Daisy Helmiina, mitä mieltä nimestä? (ev)
Kommentit (17)
sitä mieltä!
Daisy Möttönen... joopa joo...
teennäinen ja erikoisuutta tavoitteleva. keksi jotain muuta.
ja suomalaisella nen-päätteisellä sukunimellä varustettu.
Olen vain niin tykästynyt tuohon Daisy-nimeen, että haluaisin sen vauvallemme antaa. Mies ei tosin ole vielä ihan lämmennyt, mutta kovasti yritän häntä myöntymään nimeen.
Daisy :(
ja se kuulostaa todella kamalalta, muutenkin on varmasti ongelmaa sen lausumisen ja kirjoittamisen kanssa.
ja suomalaisella nen-päätteisellä sukunimellä varustettu.
Olen vain niin tykästynyt tuohon Daisy-nimeen, että haluaisin sen vauvallemme antaa. Mies ei tosin ole vielä ihan lämmennyt, mutta kovasti yritän häntä myöntymään nimeen.
voisit kuunnella sitä!
ROSE, VIOLET ja HYACINT!!
Tai Heluna ja Mielikki. Daisyhän on LEHMÄN nimi!
Jopa Maisa Helmiina olisi parempi.
Noinko negatiivinen kuva teille siitä tulee. Pitää varmaan nyt miettiä uudemman kerran, jos lastamme sitten kiusattaisiin nimestä.
Luulin, että se olisi kiva nimi ja vähän erilainen, ettei ihan joka paikassa tule vastaan samaa.
Itse vaan niin kovin paljon siitä pidän...
Täytyy olla aika pihalla jos ei tiedä miten Daisy lausutaan.
...mutta minustakin tuo hakee kamaluudessaan vertaistaan. No tekemällä tehdyt "suomalaisenglantilaisnimet" tyyliin Jennica ja Jannice on kyllä vielä hirveämpiä, mutta eri tavalla. Olen oikeasti pahoillani, että haukun jonkun mielestä ihanaa nimeä, mutta tämä vain on totuus. Ihmettelisin todella, jos joku nimeäisi (suomalaisen) lapsensa Daisyksi. Helmiina on kiva nimi, johtuu varmaan siitä että yksi oman tyttäremme nimistä on Elmiina ;)
Ainakin vanhemman sukupolven ihmiset, jotka eivät välttämättä osaa kieliä niin hyvin kuin nuoremmat.
Ja kyllä minäkin miettisin että lausutaanko se daisy vai deisi jos sukunimenä perässä olisi joku perisuomalainen virtanen.
tuli aivan välittömästi vahvasti mieleen lehmä. molempien nimien takia.
...Tässä nukkeneitonen, sievä vaaleatukkainen, Deisiiii...
Jos ette niin laita sitten ihan suomalainen nimi Päivänkakkara Helmiina.