suolainen piiras (esim. kinkku) vai voileipäkakku, kumpiko
"turvallisempi" juhlatarjottava. Ja onko kellään kokemusta hellapoliisin (?) talkooväen kinkkupiiraasta, joka tehdään lehtitaikanaan. Onko liian "arkinen"?
Kommentit (9)
alle 13-vuotiaita ja yli nelikymppisiä
En ole kokeillut tuota Hellapoliisin kinkkupiirasta, mutta vaikuttaa tosi herkulliselta!
voileipäkakku! Ikeinä en oo pahaa voileipäkakkua saanu, piirakkaa kylläkin.
Itse rakastan vl-kakkua - varsinkin itseni ja äitini tekemää, mutta olen myös syönyt vähemmän herkullisia väännöksiä, jotka on pilattu liian monella aineksella.
Piiraat menettelee myös - ei kyllä vedä voikkukakulle vertoja, mutta minä söisin ihan kumpaa tahansa tarjolla vaan olisi ja samaa mieltä on varmaan vieraasikin... :)
taitaa olla turvallisempaa tehdä piirasta ;)
Olen kerran tehnyt voileipäkakun ja ah, niin ihanan, mutta kun en muista viidentoista vuoden taakse, millä ohjeella sen tein!
ap
rakastan voileipäkakkuja..yleensä juhlissa on molempia, mutta taitaa tulla aika kalliiksi.
Yleensä jotain kinkkukasvis piirakkaa ja jotain kalaaiheista tai kinkkuaiheista voileipäkakkua.
Oma suosikkini on lohikatkarapuvoileipä kakku.
Ja tietysti täytekakku ja keksejä. Muuta ei tarvitakkaan :)
Oli enemmän aikuisia,ja teinejä. Tyttäreni on näköjään mestari leipoja. Oli tehnyt kinkkupiirakkaa, Chili- tonnikala piirakkaa, nam juusto ja kinkku sarvia. Makeana oli ihanaa porkkana .ja mokkapala leivosta. Pienemmille oli goktail piirakoita ja munavoita. Oli vieraita parikymmentä ja kaikki kehuivat tarjoilua.
Oli enemmän aikuisia,ja teinejä. Tyttäreni on näköjään mestari leipoja. Oli tehnyt kinkkupiirakkaa
Nähdään täällä, pääsetkö vaikka 22.00? tai jos laitat vaikka otsikolla kinkkupiirakka? Tietty olisi hyvä sopia monelta voisit ohjeen laittaa.. Voin etsiä sen myöhemminkin, jos minulle ei ko. aika käy. ap
tiedän monta jotka eivät syö voileipäkakkua, mutta en ketään joka inhoaisi piirasta.