Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletteko sisustaneet asuntonne kaikki huoneet samalla tyylillä?

Vierailija
18.07.2011 |

Onko teillä huonekalut samaa sarjaa tai samaa sävyä? (Kysymys heille, joita sisustaminen ylipäätään kiinnostaa.) Kuvaile kotinne tyyliä!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
18.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän talon kaikki huoneet ovat aivan erilaisia, ja joskin näkisin niissä tuhat muuttamisen arvoista asiaa, en ollenkaan haluaisi että ne olisivat kaikki samaaa tyyliä.



Just luin jotain naistenlehteä jossa esiteltiin 200+ m2 kämppää jossa kaikki "sopi yhteen" sillä tylsimmällä mahdollisella valko-beige-tavalla, ja se oli niin tylsän näköinen asunto että jopa meidän rähjäinen puolikuntoisuus alkoi sen rinnalla näyttää kivalta.

Vierailija
2/8 |
18.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koti on kokonaisvaltaisesti moderni. Lasten huoneissa värikkäämpää (kirkkaita perusvärejä yksityiskohdissa), olohuoneessa ja makuuhuoneessa luonnonläheisempiä värejä. Olohuoneessa myös pari vanhaa piironkia "pehmentämässä" muuten hyvin suoralinjaista ja valkoista sisustusta. Lattiamateriaalit on samat kaikkialla paitsi eteinen&keittiö laattaa. Seinätkin valkoiset paria tehosteseinää lukuunottamatta. Eniten linjasta poikkeavat kylpytilat, joita ei olla remontoitu (vielä) ja ovat retro asussaan 60-luvulta...



Sisustaessa mietin tosi paljon yhtenäisyyttä. Esim. valaisimet on yhtensopivia: makkareissa kaikissa samanlaiset lasipallot, eteis- ja käytävätilojen halogeenivalaistus samaa sarjaa. Ehdottomasti haluttiin yhtenäinen ilme - meillä esim. olohuoneeseen aukeaa kaksi makkaria, eli pakko sisustaa samaan tyyliin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
18.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta huoneiden värimaailma on erilainen, kuitenkin niin etteivät ne joissa näköyhteys riitele keskenään.

Vierailija
4/8 |
18.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kalusteista kaikki pöydät, kirjahyllyt, tuolit ja sängyt on valkoisia (mdf tms. eli muurametta ym.) ainoastaan vanhat piirongit puunvärisiä. Jos jossain kalusteessa on puun väriä, sen pitää olla koivua (aallon jakkarat ym.). Mietin siis tosi paljon näitä juttuja. Nyt etsinnässä villakankaisen sohvan pariksi nojatuoli, ja ehdottomasti kankaan pitää olla myös villaa. Saman värinen ei tartte olla, mutta sama matsku kuitenkin, että ovat "samaa paria".

Vierailija
5/8 |
18.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokaisesta huoneesta löytyy ainakin yksi vanha esine ja tapetit on vanhan tyylisiä maalaisromanttisia..mutta parissa huoneessa on huonekalut valkoisia, yhdessä todella tummaa puuta, yhdessä tammea, yhdessä antiikinväristä keskitummaa ja lastenhuoneissa värikkäitä. Joka huone on myös seiniltään erivärinen..yhtenäinen tyylimaailma siis kuitenkin.Jokaisesta huoneesta löytyy ainakin yksi vanha esine ja tapetit on vanhan tyylisiä maalaisromanttisia..mutta parissa huoneessa on huonekalut valkoisia, yhdessä todella tummaa puuta, yhdessä tammea, yhdessä antiikinväristä keskitummaa ja lastenhuoneissa värikkäitä. Joka huone on myös seiniltään erivärinen..yhtenäinen tyylimaailma siis kuitenkin.

Vierailija
6/8 |
18.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin monesta eri tyylistä, että haluan toteuttaa vähän erityylejä eri huoneissa. Tai ehkä niissä jotain yhteneväistä on, mutta eri värit kuitenkin. Musta ois ihanaa jos ois oikein paljon huoneita, että pystyis sisustamaan monin eri tyylein.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
18.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

huonekalut eivät ole samaa sarjaa mutta tyylillisesti yhteen sopivia...en tykkää sillisalaatista.

Vierailija
8/8 |
18.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä tykkään niin monesta eri tyylistä, että haluan toteuttaa vähän erityylejä eri huoneissa. Tai ehkä niissä jotain yhteneväistä on, mutta eri värit kuitenkin. Musta ois ihanaa jos ois oikein paljon huoneita, että pystyis sisustamaan monin eri tyylein.

Meillä on kerrostalo kolmio, jossa lähes kaikki kalusteet ovat joko valkoisia tai tummaksi petsattua puuta. Tämä siis yhdistää kaikkia huoneita. Kuitenkin kaikki huoneet ovat pikkaisen eri tyylisiä: makuuhuoneemme hieman maalaisromanttinen, mutta sävyltään tumma (ruskeat seinät, tilkkupeitteet jne.); lastenhuone on tildamainen, pilkkua, kukkaa ja raitaa vaaleanpunaisen ja vaaleansinisen sävyissä; olohuoneen tapetit ovat 60-luvun mallistosta ja sävyltään oranssit ja tekstiilit ovat retroja; keittiö on modernimpi ja kirkkaissa väreissä; kylpyhuone on vanhahtavan romanttisesti laitettu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kuusi