Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

10v käy kakalla 2-3krt/pv, mutta mitään ei välttämättä tule vai on kuulemma hätä. Ei ole kovaakaan.

Vierailija
18.05.2011 |

Kakka ei kuulemma ole kovaa, mutta ei vain tule ulos. Lapsi saattaa istua vessassa pitkiäkin aikoja, eikä silti välttämättä tule mitään ulos. Tätä on kestänyt jo kauan mutten ole sitä huomannut kun en ole tiennyt että lapsi käy istumassa pöntöllä myös aamuisin ja heti koulun jälkeenkin. Nyt olin muutaman päivän kotona sairaslomalla sänkypotilaana ja kiinnitin asiaan huomiota ja otin asian puheeksi.



Mistä voi olla kyse ja mitä voin asialle tehdä? Onko tämä lääkäriasia sillä kyse on selvästi pitkittyneestä vaivasta?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhempainillassa kyselin vanhemmilta, ja jotakuinkin jokaisen lapsella oli "tollasia" oireita. Pariviikoa kesälomaa, ja tavallista kotiruokaa, ja olo on toivottavasti taas normaali. Meillä 2 lasta ei ruokaile koulussa, ja niiden vatsat toimii okei. Nuorin 9v, kärsii samoilla oireilla, viikonloput on liian lyhyt aika toipua, meillä tätä on jotakuinkin jatkunut koko tämän kouluvuoden.

Vierailija
2/5 |
18.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun lapsi valitti vatsakipuja aamulla. Olikin ummetusta. Otimme n. reilun kuukauden kuurin suolen toimintaa tehostavaa lääkettä ja vaiva poistui sillä.



Voi olla tosi kivulias vaiva. Meille lastenlääkäri sanoi että lääkettä pitäis ottaa pitkä aika, useita viikkoja. Lisäks pois ummetusta aiheuttavat ruoka-aineet kuten riisi, banaani, mustikka, pavut.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jatkunut pitkään. Kyllä veisin lapsen lääkäriin, jos on niin pahaksi edennyt ummetus ettei tule mitään ulos niin ei ole todellakaan hyvä juttu.

Vierailija
4/5 |
18.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä sieltä kuulemma kerran päivässä jotain tuleekin, mutta ikävintä on se tunne. Joskus yölläkin on kuulemma ollut kakalla, mutta mitään ei aina tule. Kävin tänään kurkkaamassa pönttöönkin ja ihan normaalilta kakalta se vaikutti, ei näyttänyt kovalta eikä isolta jollaista luulisi olevan jos on ummetusta.



ap

Vierailija
5/5 |
18.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on lisäksi valitellut päänsärkyä ja pahoinvointiakin :(.



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme seitsemän