G: Onko sinulla lastenhoitoverkostoa?
Voitko pyytää naapureilta tai tutuilta lastenhoitoapua?
Entä isovanhemmilta?
Kommentit (16)
Miehen vanhemmat tulee välillä hoitamaan ja lapsen voi myös viedä heille yökyllän. Asuvat 200 km päässä, mutta koko matka on moottoritietä, joten matka käy "mukavasti".
Serkkuni on ollut välillä meillä kotona vahtimassa lasta. On käytetty myös Väestöliiton lastenhoitajaa.
naapureilta en voi pyytää apua enkä tutuiltakaan.
Vain "äärimmäisessä hädässä" on apua saatu isovanhemmilta, esim. kun synnytin tokaa ja kolmatta.
hyvä jos saan apua edes 2 kertaa vuodessa
paitsi tuo kaveri asuvat kauempana, isovanhemmat 200km päässä ja sisko 100km päässä.
t. 2
Tai no hyvissä ajoin erityistilanteiden vuoksi anoppi voi 500 km:n päästä tulla.
Vain "äärimmäisessä hädässä" on apua saatu isovanhemmilta, esim. kun synnytin tokaa ja kolmatta.
...synnytit neljättä, viidettä, kuudetta, seitsemättä jne... Ja maailma kiittää!
Lähin sukulainen asuu yli 100km päässä ja on yli 70v muut asuvat vielä kauempana, hoidamme itse lapsemme.
Vain "äärimmäisessä hädässä" on apua saatu isovanhemmilta, esim. kun synnytin tokaa ja kolmatta.
...synnytit neljättä, viidettä, kuudetta, seitsemättä jne... Ja maailma kiittää!
Siis kiittääkö maailma, että olen tehnyt vain kolme ja mielestäsi "marttyyrinomaisesti" niitä hoidan vai mitä tarkoitat? Vai kiittääkö maailma, koska teit tuon viestini perusteella päätelmän, että olen jotenkin vajakki tms.?
Älyssäni ei ole toistaiseksi havaittu vakavampaa vikaa, mutta tuota kommenttia en vain ota tajutakseni. AP kysyi, onko hoitoverkkoa ja minä vastasin siihen. Mitä tarkoitit?
Lapsia on siis kolme, eikä enempää ole näillä näkymin tulossa. Tarkentaisitko vähän?
ei naapureita, vanhempia eikä isovanhempia saati sitten tuttuja... melko turhauttavaa välillä. ei auta valittaa eipä niitä ostaakaan voi..
Saamme kyllä lastenhoitoapua, mutta se tulee "viranomaistietä" ja on osin maksullista. Erityislapsia ei jaksa eikä osaa hoitaa kuin koulutettu henkilökunta.
ainoastaan mun äiti. Yhdet ystävät oli, mutta saivat juuri vauvan joten se siitä sitten.
ainoastaan mun äiti. Yhdet ystävät oli, mutta saivat juuri vauvan joten se siitä sitten.
Vain "äärimmäisessä hädässä" on apua saatu isovanhemmilta, esim. kun synnytin tokaa ja kolmatta.
...synnytit neljättä, viidettä, kuudetta, seitsemättä jne... Ja maailma kiittää!
Siis kiittääkö maailma, että olen tehnyt vain kolme ja mielestäsi "marttyyrinomaisesti" niitä hoidan vai mitä tarkoitat? Vai kiittääkö maailma, koska teit tuon viestini perusteella päätelmän, että olen jotenkin vajakki tms.? Älyssäni ei ole toistaiseksi havaittu vakavampaa vikaa, mutta tuota kommenttia en vain ota tajutakseni. AP kysyi, onko hoitoverkkoa ja minä vastasin siihen. Mitä tarkoitit? Lapsia on siis kolme, eikä enempää ole näillä näkymin tulossa. Tarkentaisitko vähän?
Tuo kirjoittaja on joku ekohihhuli jonka mielestä lapsia ei pitäisi tehdä maailmaa saastuttamaan. Jonka mielestä kaksikin ehkä jopa se yksikin on liikaa.
Mä en vaan ymmärrä miksi eivät poista itseään maapallolta sitten, sen sijaan määräävät että joillain ei ole oikeutta syntyä ollenkaan. Ihme natsismia. Vetäköön ensin itsensä kiikkuun sen sijaan että tuomitsevat muiden oikeuden syntyä.
Pääasiallisia tukijoukkoja meillä on mieheni vanhemmat, jotka ovat hoitaneet molempia lapsia koko heidän ikäsnä säännöllisesti (lapset 4- ja 7-v.). Välillä lapset ovat hoidossa ihan muuten vain omasta halustaan tai sitten meillä on miehen kanssa jotain. Nykyisin meiltä löytyy myös useampi naapuri, joiden kanssa vastavuoroisesti katselemme toistemme lapsia, tyyliin tunti pari kerrallaan. Myös hyvälle ystävälleni - jolla samanikäiset lapset kuin minulla - voin jättää lapset hoitoon. Hän myös tuo omiaan meille aina silloin tällöin. Tilanteemme on siis aivan loistava. Voimme ihan säännöllisesti tehdä miehen kanssa jotain kahdestaan :).
isovanhemmista, sisaruksistamme ja lasten kummeista ei kukaan ole koskaan suostunut hoitamaan, ja suurin osa asuu niin kaukanakin, ettei se ole mahdollista. Naapurit auttaisivat varmaan hätätapauksessa, mutta he eivät tunnu olevan koskaan kotona. Ystäville ei voi viedä, heillä on omat perheet hoidettavana.
Toisen puolen isovanhemmat, sisko perheineen ja yksi kaveri. Aina saa johonkin kun tarvitsee. Näin siis yli yön reissuilla. Lyhyemmillä isommat lapset 16v ja 14v voi vahtia pienempiä.