Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

15v tyttäremme sekstaili poikaystävänsä kanssa

Vierailija
02.05.2010 |

omassa huoneessaan, vaikka on sovittu että kotona ei noin tehdä.



Kaiken lisäksi pikkusisko, 6v meni huoneeseen ja järkyttyi näkemästään.



Seuraako rangaistus, millainen ja laittaisitko pojalle kiellon tulla meille jos ei noudat meidän sääntöjä?

Kommentit (67)

Vierailija
1/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

alkavat seurustella koska muutkin tekevät niin eikä ole muutakaan tekemistä. Tottakai harrastavat seksiäkin kun ovat koko ajan toistensa kanssa.

Itse keskustelisin ehkäisyasioista ja haluaisin sopia pelisäännöt. En kyllä pitäisi siitä että lapseni (teinini) lääppisi poikaystävänsä kanssa päivät pitkät omassa huoneessaan. Harrastakoot seksiä silloin kun muita ei ole paikalla. On aika välinpitämätöntä sekstailla niin että ovea ei ole edes lukittu. Eivät vanhemmatkaan harrasta seksiä ovet auki.

Vierailija
2/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

omassa huoneessaan, vaikka on sovittu että kotona ei noin tehdä.

Kaiken lisäksi pikkusisko, 6v meni huoneeseen ja järkyttyi näkemästään.

Seuraako rangaistus, millainen ja laittaisitko pojalle kiellon tulla meille jos ei noudat meidän sääntöjä?

ymmärrän ihan ton säännön, että ei kotona seksiä mutta missä sitten jos tiedätte, että kuitenkin laittomalla iällä tätä tekevät. Jos jonkin rangaistukset annat isosiskolle niin sitten kyllä pikkusiskollekin, jos kerran on toisen huoneeseen mennyt ja arvatenkin ilman lupaa, kun tilanne ollut tuollainen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten harrastimme sitä mm. metsässä, kaverin kotona, partiokämpällä, koulun varastossa jne.



Eli varmaankin tässä on syytä miettiä asioita ja ennenkaikkea puhua ja SOPIA ne pelisäännöt, ei vain ilmoittaa.

Mä ymmärrän tuon "ei seksiä kotona" säännön kyllä hyvin, mutta tälläkin kolikolla on se kääntöpuolensa ja jos seksielämän on aloittanut, ei millään pysty nuorta vahtimaan 24h.

Vierailija
4/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

noihin hommiin. 18-vuotta on mielestäni alaikäraja, jotta vähän ymmärtääkin, mitä on tekemässä. Osaa ottaa tunteet paremmin huomioon ja ymmärtää paremmin vastuunsa mahdollisista vahingoista ja taudeista. Vahingon mahdollisuus nimittäin on aina olemassa ja 15-vuotiaalle se kyllä olisi täysi katastrofi (vaikka ei toki kellekään helppo juttu) Tutulleni kävi tuollainen vahinko juuri tuossa iässä. Lapsen piti, mutta vaihtoi koulua raskauden jälkeen ja kaikilta siellä sen salasi. Kaikki opettajatkin olivat raskaudesta järkyttyneitä. (Siis oli menossa saman koulun lukioon, mutta vaihtoi koulua häpeän vuoksi) Tämä ei kuulu varsinaisesti aiheeseen, mutta on erään kuuluisan ja lukeneen miehen tytär ja tuttuni on naimisissa nykyään erään hyvin tunnetun ja varakkaan miehen veljen kanssa.



15-vuotias on vielä ihan lapsi. Järkyttyisin, jos omani alkaisivat tuossa iässä tuollaisia edes ajatella.

Vierailija
5/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä ei kuulu varsinaisesti aiheeseen, mutta on erään kuuluisan ja lukeneen miehen tytär ja tuttuni on naimisissa nykyään erään hyvin tunnetun ja varakkaan miehen veljen kanssa. 15-vuotias on vielä ihan lapsi. Järkyttyisin, jos omani alkaisivat tuossa iässä tuollaisia edes ajatella.

tuttusi on naimisissa nykyään tunnetun ja varakkaan miehen VELJEN kanssa! Melkein sukua julkkikselle!

Vierailija
6/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei siihen ole "ikärajaa".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vahingon mahdollisuus nimittäin on aina olemassa ja 15-vuotiaalle se kyllä olisi täysi katastrofi


Mun elämäni ei ainakaan ole pilalla millään tavalla, vaikka sain esikoisen 15kesäisenä. Mulla oli fiksu poikaystävä (mieheni) joka pysyi rinnallani, opiskelin itselleni ammatin, enkä todellakaan hävennyt päätöstäni pitää lapsi tuossa iässä, olin koulussa masu ylpeästi pystyssä.

Olin myös täysin tietoinen, mitä voi käydä kun ei ole ehkäisyä, mutta otin sen tietoisen riskin. Ja me kyllä sitä tehtiin milloin kummankin kotona, eihän siellä aina ollut vanhe,,ta paikalla, ne oli töissä, enkä todellakaan kysellyt siihen lupia äidiltäni.. Nyt olen onnellinen kolmen lapsen äitee ja edelleen sama ihana mies rinnalla yli 10 vuotta. (toisinkin voi toki käydä, se on ikävää)

Te ette yksinkertaisesti voi sille asialle mitään, jos nuori seksiä harrastaa. Kova kohtalo, mutta koittakaas nyt kestää..

Vierailija
8/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

näin jälkikäteen ajateltunakaan pidä sitä _omalla kohdallani_ liian aikaisena. Ehkäisystä huolehditiin jne. Olin muuten myös lukioluokkani priimus, ja erittäin perinteisestä kodista kotoisin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et kai vaan harrasta seksiä, lapset voi yllättää.

Kuksi pusikossa.

Vierailija
10/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

edes lain mukaan... Eikä kyllä muutenkaan. Mielestäni lapsella on kyllä jotain pielessä, jos on kamala kiire kokeilemaan. Mielestäni ap on ihan oikeassa, ettei pitäisi vielä sekstailla, ja on kyllä tosi ajattelematonta lapseltakin touhuilla mitään, jos on edes mahdollisuus, että katselijoita tulee.



Täällä on kyllä sellaisia äitejä, joiden ei äitejä pitäisi olla, jos ovat sitä mieltä, että 6-vuotias voi nähdä seksiä eikä siitä haittaa ole, tai että 15-vuotias lapsi saa hässiä ihan vapaasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että esim. 15-vuotias saa ihan laillisestikin harrastaa seksiä samanikäisen kanssa.

Oikeusministeriön tiedottesta:

Seksuaalista hyväksikäyttöä koskeva pykälä sisältää säännökset asemaan perustuvasta seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Säännöksellä suojataan alle 18-vuotiaita heitä vahvemmassa asemassa olevien hyväksikäytöltä. Suojaa annetaan myös laitoksissa hoidettaville henkilöille, joiden kyky puolustaa itseään on olennaisesti heikentynyt. Enimmäisrangaistus on neljä vuotta vankeutta.

Sukupuoliyhteys alle 16-vuotiaan kanssa rangaistaan lapsen seksuaalisena hyväksikäyttönä. Lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä on myös se, että alle 16-vuotiaalle tehdään seksuaalinen teko, joka on omiaan vahingoittamaan hänen kehitystään, tai hänet saadaan ryhtymään sellaiseen tekoon. Teosta seuraa aina vankeutta, enimmäisrangaistus on neljä vuotta vankeutta.

Sukupuoliyhteys alle 16-vuotiaan kanssa ei kuitenkaan ole rikos, jollei osapuolten iässä tai henkisessä tai ruumiillisessa kypsyydessä ole suurta eroa.

Suojaikäraja on korkeampi, kun on kysymys lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä perhesuhteessa. Myös 16 vuotta täyttäneeseen, mutta alle 18-vuotiaaseen kohdistuva teko on rangaistava, jos siihen syyllistyy lapsen vanhempi tai häneen rinnastettava henkilö, joka asuu lapsen kanssa samassa taloudessa. Tällaiseen tekoon syyllistynyt biologinen vanhempi tuomitaan lisäksi sukupuoliyhteydestä lähisukulaisen kanssa.

Vierailija
12/67 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et kai vaan harrasta seksiä, lapset voi yllättää.

Kuksi pusikossa.

Olihan joukossa muutama asiallinenkin vastaus, mutta ei kai aikuisista valtaosa ole sitä mieltä, että 15v lapsi saa alkaa harrastaa seksiä heti kun haluaa ja ei muuta kuin oveen säppi, että saa rauhassa naida menemään kellonajasta ja tilanteesta riippumatta?

Kyllä meillä aikuiset huolehtivat siitä, että lapset nukkuvat ja ovi lukossa, ennen kuin hommiin aletaan.

Lapsuudenkodissani sain tuoda täysi-ikäsenä poikaystävän "yöksi", mutta kyllä oli itsestään selvää, että silti ollaan hiljaa eikä juosta nakuna yhteisissä tiloissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/67 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ev

Vierailija
14/67 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja valitettavasti tämä on totta meillä nyt vappuna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/67 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taidat olla kateellinen ku tytär saa nuorta munaa.

Vierailija
16/67 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kai sillä tytöllä ehkäisy kunnossa?



Pitäisi olla lukittava huoneen ovi.



Seksiä et voi estää, joten hoida tilanne niin, ettei siitä koidu kenellekään mitään ongelmia.

Vierailija
17/67 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkin poistaisin "kotona ei noin tehdä"-kiellon.

Parempi kai se on kotona puuhastella kuin jossakin ties missä?? sovitte vain selvät pelisäännöt asian suhteen jottei esim ole riskiä että pikkusisko yllättää kesken kaiken.

Ja kai olette ehkäisyasian hoitaneet?

-Äitix2-

Vierailija
18/67 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska oli sovittu että ei käy ja rikkoi sääntöä.

Sääntö oli myös perusteltu jo ihan sen takia, että talossa pieniä lapsia.



Toinen juttu on sitten se, miten aiot jatkossa ohjata asioiden kehittymistä. Siinä ei varmaan auta kuin keskustelu nuoren kanssa.

Vierailija
19/67 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hukassa! Kotona saa sekstailla kunhan vain on ehkäisy kunnossa!! Ei ainakaan meillä.



Se epäkunnioittavaa muita kohtaan.

Ja 15v on liian nuori seksiin.

Vierailija
20/67 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni koti on ensisijaisesti "paras" paikka teinin seksiä harrastaa, itse ainakin tykkäisin paljon huonompaa jos lapseni teininä puuhailisi jossakin "ties missä". Kunhan vain on ns pelisäännöt joiden mukaan toimitaan, ts muut pitää ottaa huomioon, ehkäisyn oltava kunnossa jne.

Se taas on asia erikseen onko 15v liian nuori seksiin, en itsekään toivoisi lapseni vielä siinä iässä seksielämää aloittavan, mutta...

Silloin vanhemman tehtävä on tukea ja muistuttaa ja jopa osin huolehtia myös siitä ehkäisystä.

Omilleni aion iskostaa mm sen kalloon ettei tarvita kuin 1x kun voi vanhemmaksi tulla.



-Äitix2-

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi viisi