Kuinka paljon päiväkodissanne on uskonnollista toimintaa?
Kuinka usein teidän päiväkodissa on pyhäkoulua, pikkukirkkoja, jumalanpalveluksia, hartauksia, seurakunnan edustajien vierailuja, rukouksia, virsiä, Raamatun tarinoita jne.? Kerrotaanko uskonnollisesta toiminnasta vanhemmille?
Kommentit (19)
ruokarukous päivittäin, joulu ja pääsiäinen käsitellään kristillisesti (on päiväkotilaisten joulukirkko)
Tai no ei, jouluna taisivat laulaa jotain Jeesus-lapsi ja enkelilauluja. Muuten ei ole ollut mitään.
Ei haittaa, kun ei kuuluta kirkkoon.
eli 2 kertaa vuodessa. Muuten ei tietääkseni ole mitään. Jo mamujen ja muuten vaan muslimien takia olisi vaikeaa organisoida toimintaa jos siihen ympättäisiin vielä uskontoa.
ettei olisi uskonnollista toimintaa, mutta sitä on paljon.
En tykkää uskontopropagandasta, joka kohdistetaan pieniin lapsiin.
Ihan siksi että jos kirkosta käy joku, pienelle lapselle muodostuu tahtomattaan yksipuolinen kuva uskonnoista ja Jumalasta. Mielestäni vasta eskari-ikäiset voisivat vastaanottaa vierailijoita uskontokunnista, tätä pienemmät eivät asiaa ymmärrä kuten pitäisi.
t. agnostikko
edun kannalta on hyvä vaikuttaa mahdollisimman pieniin lapsiin. Mitä pienempiä, sitä helpompi aivopestä uskomaan omaan oppiin. Isommat koululaiset voisivat olla jo kriittisempiä. Mitä useampi saadaan uskomaan tai ainakin pysymään kirkon piirissä, sitä useampia kirkollisveron maksajia on tulevaisuudessa. Päiväkoti on tehokas markkinointikanava.
jokaisen täytyy kuulla jumalasta ja jeesuksesta! jos vanhemmat ei kerro pitää päivä kodissa kertoa!
kuinka voi kieltää jumalan lapsilta!!! jokaisen täytyy kuulla jumalasta ja jeesuksesta! jos vanhemmat ei kerro pitää päivä kodissa kertoa!
lapsiltasi esim. juutalaisten, muslimien ja hindujen jumalat? Miten saatat tehdä niin?
siellä askarrellaan joulu ja pääsiäiskoristeita ja lauletaan niihin liittyviä lauluja.
Muuta ei tehdä ja se on hyvä niin.
Ja onneksi me vanhemmat voimme kieltää sen omien lastemme osalta. Miksi lastemme pitäisi opetella sotimaan niin kuin kirkossa opetetaan =)
että olemme muslimeja emmekä halua, että lapsille opetetaan kristinuskoa ja hyvin se on tajuttu. Lapsemme saavat toki askarrella mukana joulukoristeita tai pääsiäiskoristeita ja laulaa niihin liittyviä lauluja. Mutta mitään Jeesus on Jumalan poika-juttuja emme halua heidän selittävän lapsillemme. Onneksi päiväkodissa on järkevää porukkaa ja hyväksyivät sen heti. Siellä ei ole edes jumalanpalveluksia tai kirkkokäyntejä, eikä rukouksia tai hartauksia.
Ja onneksi me vanhemmat voimme kieltää sen omien lastemme osalta. Miksi lastemme pitäisi opetella sotimaan niin kuin kirkossa opetetaan =)
Joukukirkko (ev. lut) on aina. Pääsiäisenä on jotain uskonnollista toimintaa. Kerran oli virpomisvitsojen siunaus (ortodoksinen pappi).
Askartelun aiheissa ei ole voimakkaasti yleensä painotettu sitä juhlan uskonnollista taustaa. Joulu siis on tonttujuhla ja pääsiäinen tipujuhla.
Lapsemme eivät kuulu kirkkoon, mutta emme ole kieltäneet osallistumista uskonnollisiin tilanteisiin. Olisimme kyllä kuulleet jos sellaisia olisi, sillä lapset kyllä heti kertovat kotona jos jotain "Jeesusjuttuja" tai virsiä tms. heille erikoista on tullut vastaan.
päiväkodilta uskontokasvatusta lapsille. Luulisi, että ensimmäisenä päiväkodeista poistuisi uskonnon harjoittaminen. Siinä auttaa, jos vanhemmat kyselevät aiheesta ja kertovat mielipiteensä päiväkodissa.
perjantaisin kynttilähetki, jossa jotain uskonnollista juttua, seurakunnan työntekijä käy muistaakseni tiistaisin pitämässä jotain kerhoa, kirkko jouluna ja keväällä. Pääsiäisen ja joulun aikaan enemmän uskontohommaa.
Kerrotaan vanhemmille ja aluksi olin hyvinkin kriittinen näitä kohtaan oman vakaumukseni vuoksi, mutta koska tuota uskontoa on sen verran paljon esillä, en kokenut lapseni edun mukaiseksi kieltää häneltä siihen osallistumista. Teen sitten kotona hieman eri tavalla tätä uskontokasvatusta ja hyväksyn muiden toimintatavat.
Seurakunnan työntekijä käy jonkun kerran vuodessa ja lapsilla on joulu- ym. kirkot.
Muuten ei ilmeisesti ole uskonnollisia juttuja. Minä tai mieheni emme kuulu enää kirkkoon, mutta lapsemme kuuluvat. Olen ajatellut nuo höpinät ja kirkoissa käynnit lähinnä yleissivistäviksi jutuiksi. Poikamme on sanonut itse jeesusjuttujen olevan hassu satu... en ole puuttunut hänen käsitykseensä ja toivon, ettei seurakunnan työntekijäkään rupea syöttämään tarinoita faktoina.
Missäpäin Suomea on vielä noin uskonnollista?
aamupalalla ja lounaalla ruokarukous perjantaisin kynttilähetki, jossa jotain uskonnollista juttua, seurakunnan työntekijä käy muistaakseni tiistaisin pitämässä jotain kerhoa, kirkko jouluna ja keväällä. Pääsiäisen ja joulun aikaan enemmän uskontohommaa.
Kerrotaan vanhemmille ja aluksi olin hyvinkin kriittinen näitä kohtaan oman vakaumukseni vuoksi, mutta koska tuota uskontoa on sen verran paljon esillä, en kokenut lapseni edun mukaiseksi kieltää häneltä siihen osallistumista. Teen sitten kotona hieman eri tavalla tätä uskontokasvatusta ja hyväksyn muiden toimintatavat.
Ei ainakaan ole tullut puheeksi.