Auton hankinta, jossa ei isofixiä mutta istuimessa on
Kuulemmsa isofixiä ei saa jälkikäteen autoon asennettua, mutta olisiko siinä tilanteessa järkeä laittaa itse jonkinlaiset isofixit, kun turvaistuimen, Cybex Pallas-fix, saa laittaa pelkällä turvavyöllä kiinni, mutta isofix lisää tietty turvallisuutta ja sillä istuin on kiinni autossa silloinkin, kun lapsi ei ole istuimessa? Olemme ostamassa uutta autoa, ja nyt löytyi hyvä, mutta isofix puuttuu (v. 2002 auto). Istuin on jo ostettu. Istuin ostettiin juuri sitä ajatellen, että seuraavassa autossa on isofixit.
Eli laittaisitteko itse tässä tilanteessa isofixit itse (hitsaamalla, jotenkin), kun se ei ole välttämätöntä turvallisuuden kannalta, mutta lisää käyttömukavuutta (istuin aina kiinni autossa)? Vai katsonko toista autoa ihan suosiolla?
Kommentit (5)
Hei,
Vaikka sulla olis isofixit, etkö joutuisi kuitenkin kiinnitämään sen istuimen vöillä, kun muuten lähtee palkki lentoon jarutuksessa?
oli kaukalo turvavöillä. Nyt siirrymme turvaistuimeen samaan aikaan, kun uuden auton hankinta olisi ajankohtainen (vanha meni lunastukseen).
tulee vyöllä tietenkin, siksi isofix on vain ekstraa ja helpottaa kun istuin on kiinteästi autossa.
tulee vyöllä tietenkin, siksi isofix on vain ekstraa ja helpottaa kun istuin on kiinteästi autossa.
Niin. Sepä se.