Mikä on hemoglogiini arvosi?
Minun 156
Mistä tulee korkeat arvot? Tosin on naisten arvojen sisäpuolella mutta hiukan yläkanttiin...
Kommentit (12)
Mutta mun hemoglobiini on ollut siinä 140 kieppeillä aina. En tiedä mistä korkeat arvot tulee, KVG.
otettiinko juuri ennen kuukautisia? monilla sukuvika? Mulla on normaalisti 135, hirvittävän runsaas vuodot pitävät normaalina, muuten olisi samanlaista valmista palttutaikinaa kuin sinun.
Korkein lukema joskus teiniajoilta rautakuurin jälkeen 129, alin muutaman vuoden takaa 94. Rautaa popsin vähän väliä, mutta aina se palaa tuonne. Kaiketi joku sukuvika, kun äidilläni on yhtä alhainen.
Normaali ei raskausaikainen on ollut siinä 140 ja ylikin kun olen käynyt luovuttamassa verta, joten tuo 118 tuntuu jo heikottavasti, vaikkei kovin alhainen olekaan. Elimistöni on vain tottunut korkeampaan.
kun viimeksi mitattiin, just pääsin luovuttamaan. Nyt varmaan alle 120, luulen ma. Ikinä ei ole yli 130 mollut ja raskausaikoina mennyt alle sataankin.
Siskolla ja äidillä ja veljellä on 160-180
Sain kehotuksen syödä rautaa.
t: rv28
Luovutan säännöllisesti 90vrk välein ja silti pysyy korkealla. Joskus on mennyt yli 170.
oli 113, syötynä yksi paketillinen rautaa siihen mennessä. Nyt menossa toinen paketti, jotta rautavarastot täyttyis kunnolla. Synnytyksen yhteydessä tipahti 74, ja raskauden alussa oli 140. Synnytyksestä aikaa siis puolitoista kuukautta.
perinnöllisesti "liian paksu veri". Nyt ei ole päässyt edes luovuttamaan kun olen matkustellut.