Uudet rokotteet rokoteohjelmassa??
Kukaan niitä ottanut? Siis rotavirusrokotetta ja pneumokokki rokotetta.
Onko tullut mitään sivuoireita. Itse tässä pohdin vauvan rokottamista niitä vastaan. Tällä hetkellä kantani kyllä ehdottoman kielteinen.
Kommentit (10)
vatsatautia vastaan ja korvatulehduksia. Tuo rota rokote nyt vielä ehkä ok, mutta kuka takaa ettei korvatulehduksia tule kierteenä tuon rokotteen johdosta
Rotavirusroketteen saanut. Ei tullut oireita, ei edes mennyt vatsa löysälle niin kuin monilla. Sen sijaan vauva säästyo perheessämme jyllänneltä vatsataudilta. Liekö ollut rokotteen ansiota vai muuten vain hyvä tuuri?
Pneumokokkirokotteesta en tiedä. Lapseni on rokotetutkimuksessa, joten en tiedä saako pneumokokkia vai hepatiittia. Tästä on tullut vain iso patti reiteen. Ei ole ollut kipeä. Toistaiseksi lapsi on sairastanut yhden pitkän nuhan, joka ei hämmästyksekseni mennyt korviin.
Mä annoin molemmat ja rotaan on jo annettu tehoste ja hyvin meni.Rotahan annetaan suuhun,sellasta makeaa mönjää josta mun vauva jopa tykkäs =)
Ainoo sivuvaikutus joka tuli, niin viikko rotan jälkeen oli päivän ripulia mut se johtus kuulemma siitä kun ne jämät poistuu elimistöstä.Mulle on itselle annettu aikoinaan kaikki ja mä päätin antaa omalle lapselle kaiken.Se on pikku mahis ja huono tuuri jos hän saa jotain mut paljon suurempi riski on jos sairastuu ilman rokotuksia.
rokotteilla ennen, kuin ne tulivat yleiseen rokoteohjelmaan. Ei ole sairastanut vakavia ripulitauteja, normaaleja kyllä, mutta niitähän ei rotarokote estäkään.
Lapsi sairasti viisi korvatulehdusta vuoden sisällä ennen pneumokokkirokotteen ottamista. Sen jälkeen, nyt runsaan puolen vuoden aikana, ei ole sairastanut ainoatakaan, vaikka flunssia on kyllä tullut. Eivät vaan ole menneet korviin, niin kuin ennen aina kävi. Voihan olla, että korvatulehdukset olisivat loppuneet muutenkin tässä iässä, mutta ehkä rokotteellakin oli osansa.
Ei ole tullut mitään sivuvaikutuksia. Pneumokokkirokotteesta vielä, että ei se ole pelkkiä korvatulehduksia vastaan, vaan estää myös vakavia pneumokokin aiheuttamia yleisinfektioita. Tiedän perheen, jolta kuoli pieni, täysin terveenä ollut lapsi pneumokokkisepsikseen.
otettiin lapselle tuo rota-rokotus, oli silloin tullut juuri rokotusohjelmaan. Mitään oireita ei tullut, harkitsin tuota toistakin, että olisin maksanut sen itse lapselle, mutta ei sitten otettu. Ehtiihän sen vieläkin ottaa...
rotavirusrokote. Onhan siitä tullut mahavaivaa ja itkuisuus sen vuoksi lisääntynyt, mutta mielummin - tuhat miljoonaa kertaa mielummin - otan tämän vastaan kuin itse viruksen. Se on kamalan raju ripulitauti, jonka vuoksi lapsia on sairaalahoidossa vuosittain paljon! Se antaa suoja ensimmäiseksi elinvuodeksi, jolloin tuo tauti on vaarallisin, kun lapsi on niin pieni että kuivuu _hyvin_ nopeasti.
Sen suosittelen kyllä ottamaan ja ottamaan vastaan pienet sivuvaikutukset (pienet ainakin itse tautiin nähden).
Pneumokokkirokotteen haluan lapselleni myös sitten kuukauden päästä. Ehkäisee monia tauteja (mm. välikorvantulehdus, keuhkokuume yms). Sitä kai ihan markkinoidaankin välikorvatulehdusrokotteena. Mulla on itselläni edelleen paljon välikorvantulehduksia, joten jos voin auttaa estämään sen lapseltani sillä, että hän saa rokotteen niin mielelläni sen teen. Se kuulemma kirveltää enemmän, kuin muut rokotteet, mutta silti.
että pneumokokkirokote suojaa ensisijaisesti vakavilta pneumokokkisairauksilta kuten keuhkokuumeelta ja näihin se on antanut hyvän suojan. Korvatulehduksien uskotaan/toivotaan vähenevän noin kolmanneksella. Eli ei ole korvatulehdusrokote. Toisaalta korvakierteisen lapsen äitinä pidän voittona jo sitä, jos yksikin korvatulehdus jää rokotteen takia saamatta. Lisäksi ei pidä unohtaa ns. joukkosuojaa, jonka todennäköisesti rokottamattomatkin saavat, jos riittävän suuri osa on rokotettu. Pitäisi siis vähentää tartuntoja koko väestössä.
Rotavirus vie lapsen helposti sairaalaan, miksi siis ei suojaisi lasta hengenvaaralliselta taudilta. Ei kuitenkaan anna täyttä suojaa.
ja isommat olen rokottanut ohjelman mukaan ja toki tämän vauvan myös, mutta näitä kahta olen pohtinut.
Meillä esikoisella ei ole koskaan ollut korvatulehduksia ja kakkosella korvakierre, olisiko sitä rokote poistanut...kuka tietää.
Kun en periaatteessa rokottaisi vesirokkoakaan vastaan. No itsehän mun on päätös tietenkin tehtävä, kokemuksia vain halusin kuulla..
hieman vatsan löysyyttä, mut ei sen kummempaa. Pneumokokkirokotekin aiotaan ottaa.
kyllä ehdottomasti nuo molemmat.
Etkö tiedä mitä vastaan rokotetaan ja miksi vai miksi olet vastahakoinen?