"Sairaalakassiin", mitä muuta?
Olen menossa suunniteltuun sektioon ja tein tässä listaa mukaan pakattavista tavaroista.
Mitä puuttuu?
- Hammasharja ja -tahna
- Shampoo
- Dödö
- Korvatulpat
- Silmikko
- Liivinsuojia
- Imetysliivit
- Tukiliivi
- Tossut
- Kamera
- Filmiä
- Puhelimen laturi
- Videokamera + vara-akku
- Karkkia
- Suklaata
- Lompakko + puhelin
Kommentit (18)
ja kännykässä on kamera ja videokamera.
Ota nyt meikitkin mukaan, kun meinaat niin paljon kuvata =)
Eikä siellä minua kuvata vaan vauvaa, en meikkaa :P
Ap tykkää kinokamerasta(!), ja digi- on rikki.... Eikä siellä minua kuvata vaan vauvaa, en meikkaa :P
eikä mikään 24 kuvan rulla rajoita
etten hormoonihöyryissä käy huonetoverien kimppuun jos eivät älyä laittaa kännykkäänsä äänettömälle... Niistä kuulee kyllä läpi vauvan itkunkin (ja ne naapurin puhelimet)
Hiusharja ja kampa oli hyvä lisäys, kiitos siitä!
ja siteet ja mahdolliset omat kotiutumisvaatteet.
t: reilu viikko sitten kotiutunut
- Puhtaat alkkarit kotiin lähtöä varten, muutoin aion kotiutua samoissa vaatteissa kuin menenkin ja sdairaalassa käytän niitä verkkopöksyjä.
Siteitäkin on sairaalassa, mutta otan yhden
- yösiteen kotiutumista varten.
Ja digi-vänkääjälle: en aio ostaa mitään halpiskameraa, kun niitä digikuvia saa tuolla videokamerallakin, kännykkää en käytä kuvaamiseen.
Vauvanvaatteet tuo mies kun ollaan lähdössä kotiin.
sairaalaan mukaan ja en todellakaan katunut.Oli kiva laittaa päälle muutakin vaatetta kuin se sairaalan aika kamala yöpaita ja aamutakki. Ne ovat ison kokoiset melkein kaikille (vaikka olisi s-koko) ja kun käytävillä käveli niin oli kiva olla jotain muutakin päällä. Lisäksi sairaalassa oli niin kylmä, että kotihousut ja omat villasukat olivat todella kivat. Synnytin itse puoli vuotta sitten.
Onnea sinulle matkaan!
ja kännykässä on kamera ja videokamera. Ota nyt meikitkin mukaan, kun meinaat niin paljon kuvata =)
on leluja, ei niillä knnollisia kuvia saa. Ihan turha vängätä, et mulla on sellanen ja sellanen kännykkäkamera. Ne ei ikinä yltä kunnon kameran laatuun.
No tietty jos kelpaa huonolaatuiset kuvat, mulle ei kelpaa.
minua hymyilyttää nämä sairaalakassi keskustelut, itse olen synnyttänyt 5 kertaa ja aina tullut sellainen kiire etteme ole kerenneet ottaa MITÄÄN MUKAAN! Mies sitten tuonut perästä jotain vältämätöntä mm. hammasharjat, hiusharja vaatteet kotiutumiseen... Kamera ollaan napattu joka kerta mukaan!
kyllä läjän lukemista vielä mukaan...seiskat on oivallisia juuri tähän tilanteeseen, en niitä koskaan muuten lue.
Minäkin olen lähtenyt aina pelkällä neuvolakortilla mutta kivahan se on että on kaikki pakattu valmiiksi!
Kyllähän sen lapsen saa synnytettä, vaikka ei ehtisi ottaa mitään, mutta musta oli synnytyksen jälkeen ihana tunne pestä hiukset ja vartalo omilla hyväntuoksuisilla aineilla ja vetää lempiverkkarit jalkaan.
Eli lisäisin tohon vielä jonkun hyväntuoksisen suihkugeelin ja ehkä kosteusvoiteen vähän piristämään niitä hieman ankeita sairaalaolosuhteita. Pienet asiat tuntuu siellä luksukselta! Omat lököhousut on myös ehdottomat!
minua hymyilyttää nämä sairaalakassi keskustelut, itse olen synnyttänyt 5 kertaa ja aina tullut sellainen kiire etteme ole kerenneet ottaa MITÄÄN MUKAAN! Mies sitten tuonut perästä jotain vältämätöntä mm. hammasharjat, hiusharja vaatteet kotiutumiseen... Kamera ollaan napattu joka kerta mukaan!
Kokeileppa ens kerralla ottaa mukaan omat mukavat vaatteet ja hygieniatuotteet ja puhtaat alusvaatteet, voit yllättyä positiivisesti! :D
Osastolla on vinot pinot vanhoja lehtiä, ja lisää lukemista saan ostettua kahviosta.
Suihkusaippua lisätään.
Tuohon että joku lähtee synnyttämään ilman mitään tavaroita, niin sehän johtuu juuri siitä ettei ole pakannut mitään ajoissa valmiiksi. Siksi pakkaan itse kassin jo etukäteen, ettei tarvitse kiireessä yrittää muistaa ja ryntäillä etsimässä sitä ja tätä. Varmaan pärjää ihan pelkällä lompakollakin, mutta minusta näin on mukavampi.
neuvolakortti, kamera, rahapussi, alushousut, imetysliivit, harja, puuteri, ripsiväri ja huulipuna. Kotiin lähdin samoilla vaatteilla kuin sairaalaan menin. Sairaalassa käytin sairaalan vaatteita (koska niitä sai vaihtaa moneen kertaan kun olo oli likainen maidosta tai verestä, tai nihkeä). Itselle vaatteet olivat aivan sopivia. Alushousuina käytin sairaalan verkkohousuja, joissa sairaalan "vaippoja". Näillä myös lopulta kotiuduin. Peseytyessä käytin sairaalan suihkusaippuaa. Ja tosiaan päivähuoneesta löytyi luettavaa vaikka kuinka paljon vaikka ei sitä vauvan ihmettelyltä paljoa tullut luettua. Hyvin siis pärjättiin ilman jättimäistä sairaalakassia...
Peseytyessä käytin sairaalan suihkusaippuaa.
t: se vastikään kotiutunut
kassista on ain alöytynyt lisäksi huulirasvaa, kaikki mahdolliset hiuslaitteet eli pinnit, pampuloita ja panta (en voi sietää että hiukset hapsottavat silmillä, saatika synnyttäessä!), 2dl tuoremehutetroja, "junior-pilttejä" (öisin sairaalassa aina tajuton nälkä johon ei osaston tarkoamat näkkärit ja mehukeitot auta) ja suklaata ja lakua.
Eiköhän tuossa ole kaikki hyvin lueteltuna! Onnea sinulle!