Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka pian huomaan johtuiko huuto d-tipoista?

Vierailija
21.07.2010 |

Eli meillä on 7vkoinen neiti joka huutaa MELKEIN joka ilta mahaansa, tai enhän mä tiedä tarkasti huutaako mahaansa vai mitä, mut johonkin sattuu kun on ihan selvää kipuitkua. Tänään jätettiin antamatta d3-gefilustipat ja huutoa ei tullut.

En kuitenkaan usko että se heti siihen vaikutti, voidaanko olla vaikka viikko antamatta niitä ilman sen suurempia seurauksia?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jätettiin aikanaan antamatta pikkuisille kaksosillemme, koska suoli ei selvästi ollut vielä kehittynyt ja tuli kovat masukivut. Masukivut hellitti nopeasti. Nyt ovat ihan terveitä 4v., joten tuskin se haittaa kokeilla taukoa ja aloittaa sitten pikku hiljaa uudelleen.



Jaksuja kuitenkin iltahuutoihin!

Vierailija
2/7 |
22.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vahemman iltaisin muutenkin. Meilla 6vkoa oli kaannekohta parempaan ja 2 viikkoisesta eteenpain on saanut D-tippoja ja gefilustakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä onko yhteyttä, mutta pari yötä on nyt mennyt ilmavaivojen kanssa ähistessä, kun ei meinaa saada pierua tulemaan Päivällä kyllä tekee sitten kunnon kakat... Ikää herralla nyt reilu kaksi viikkoa.

Vierailija
4/7 |
22.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyseiset d3-gefilustipat siitä kahden viikon iästä lähtien. Meidän poika ähersi aamuyöstä aina pierua ja heräsi välillä äherrykseensä kunnes sitten pieru alkoi parin kuukauden paikkeille kulkea ja ähinät loppuivat. Joten en tiedä onko se ähinä aiheutunut niistä tipoista, sillä luulen, että olisi ähissyt muutenkin. Muutamia päiviä oli välissä etten tippoja antanut ja sama ähinä oli käynnissä. Ja kyse ei ollut mistään ummetuksesta eikä mistään muustakaan vakavammasta vatsajutusta, vaan varmaan vaan pikkuisen suoliston ja mahan kehittymättömyydestä, mikä korjaantui ajan kuluessa.



Olen myös huomannut, että kun vauvalla on tiheän imun kausia ja hän lisää syömismääräänsä niin vatsa kanssa ikään kuin aina päivittyy mukana kyseiselle maitomäärälle. Kauden päättyessä ja syömisen tasaannuttua vatsan kanssa on rauhallisempaa. Eikä siis mistään suuremmista ongelmista ollut kyse, vaan pienimuotoisesta ähkäämisestä.



Huomasin kuitenkin selkeän muutoksen, kun yritin kolmen kuukauden kohdalla vaihtaa noita tyyriitä d3-gefilustippoja halvempiin Jekovit-tippoihin, että pojan vatsa reagoi heti ja muutaman päivän oli levoton ja kitisi. Palattuamme takaisin gefilustippoihin niin homma helpotti.



Tiedän, että neuvolassa sanottaisiin ettei tipoilla ole vaikutusta vatsaan (näin mulle useaan kertaan on kerrottu siellä), mutta en tiedä tuosta. Joka tapauksessa ajan myötä lapsen vatsan kanssa helpottuu ja meillä ainakin oli ihanaa, kun lapsi ei enää neljän kuukauden ikäisenä kakkaa öisin, niin vauva ja vanhemmat nukkuvat paremmin.

Vierailija
5/7 |
22.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

enemman ja nukkuu huonommin. Se on jonkinlainen "ensimmainen syntyma".

Vierailija
6/7 |
22.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä käytössä myös disflatyl ja pierut ja röhkyt tulee paljon helpommin!

Eilinen ilta meni ilman huutoja, ihanaa! :)

katsotaan mitä tämä ilta tuo tullessaan..

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
21.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihin aikaan annat d-vitamiinit? Kannattaa antaa aamulla kaikki uusi aina, niin ei sitten itketä illalla/yöllä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme neljä