Vinkkejä tainnuttamaan viinanhimo?
Raitistuva kaipaa vinkkejä.. melkein jo autossa matkalla kauppaan ostamaan muutama siideri, koska sit kuvittelee, että on miljoona syytä miksi se jotenkin sopisi tähän tilanteeseen............
Kommentit (21)
jollain mielekkäällä tekemisellä.Mene käymään jonkun raittiin luona kylässä.
päätin, etten ota edes lasillista koska se johtaa aina toiseen. Tosin ei tätä kauan ole jatkunut, vasta kuukausi, mutta hyvä olo ja mieli. Ajatukset kyllä käy välillä aiheessa.
kuten joku jo ehdotti, tylsyyteen on helppo ottaa
kun erosin. Miehen kanssa tuli juotua ja eron jälkeen ei enää tehnyt mieli, osta vaikka hyvä lehti ja lue sitä.
mutta kenties orastavaa sellaista. Itsellä aikoinaan kun oli rankempaa tuli juotua jokunen sidukka silloin tällöin jotta pääsi pieneen turraan tilaan. Välillä halutti tosissaan, välillä vähemmän. Määrät eivät olleet ongelmallisia. Kun elämä alkoi tasaantua, helpotti himotkin kun tilalle tuli hyviä ja energiaa tuovia asioita.
Kannattaa miettiä mikä on pielessä, mikä ajaa haluamaan humaltumista.
Menet hoitoon. Olet alkoholisti.
Kerta-annosmäärät eivät ole päätähuikaisevia (kertoja ehkä 2-4 kertaa kuukaudessa), mutta se viinanHIMO on huolettavaa.. ja samoin se, että jos ottaa sen yhden niin poikkeuksetta tekee mieli lisää, annosmäärä jää yleensä neljään, viiteen, mutta morkkis ja itseinho (paremminkin itseviha) kesstää pitkään ja on fyysistäkin krapulaa pahempi. Haluan siis olla kokonaan ilman, vaikka helppoa ei tunnu olevan.
ap
himoitsee viinaa. Ja nauttia sen juomisesta.
viinan juominen olisi nautittavampaa kuin esim. hyvän mehun..
miltä näyttää henkilö joka on himoinnut viinaa eikä ole ajatellutkaan ,että on siinä sivussa alkoholisoitunut.
Jospa sieltä löytyisi syitä hakea itselleen apua siihen himoon.
Varaa aika A-klinikalta, syksyllä sieltä ei saa aikoja kun porukka on kesän istunut patiolla tai lähipubissa. A-klinikalta voi hakea apua kaikenlaiseen riippuvuuteen.
alkoholia nykyään.
Olen minäkin joskus juonut ja ollut räkäkännissäkin.
Se vain jotenkin unohtui tässä arjessa, elämässä on niin paljon mukavampia asioita kuin juoda jotakin turruttavaa. Ehkä minä olen allerginen viinaksille.
Minulla raitistuminen alkoi siitä kun soitin AA auttavaan puhelimeen. Jotakin tiedän viinanhimosta minäkin, yli vuosikymmenen join lähes joka päivä pullon viinaa.
[quote author="Vierailija" time="08.07.2011 klo 18:52"]
viinan juominen olisi nautittavampaa kuin esim. hyvän mehun..
[/quote]
Aivan, Olin juopottelu-urallani viskin ystävä ja raittiuteni alkuaikoina mieleni teki usein viskiä juuri sen maun vuoksi. Minäkin opettelin ajattelemaan, että on paljon muitakin hyvän makuisia juomia kuin tuo entinen lempijuomani. Vaikka kraanavesi.
Ota rento asento ja mietiskele vähän elämää eteenpäin tämän illan juomisen jälkeen. Mikä olo sinulla olisi kuuden tunnin päästä korkkaamisesta, entäs 12 tunnin päästä, joko oksentaisit? Minkäasteinen krapula sinulla olisi huomenna? Vai jatkuisiko juominen huomiselle? Mitä kaikkea töppäilisit? Kuinka pitkään morkkis kestäisi? Hävittäisitkö tai hajottaisitko jotain? Millä tavalla todennäköisesti nolaisit itsesi? Mistä porukasta heräisit aamulla? Vahingoittaisitko itseäsi tahallasi tai vahingossa esim kaatumalla niin että leukaan tulisi mustelma? Paljonko menisi rahaa koko ryyppyiltaan takseineen, baareineen ja syömisineen?
Multa alkon käyttö lähti käsistä. Oli viimeisinäå aikoina 10-12 annosta joka päivä. Lopetin kuin seinään. Nyt 60 päivää raittiina ja kauhean kova viinan himo aina välillä päällä. Välillä menee parikin viikkoa vaikeuksitta mutta sitten se taas alkaa. Luin netistä että vieroitus hoidossa käytetään b-vitamiinia ja magnesiumia. Aion niitä kans kokeilla, terveellisiä ovat vaikkei tähän vaikuttas, ja muitakin poppa konsteja on mutta en usko niihin. Toivon vaan että tämä kärsimys loppuis joku päivä ja pääsis kokonaan viinasta eroon.
Jos välttämättä siideriä haluat ostaa, niin osta alkoholitonta riittävän paljon ja juo sitä.