärsyttää kaikki! Ärsyttää, kun mikään ei koskaan löydy, taikinaan jää paakkuja(äskenkin vatkasin taikinat lattialle, kun ärsytti niin hemmetisti), ärsyttää olla Suomessa...
Ootko tehny ad/hd testin? Ite unohtelen asioita kokoajan ja luoja ties kuinka kauan elämästäni käytän aikaa siihen että etsin tavaroita..teen jotai ja ajatus harhailee jo seuraavassa asiassa mitä pitäis tehä..keskittyminen yhtee asiaa kerrallaa on tosi hankalaa ja siks onnustun hetkessä saamaan kaaoksen kämppään kun on niin monta rautaa tulessa..meillä on 4kk vauva, mies tekee pitkää päivää töissä eikä minulle jää aikaa tehdä itelleni mieluisia asioita..toisin sanoen turhaudun kun en pääse sitä ylimäärästä virtaa purkamaan ja sit äksyilen ja mitättömätkin asiat risoo ihan kunnolla..ite tein adhd testin päivi takalan sivuilla ja sain aika huimat pisteet..se selittäis monta asiaa tässä elämän varrelta..vielä täytyis käydä lekurin juttusilla asiasta mut kunhan nyt sais edes aikaa sinne mennä..s
[quote author="Vierailija" time="26.07.2011 klo 18:40"]Voisin kirjoittaa varmaan sata juttua jotka ärsyttää aivan suunnattomasti! Siis olen todella raivoissani ja nalkutan/ilkeilen! Tätä on jatkunut jo pitkään! Miten hemmetissä tästä raivoamisesta pääsee eroon? Miten voisin olla taas joskus iloinen ja onnellinen?
[/quote] Turhautumista. Ravistele totuttuja kuvioita.
Voi toki olla myös PMS. Itselläni tuo pahimmillaan kesti kaksi viikkoa ennen kuukautisten alkamista.
Pms :) tuo ihana naisten vaiva jota miehet ei vaan ymmärrä..harvoin itsekkään :) komppaan..
Vierailija kirjoitti:
Ootko tehny ad/hd testin? Ite unohtelen asioita kokoajan ja luoja ties kuinka kauan elämästäni käytän aikaa siihen että etsin tavaroita..teen jotai ja ajatus harhailee jo seuraavassa asiassa mitä pitäis tehä..keskittyminen yhtee asiaa kerrallaa on tosi hankalaa ja siks onnustun hetkessä saamaan kaaoksen kämppään kun on niin monta rautaa tulessa..meillä on 4kk vauva, mies tekee pitkää päivää töissä eikä minulle jää aikaa tehdä itelleni mieluisia asioita..toisin sanoen turhaudun kun en pääse sitä ylimäärästä virtaa purkamaan ja sit äksyilen ja mitättömätkin asiat risoo ihan kunnolla..ite tein adhd testin päivi takalan sivuilla ja sain aika huimat pisteet..se selittäis monta asiaa tässä elämän varrelta..vielä täytyis käydä lekurin juttusilla asiasta mut kunhan nyt sais edes aikaa sinne mennä..s
Ihmisellä on nelikuinen vauva, eikä ehdi huolehtia itsestään. Tekee jonkun pirun nettitestin ja "hmm mulla on varmaan adhd" ja muut idiootit perässä..? Ei näin.
Nettoaika, huoh..
Mutta muuten tykkään kyllä siitä, että vielä vuonna 2011 puhuttiin asioista niiden oikeilla nimillä. Että kun ärsyttää, niin ärsyttää, eikä projisoida sitä muihin.
Miten olet puhunut miehelle?
Oletko kertonut asian vähätellen, kuin sivulauseessa? Miksi se ei mene läpi miehelle?
Kiltin ihmisen vikana on ettei voi sanoa toiselle ei. Siksi varmaan sinusta tuntuu että olet "puhunut" miehelle siitä, muttei sun mies oikeasti ole kuullut sinun toivetta. Tavallaan tuo pitää olla vaatimus, ei pyyntö.
Se millaisen arjen tahdot, määrittelee sun onnellisuuden. Jos vaan alistut muiden tarpeille, et elä omia toiveitasi. Parisuhde on kuitenkin sitä että molemmat saa toteuttaa itseään. Siksihän sitä yhdessä ollaan?
Eli miksi olet ihmisen kanssa, jos et saa elää elämää jota tahdot? Jos sun kanssa on ihminen, jolle olet sanonut MITÄ TAHDOT, eikä se mene läpi -eroa. Sano miehelle, että nyt istutte alas, kerrot ettet ole ollut tyytyväinen, et tahdo elää näin. Jos muutosta ei tule niin lähdet. Ja lähdet.
Jos ero tuntuu väärältä, et tietenkään sillä voi uhata. Ja jos sun mies tietää ettet lähtisi, niin se tietää milloin bloffaat. Sitten sun kannattaa mennä jutteleen jollekin terapeutille ja miettiä pidemmälle näitä sinun OMIA ajatusmaailman rakenteita. Onko niissä järkeä, miten niiden kanssa elää tai miten miehen kanssa voisi jutella rakentavammin.
Minusta et pääse eteenpäin jos et mieti tätä syvällisemmin.
Tavallaan et voi puhua miehesi puolesta, että hän tietää tunteesi, koska koskaan kukaan ei lopulta niin voi toisesta sanoa. Hän saattaa uskoa, että olet kuitenkin tyytyväinen suhteeseenne. Sen takia moni eronnut sanookin, että ero tuli hänelle yllätyksenä. Toinen on kitunut kauan, koska toinen ei tahdo nostaa häpeäänsä tai loukkaamisen pelkäämisen takia toista -eikä puhu, odottaa vaan että "joskus tulee muutos" muttei sitä tule. Se muutetaan, eikä toista voi muuttaa tahtomaansa suuntaan vaan toinen ymmärtää mitä kaipaat ja hän sen tahtoo antaa.
Muakin on nyt ärsyttänyt tosi paljon vaikka oonki tosi nuori mut mikä siihe auttaa ku kaikki frendit sanoo et mä ärsytän vaikka yritän olla kiva ja taas jotkus sanoo et oon paras ja korvaamaton mut oikeesti oon herkkä ja suutun helposti MIKÄ AUTTAAA???
Mulla on hirveesti asioita jotka ärsyttää ja osa on tässä:
1.Kukaan ei tottele
2.Mitään ei voi tehdä yhdessä vaan minut jätetään pois
3.Kiusaaminen ja ulos jättäminen
4.Sotkua
5.Ärsyttäviä hoitolapsia
6.Yksin kaikki tylsät jutut ja ei oteta mukaan mihinkään kivaan asiaan johon itse haluaisin
7.Ei lemmikkejä
Oli niitä paljon muutakin mutta noi tuli mieleen ja lisää kirjoitan kun on aikaa!
Itselläni yksi vajaatoiminnan oireista oli juurikin ääretön vitutus ja ärsytys. Tajusin tavallaan itsekin, etten ole näin kiukkuinen ja että asiat eivät ole niin isoja, mutta ärsytys ja niiden seurauksena räjähtely oli hyvin todellista. Homma parani heti kun sain lääkkeet. Arvot ovat kerran sen jälkeen laskeneet (normaalia) ja heti alkoi raivoaminen. Ja meni ohi kun lääkitystä nostettiin.
Onko sinulla ollut muita vajaatoiminnan oireita? Käsien/jalkojen turvotusta, puutumista, näköhäiriöitä, painonnousua, palelua, ihon kuivumista, ummetusta tms?