Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

2-kuinen kakkaa haisevaa, vihreää ripulia

Vierailija
28.09.2010 |

Joo, kakka-aiheella sisään näin lounasajan kunniaksi, sori.



Eli tilanne on se, että kaksikuinen on koko pienen ikänsä kärsinyt vatsavaivoista ja ilmaa tulee kummastakin päästä ulos valtavia määriä. Heti syömisen jälkeen pitää viskata vauva olalle, jolloin tulee oikein miehekäs röyhtäisy joka kerta. Jos ei röyhtäise, herää unilta huutamaan. Tuppaa muutenkin huutamaan vähän kaikesta ja pitkin päivää, kitisee herkästi, eli tuntuu usein tyytymättömältä tilanteeseensa.



Syö tällä hetkellä enimmäkseen pulloa, korvikkeena NAN1 joka tuntuu sopivan Tuttelia paremmin. Rintaa saa muutaman kerran päivässä, lähinnä nukahtaakseen tai pienenä etu- tai jälkiruokana.



Ensi alkuun kakka oli keltaista vauvakakkaa, tosin kovaa kuin muovailuvaha. Sitten alkoi löysän kakan kausi ja nyt on tullut monta viikkoa ihan ripulikakan kaltaista plörinää, jonka väri on vihreä ja haju kamala. Myös lapsen jatkuva piereskely on haisevaa sorttia, kunnon kananmuna-leijapieruja. Sai pari viikkoa sitten rotavirusrokotteen, mutta voiko se aiheuttaa päivittäistä (tällä hetkellä 2-4 krt/pvä) haisevaa vihreää ripulia viikkotolkulla? Eilenkin kastui body lahkeensuusta ylöspäin noin 10 cm alueelta, kun kakka oli niin vetistä.



Vauvan isä on moniallerginen (pähkinä, koivu, hedelmät, kissat, koirat jne.), minä saan taiveihottumaa pujosta ja olen laktoosi-intolerantikko sekä lievästi atooppinen iholtani. Voin myöntää pelkääväni ruoka-aineallergioita, mutten ole mikään vauhko. Silti tämä kakkashow alkaa tuntua raskaalta ja etenkin tuo järkyttävä haju rassaa mieltä. Käsittääkseni kakan väri voi olla mitä vain keltaisesta vihreään, mutta onko tuo ripulimaisuus ja haju hälyttävää vai ei?



Huomenna neuvola ja kyselen lisää, mutta terkkari on vähän semmoinen "no voittehan te kokeilla jotain muuta korviketta" ja neuvolalääkäristä en edes puhu.

Kommentit (29)

Vierailija
1/29 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

menisin yksityiselle lääkärille ja haluaisin lähetteen sairaalaan tarkempiin allergiatutkimuksiin, teidän vanhempien taustat kun ovat tuollaiset niin lapsella voi hyvinkin olla allergiaa.

Vierailija
2/29 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan ns. klassiset oireet. Allergialääkäriin menisin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/29 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

maidottomia korvikkeita. Meillä oli käytössä almiron pepti. Tulee tietenkin kalliiksi ilman kelakorvausta, mutta oli meillä ainakin sen arvoista. Kannattaa säästää kuitit, jotkut kelat maksavat korvauksen takautuvasti.



Mahdollisimman pian tietysti myös asiantuntevalle yksityiselle.



Tsmppiä!

Vierailija
4/29 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En muista mikä sen merkki on, mutta myydään semmoisissa metallipurkeissa normaaleissa marketeissa? Onko sitä mitään järkeä kokeilla?

Vierailija
5/29 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovat kaikki maitopohjaisia. Enpä siis usko, että kannattaa sitä kokeilla. Osta apteekista Almironia. Ja huom. kun kerran imetät, poista kaikki (ihan kaikki) maitoproteiini myös omasta ravinnostasi. Itse täysimetin maitoallergista lasta ja lapsi reagoi varsin pieniinkin määriin allergeenia, jos olin vahingossa sellaista nauttinut (esim. jossain keksissä oleva maidon ainesosa).

Vierailija
6/29 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee päivittäin pyykkiin monta kymmentä sideharsoa pelkästään yhden puklun jäljiltä, plus sitten kaikki muut käyttöharsot. Puklu ei siis ole pieni noro, vaan sitä puklua tulee valtavia lammikoita ja usein lentää ihan kaarella.



Nytkin vauva heräsi, söi, puklasi heti perään kaksi harsoa märiksi klönteiksi ja huutaa nyt naama punaisena. :/



Pitää jutella neuvolassa, mie en meinaa enää jaksaa tätä rumbaa ja tuskin tuolla vauvallakaan on kaksinen olo...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/29 |
12.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yöööööök

Vierailija
8/29 |
12.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kaikilla ollut tuo vaihe, oli aina vihertävää liejua, ihan mahdoton pestä pois. Meidän pelastus on muuten ollut jauhekorvike Omneo 1, suosittelen ehdottomasti. Pulauttelut loppuivat siihen, sillä tämä maito on paksumpaa. Pulautukset eivät myöskään enää haisseet happamalle maidolle. Ainoa harmi, että korviketta varten piti tehdä isompi reikä kaikkiin pullojen tuttiosiin. On tosiaan paksumpaa, niin koliikkipullosta ei vauva saanut imettyä.

Koska keitetyn veden lämpötilan laskemista olisi vsuvsn itkiessä kuumottava odottaa, keitin itse litran vettä, pulloon ja ulos jäähtymään. Sieltä jäähtyneenä kylmenemäön jääkaappiin. Näin aina vettä valmiina käyttöön. Vesi mikroon, jauhe lämmitettyyn, ravistus ja valmis. Ei vie enempää aikaa, kun purkin avasminenkaan. Jos on useampi pullo, voi veden annostella valmiiksi pulloon ja jääkaappiin, jää taas yksi vaihe pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/29 |
13.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Allergiaa on, tod.näk. maitoallergia, kun ruokavalio on vielä noin suppea.

Vierailija
10/29 |
13.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taas kakka-aloitus?!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/29 |
13.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan omasta usemmastakin kokemuksesta suosittelen todellakin suoraan lasten allergialääkärille menoa. Neuvolassa ei osata/haluta ottaa oikein mitään kantaa vauvojen allergioihin, ettekä todennäköisesti tule sieltä mitään apua saamaan. Vauvan oireet kuulostavat paljolti (maito?)allergialta, kokemusta on kolmin kappalein. Elämä muuttuu huomattavasti mukavammaksi sekä vauvalla että muulla perheellä kun asia selvitetään ja saadaan ruokavaliolla kuntoon.

Vierailija
12/29 |
13.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vieläkö sitä tulee sitä vihreää ruikulia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/29 |
24.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyi stn!!!

Vierailija
14/29 |
24.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli tänään nostellaan vanhoja kakkaketjuja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/29 |
24.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi luoja näitä kun vauva ongelmia lukee niin olen siunattu kun lapsia en ole tehnyt🙏.

Vierailija
16/29 |
24.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

poliitikko-ainesta, eikos vihreät suolla tuota tavaraa päivästä toiseen.

Vierailija
17/29 |
24.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulostaa saaneen huonot geenit. ei voi kakkakaan olla täydellistä noilla perintötekijöillä.

Vierailija
18/29 |
24.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johtuu rotavirusrokotteesta, jos alkoi silloin. On ihan virallinen sivuvaikutus. Meillä ei ripuli kestänyt kauaa rokotteesta, sen sijaan vatsakipu jatkui vuoden. Refluksi makuuasennossa oli jo ennen rotarokotusta, mutta se muuttui kivuliaaksi suun kautta annetun rotarokotuksen ärsytettyä mahaa. Neuvolan mukaan rokotus ei voi tämmöistä aiheuttaa mitenkään ja alkaminen samana päivänä kun rokotus saatu on puhdas sattuma. Vatsakipu parani kun lapsi alkoi olla pystyssä enimmäkseen ja syödä suurimmaksi osaksi kiinteää ruokaa. Makuuasennossa on refluksia edelleen leikki-ikäisenä.

Kaikki rokotukset annettu lapselle ja tämä ainoa josta mitään sivuvaikutuksia. Itse myös olen ottanut kaikki mahdolliset rokotukset ja ainoastaan sikaflunssarokotteesta tulin kunnolla kipeäksi, ei mitään vakavaa kuitenkaan. Osan lastentaudeista sairastanut ja kuunnellut vanhusten juttuja kuolleista sukulaisista ja koulukavereista, ja olen tosi onnellinen että rokkoihin ym. on rokotus nykyään. Mutta ei edistä rokotemyönteisyyttä, jos todellisiakaan sivuvaikutuksia ei millään suostuta myöntämään.

Vierailija
19/29 |
24.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yoooooolo

Vierailija
20/29 |
24.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä helvetin body? Eikö vauvanvaatteelle ole suomenkielistä nimeä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi neljä